Kamu bankaları doları tutmak için yeniden devrede

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) döviz talebini sınırlamaya yönelik yeni düzenlemesi beklenen etkiyi yaratmadı. Bunun üzerine devreye yine her zaman olduğu gibi kamu bankaları girdi

PSMMAG/ÖZEL HABER 

Bloomberg’in  haberine göre cuma gecesi yapılan düzenlemenin ardından 16.10 liraya kadar gerileyen Dolar/TL paritesi şirketlerden gelen talep üzerine yeniden yükselişe geçti. Salı gününü 16.70 lira seviyesinden kapatan paritenin yeniden 17.50 bandına gelmesini engellemek isteyen ekonomi yönetimi her zaman olduğu gibi kamu bankalarını harekete geçirdi. Bankacılık kaynakları kamu bankalarının pazartesi ve Salı günü toplam 1 milyar dolarlık döviz yaptığı bilgisini verdi.

BDDK Cuma günü, yabancı para cinsinden 15 milyon liradan (902.000 dolar) fazla para bulunduran ve bu tutar toplam varlıklarının veya yıllık satışlarının %10'unu aşan şirketlerin lira cinsinden krediye erişimini kısıtlamıştı. Hareket, lirayı desteklemek için bugüne kadarki en güçlü girişimlerden biri olarak sunulurken, ekonomistler bunun kurun daha da fazla yükselmesine neden olacağı uyarısında bulunuyor.

 

YORUM YAP

YORUMLAR (0)