Kadın liderler, KızCode projeleri için tekrar bir araya geldi

WBuzz kadın liderler buluşmasında yılın ikinci toplantısı gerçekleşti… Haziran ayında gerçekleşen, 17 kadın liderin katıldığı toplantının bu kez ana gündem maddesi KızCode projelerinin detaylarıydı…

Tülin Çakmak / PSM

Bu yıl ilki 15 Mart’ta İstanbul Feriye’de 22 kadın liderin katılımıyla “İş dünyasında eşitlik, kapsayıcılık ve aidiyet” temasında gerçekleşen toplantının ikincisi haziran ayında Av. Dr. Çiğdem Ayözger Öngün ev sahipliğinde SRP Legal’in ofisinde gerçekleşti. Bir önceki toplantımızın katılımcıları, KızCode sosyal girişimini, geleceğe ışık tutacak kız çocuklarının eğitimini destekleyerek günü anlamlandırmıştı. Bu kez de KızCode Kurucusu Müjde Esin toplantıya bizzat katılarak projelerini anlattı ve soruları yanıtladı…

6 yılda 6 binin üzerinde kız çocuğuna başta “kodlama” olmak üzere bilişsel yetenekler kazandıran KızCode, onların teknik becerilerini geliştirerek teknoloji alanındaki rollerini artırmayı amaçlıyor. Esin’in “Ben yaptıysam sen de yapabilirsin” fikriyle başlattığı bu girişimin daha fazla kız çocuğuna ulaşması için yapılabilecekleri konuştuk... Belirleyeceğimiz yol haritasını paylaşmak üzere bir sonraki toplantımızda buluşmak üzere ayrıldık.

Sohbet sırasında konuklarımıza bir de sorumuz oldu; acaba iş hayatlarında kendilerine hangi başarılı kadını rol model almışlardı. Bu liderler kariyerlerine, hayatlarına nasıl ışık tutmuştu? İşte yanıtları...  

Kadın liderlerin rol modelleri

Ayşim Niksarlı, Forcerta Siber Güvenlik Danışmanlık Hizmetleri Direktörü

BETÜL MARDİN

Betül Mardin, halkla ilişkiler mesleğinin duayeni. Hatta bu meslek Türkiye’de yokken var edeni de diyebiliriz. 5 yıl kadar önce “90 yaşındayım ve hala çalışıyorum” demişti. Enerjisini, dinçliğini çalışmaktan alıyor. Her zaman çalışmaya karar vermiş bir kere. Şöyle dediğini hatırlıyorum Mardin’in: “Kadınlar çalışmalı. Neleri yapabileceklerine, haklarında ne denileceğine kendilerinin vermeleri lazım kadınların. Soğukkanlı olun, terbiyeli ve hak yemeden çalışarak tüm hayatınız sürecinde öğrenin, öğrenin, öğrenin! Her zaman kendinize güvenin, amacınızı belirleyin, programlayın, kendinizi geliştirin...” Siz hakkınızda ne densin istersiniz?

Av. Dr. Çiğdem Ayözger Öngün, SRP Legal Kurucu Yöneticisi

ANNEM

Kendimi bildim bileli ilk ve eşsiz tek rol modelim annemdir. Hayatta şansın önemli olduğuna inanırım. Benim şansım da gözümü ilk açtığımda başlamış. Sevmeyi, şefkati, anneliği, kadınlığı, insanlığı, iyi kalpliliği, çalışkanlığı, öğrenmeyi, merak etmeyi, azmi, alçak gönüllülüğü, nezaketi, zarafeti, cesareti, özgüveni, girişimciliği ve inovatif olmayı annemden öğrendim. Annem sadece benim için değil daha pek çok kadına da rol model olmuş bir kadın. 1970’li yıllarda Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden mezun olup bir süre SGK’da çalıştıktan sonra kendi eczanesini kurmuş. Onca zorluğa rağmen 40 yılı aşkın süre eczanesini başarıyla ayakta tutabilen, girişimci bir iş kadını. Yani aslında sadece okumanın değil hayat boyu öğrenmenin, merakın, girişimciliğin, yenilikçiliğin ve filantropinin (hayırseverlik) önemini onun duruşu ve aksiyonlarıyla öğrendim. Kurduğu eczanesinin yanı sıra Eczacı Odası Haysiyet Divanı Başkanlığı, Bülent Ecevit Üniversitesi Vakfı Kurucular Kurulu ve Yönetim Kurulu Üyeliği, Çevre Derneği Kurucular Kurulu ve Yönetim Kurulu Üyeliği ile Danışma Kurulu Başkanlığı gibi sayısız aktif rolü ve filantropik çalışmasıyla her zaman etrafındaki insanlara rol model oldu.

Elif Özgür, Mapfre Sigorta İK ve Organizasyon Müdürü

BETÜL MARDİN

Aklıma ilk gelen kişi, Türkiye’de halkla ilişkiler ve iletişim alanında duayen kabul edilen, sayın Betül Mardin olur. Bana göre bir kadının rol model olabilmesi için sadece kendi değil başkaları için de faydalı olması, başkalarının hayatına da dokunması lazım. Betül Mardin bu anlamda her zaman örnek aldığım, beni etkileyen güçlü kadınlardan biri oldu. Genç kızların üniversiteye gidemediği bir dönemde büyüdüğü için okuyamayan Betül Mardin, benim gibi binlerce kadına öğrenmenin yaşı ve zamanı olmadığını, kendini sürekli geliştirmenin bitmeyen bir yolculuk olduğunu gösterdi. Verdiği eğitimler ve burslarla binlerce insana dokunmaya devam ediyor. Bitmeyen enerjisiyle her fırsatta zorlukları avantaja çevirmenin mümkün olduğunu söyleyerek benim gibi sayısız kadına cesaret verdiğine inanıyorum. Kendisinin de dediği gibi: “Bazen o hayal ettiğin zamanda başlayamazsın ama sonra başka bir şekilde başlarsın o şeye. Sen yeter ki çalış, her gün o enerjiyi kanında hisset.”

Esra Güler, Momento Genel Müdürü

LEYLA ALATON

Alıma birden fazla kadın rol model gelse de en beğendiğimin Leyla Alaton olduğunu söyleyebilirim. Onun güçlü duruşu, iş dünyasındaki başarıları ve liderlik gücünün yanı sıra yeni girişimcilere ve özellikle kadın istihdamına verdiği destekle herkesçe örnek alınacak bir isim olduğunu düşünüyorum. Leyla Hanım'ın iş yaşamına dair düşüncelerini, kadının iş dünyasında edindiği yeri ve önemi aktarış şeklini beğeniyorum. Aynı zamanda mütevazı duruşu ve sanata verdiği önem ve zevkiyle de bana örnek olan bir kadın rol model.

Gamze Gürkan Numanoğlu, Aktif Bank Müşteri Deneyimi ve İletişim Grup Başkanı

AKILLI KADIN YÖNETİCİLER

Ne şanslıyım ki etkin ve güçlü kadın karakterlerin olduğu bir aile içerisinde hamurum yoğruldu. Çalışıp çalışmamalarından bağımsız olarak, hayatımdaki tüm ana kadın karakterler varlıklarını kuvvetli gösterebilen, ışıltılı ve her ne yapıyorlarsa onu en iyi şekilde yapmaya çalışan, ortalamayla yetinmeyen kadınlar oldu. Hep başarılı kadınların öykülerini anlatarak, potansiyelimizi gerçekleştirmemize teşvik ederek, bizleri eşit bir dünyaya hazırladılar. Kadın-erkek dengesinin bir konu bile olmadığı bu aile ortamı bence profesyonel bakış açımda çok etkili oldu. İş hayatında da genelde çok akıllı kadın yöneticilerle/çalışma arkadaşlarıyla denk gelme şansına sahip oldum, her birinden model alınacak önemli çıktılar edindim. Bir isme sığdırmam mümkün değil ama yekünde bu kadınlardan profesyonel hayatta sadece iş bitirici olmanın yeterli olmadığı, aynı zamanda vizyon katıcı, büyük resmi görebilen, genel yetenek setinin kıymetini bilen ve bu doğrultuda kendini geliştiren bireylerin asıl başarıyı yakalayacakları mesajını aldığımı söyleyebilirim.

Gonca Çin, Mobilexpress Kurumsal İletişim Müdürü

VİZYONER KADINLAR

İş hayatımda bana rol model olan, çalışma stilini ve kariyer yolculuğunu kendime örnek aldığım birçok başarılı kadın var. Ama beni en çok etkileyenler, kariyerimi şekillendirirken azimlerini kendime örnek aldığım, her gün onlarcasıyla omuz omuza çalıştığım güçlü kadınlar oldu. Sabah erkenden uyanmış, bin bir zorlukla çocuklarını okula hazırlamış, sonra kendi işinin başına oturan, gün boyu çalışan, işini özenle yapan, emek veren, tırnaklarıyla hak ettiği pozisyonlara yükselen, tüm bunlar olurken iyi birer anne olmaya ve herkese/ her şeye yetmeye çalışan kadınları her zaman hayranlıkla izliyorum. Çalışma hayatının karmaşası ve yıldırıcı temposunda pozitif enerji ve nezaketi kaybetmeden çalışabilmek, kendini sürekli gelişime adayabilmek, olumsuzluklarla karşılaştığında demotive olup da şikâyet etmek yerine, olaylardan öğrendiklerini cebine koyup ileri gitmek için daha çok çalışmaya devam etmek bana göre çok önemli. Bunları başarabilen ve asla pes etmeyen vizyoner kadınlara her zaman saygı duyuyorum.

Hülya Turan, PayFix Yönetim Kurulu Üyesi

MACKENZIE SCOTT

Biz kadınlar her birimiz farklı hikayelerde var olup, önce çocukluğumuz ardından kariyerimizde ilerlerken hepimiz bilinçsizce farklı rol modeller seçiyoruz. Hayatım boyunca çok fazla kadından ilham aldım. Sosyal hayatın içinde var olmaya başladıkça gelişimim ve hedeflerim sürekli değişti ve sürekli yenilendim. Fakat bu soruyla karşılaştığımda aklıma gelen ilk kadın MacKenzie Scott oldu. Çünkü ne kadar kazandığınız değil kazancınızı nerelere harcadığınızla ilgilidir başarı. İlk adımı atarken de zirveye ulaştığınızda da önemli bir unsurdur bu. MacKenzie Scott bir öğretmen, yazar, eş ve anneydi. Evet, evlilik öncesi bir başarı hikayesi yazmadı, bir iş kadını olarak da anılmadı ama iş dünyasında tarihe geçecek kadınlardan biri oldu. Ve belki de evet, Amazon’un başarı hikayesinin arkasındaki gizli aktörlerden biri. Hedefi için bir tutkuya sahip. Hırs değil belki ama tutku, hangi konuda olursa olsun bir işi en üst seviyeye çıkarmak için gerekli olan azmi körükler, bu duygu bizi karşılaşılacak tüm güçlüklerle mücadele edebilmek, zorlukların üstesinden gelmek ve daime ileri gidebilmek konusunda her zaman alfa konumda tutar. MacKenzie Scott son yıllarımın en iyi rol modeli diyebilirim.

Leman Derin, Ozan SuperApp CFO’su

DEMET İKİLER

Reklam sektörünün önde gelen liderlerinden Demet İkiler, iş hayatında kadınları destekleyen hatta işyerinde cinsiyet çeşitliliği için değişimi yönlendiren bir lider. Bu yüzden rol model alınan liderler arasında aklıma gelen ilk isim oldu. 2020 yılında, alışma ortamında kadınları destekleyen ve cinsiyet eşitliğinde liderliğiyle değişim yaratan 100 rol model kadın yöneticinin seçildiği “The HERoes Top 100 Role Model Women Executives” listesine giren İkiler, Türk kadınlarına bu anlamda da güçlü duruşuyla temsil edilme şansı yarattı.
 

Müjde Esin, KızCode Kurucusu

NAGEHAN KAYALAK

Liseyi bitirdikten ancak 5 yıl sonra üniversiteye gidebildim. Eğitimimi sürdürebilmek için verdiğim mücadele beni çok yormuştu. TRT Haber’de staj yaparken tanıştığım sevgili Nagehan Kayalak’ın varlığı, kişisel yaşamım ve kariyer gelişimime çok önemli katkılar sağladı. İlgi alanlarımın değerli olduğunu anlatıp teknik becerilerimin üzerine daha çok gitmem için beni yüreklendiren ilk kişi oldu. Onun desteğiyle dil eğitimi almak için İngiltere’ye gittim ve sonrasında yüksek öğrenimimi de bu ülkede tamamlama fırsatı buldum. KızCode’u kurarken de bana inanan ve manen yanımda olan Nagehan, cesaret ve güç kazanmamı, bu sayede farklı kapılar aralamamı sağladı. Girişim ve hayat yolculuğumda Nagehan gibi bir kadının büyük destekçim olması benim için çok büyük bir şans oldu.

Nesrin İlker Peker, Erka Grubu Genel Müdür Yardımcısı

TÜRKAN SAYLAN

Mesleğine verdiği değer ve saygı, çalışma ve başarma azmi, işine olan tutkusu ve kararlılığıyla hayranlık duyduğum ve örnek aldığım kadın Türkan Saylan’dır. Türkan Hanım’ın hastalarına şifa sağlamak için yılmadan gösterdiği mücadele ve fedakârlık beni çok etkilemiştir. İşini yaşamı haline getirmiş, iş yaşamındaki değerler bütünü ile kendi hayatındaki değerleri harmanlamış ve bu sayede birçok başarıya imza atmıştır. Meslek hayatından sonraki döneminde de sosyal sorumluluk projeleriyle kız çocuklarının okuması için destek olmuş, kadınların toplumda ve iş hayatında daha iyi yerlere ulaşması için çalışmış ve ardında çok değerli bir miras bırakmıştır. Biz iş hayatındaki kadınların, toplumsal sorumluluğumuzun bilincine vararak, kız çocuklarımızın daha iyi eğitim almasına katkı sunmamızın önemli olduğunu düşünüyorum. 

Olcay Çat, Fineros CEO’su

ÇALIŞMA ARKADAŞLARIM

İş hayatım boyunca harika kadınlarla birlikte çalışma fırsatı buldum. Kimi yöneticim kimi de kol kola birlikte güzel işler yaptığım arkadaşlarım oldu. Tek bir rol modelden ziyade, hayatıma dokunan bu kadınların her birinin hayran olduğum özelliklerini kendime örnek aldım. Örnek almaya çalıştığım başlıca özelliklerini ise şöyle sıralayabilirim: Sayılarla konuşmak, fizibilite yaparak ilerlemek, güçlük ve zorluklar karşısında sonuna kadar dayanıklı kalmak, enerjisini hiç bitirmemek, işini gönlünü vererek yapmak ve her daim dostlarının yanında olmak... İyi ki hayatımda oldular, olmaya da devam ediyorlar.

Övgü Bayram, Multinet Up Satış Direktörü

LEYLA ALATON

Leyla Alaton’un kendiyle barışık, hayatın pozitif yönlerine odaklanan, enerjisi yüksek bir iş kadını olarak benim gibi birçok kişiye rol model olduğunu söyleyebilirim. Özellikle iş hayatındaki birikimini paylaşmaya dair cömert tutumu ve güçlü karakteriyle ülkemizde fark yaratan lider kadınlardan biri. İş dünyasındaki kadın çalışan sayısını artırmak için yer aldığı tüm sosyal sorumluluk projelerini çok değerli buluyorum. Güncel teknolojik gelişmeleri yakından takip etmesi ve bu gelişmelere hızlı bir şekilde ayak uydurması da bende büyük hayranlık uyandırıyor.

Özlem Gürsoy, PayFix Genel Müdür Yardımcısı

MELLODY HOBSON

Kariyer hayatımı planlamaya başladığım günlerden itibaren iş dünyasına ait farklı rol modellerim olmuştu. Ancak son yıllarda Starbucks’ın başkanı olduktan hemen sonra bir röportajını dinlediğim Mellody Hobson’ı yakından takip etmeye başladım. Forbes 2020 raporuna göre Hobson, dünyanın en güçlü 100 kadını arasında yer alıyor. Karizmatik, çalışkan, hırslı, tutkulu ve zeki olmasının yanı sıra bilgi birikimini insanlarla paylaşırken, gençlere aktararak onların kendilerini yetiştirmesine destek olması, tüm yoğunluğuna rağmen çocuğuna ve ailesine ciddi zaman ayırması, sahip oldukları ve başardıkları için sürekli şükrederken ihtiyacı olan insanlara yardımcı olmak için düzenlediği organizasyonlarla, eğlenceli ve dinamik kişiliğiyle beni gerçekten etkiliyor. Röportajlarını her dinlediğimde, başardıklarımı ve hedeflerime ulaşmak için yapacaklarımı farklı bir perspektiften yeniden değerlendirmek için kendisinden ilham aldığımı fark ediyorum.
 

Semra Demircioğlu, Turk Finansman Genel Müdürü

TÜRKAN SAYLAN

Türkan Saylan vizyonu, Atatürkçü ve cumhuriyetçi kimliğiyle her zaman ilham aldığım ve rol model gördüğüm bir kadın. İdeallerini cesaretiyle birleştiren bir kişinin önünde hiçbir engel duramaz. Yol gösterici, mücadeleci ve ileri görüşlü yönleriyle rol model olan biriydi. Ben de hem kendimi eğitim ve deneyim anlamında donatmayı hem de çevremdekilere bu anlamda kaynak olmayı önemsiyorum. İş hayatında engellere değil “Neler mümkün” sorusunun cevaplarına odaklanıyor, kendi etki alanımda da fırsat eşitliğini gözetiyorum.

Sinem Kır, PAX Türkiye Genel Müdürü

NAZAN SOMER ÖZELGİN

Bu soru beni çok geçmişe götürdü açıkçası. Çok genç yaşlarda girdiğim ödeme sistemleri sektöründe en büyük müşterilerimiz bankalardan oluşuyordu -ki halen öyle. O zamanlar tabii genel müdür veya genel müdür yardımcısı seviyesinde biri beni hayatta kabul etmez diye düşünüyordum. Zaten randevu alacak cesaretim de yoktu. Henüz 20’li yaşlarımın başındayım. Bankalardaki tüm kadın yöneticilerin duruşlarına, çalışkanlıklarına, vizyonlarına hayrandım. Acaba benim kariyerim nasıl şekillenecekti, onlar gibi başarılı olabilecek miydim? En beğendiğim ve hayran olduğum kadın yönetici de Nazan Somer’di. Sonra bir gün bir toplantı için Yapı Kredi plazaya gittim. İçeri girerken Nazan Somer’i gördüm. Duruşu, yere sağlam basan adımları ve belli belirsiz bir gülümsemeyle “günaydın” deyişi hiç aklımdan çıkmıyor. Yanına gittim ve “Merhaba. Ben sizi gazete ve dergilerden sürekli takip ediyorum. Günün birinde ben de sizin gibi güçlü bir kadın olmayı hayal ediyorum” dedim... Hala da Nazan Hanım benim için bir idoldür.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)