JP Morgan yöneticisinden flaş Bitcoin çıkışı

JPMorgan’ın Onyx adlı blok zinciri biriminin başkanı Umar Farooq, Bitcoin’in Varlığını Sürdüreceğine İnanıyor.

JPMorgan’ın Onyx adlı blok zinciri biriminin başkanı Umar Farooq, kısa süre önce Londra merkezli medya kuruluşu Financial News’e kripto para birimlerinin hala olgunlaşma aşamasında olduğunu ve kripto ve ses akışının büyüme yörüngeleri arasında paralellikler çizdiğini söyledi.

Farooq, eşler arası dosya paylaşım hizmeti Napster’ın 90’ların sonlarında “ağır” olmasına rağmen ne kadar revaçta olduğunu hatırlattı.

Napster, The Backstreet Boys ve Britney Spears’ın 1999’da toplam 17,7 milyon kopya sattığı CD satışlarının tüm zamanların en yüksek olduğu zamanlarda milyonlarca şarkıyı ücretsiz olarak paylaşmak için kullanıcıların doğrudan birbirleriyle bağlantı kurmasına izin verdi.

Şubat 2001’de, Napster, ağır metal grubu Metallica’nın dönüm noktası niteliğindeki telif hakkı ihlali davasındaki kararın ardından kapanmak zorunda kalmadan önce tahmini 80 milyon kullanıcıya ulaştı.

Ekim 2020’deki başlangıcından bu yana Onyx’in başında olan Farooq, kriptonun ortadan kalkmayacağını söylüyor ancak “Spotify” çağında nasıl görüneceğini tahmin etmekte zorlanıyor:

"Napster çağında yaşıyoruz. Spotify’ın neye benzediğini bilmiyoruz. Bu yüzden, kriptonun varlığını sürdüreceğini düşünüyorum. Sadece hangi şekilde veya formda olduğunu bilmiyorum."

Korsanlık müzik endüstrisine büyük bir darbe vurduktan sonra, ki bu durum 2000’lerde Apple’ın iTunes mağazasının yükselişiyle kısmen toparlandı, İsveçli şirket Spotify geldi ve insanların müzik tüketme şeklini tamamen değiştirerek, müzik dinleme çağını başlattı.

Farooq, kripto para birimi endüstrisinin mevcut büyümesini “Kambriyen patlaması” olarak tanımladı.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)