Kitle fonlamasında güvenceli yatırımın ödeme altyapısı Paratika’dan

Paratika girişimcilere özel eşi benzeri olmayan bir projenin ödeme altyapısını oluşturdu…

PSM Dergisi /Özel Haber

Paratika, girişimcileri desteklemek üzere dünya çapında eşi benzeri olmayan bir projenin ödeme altyapısını oluşturdu. Paya dayalı kitle fonlama sistemiyle hayata geçen ve Takasbank’ın emanetçi rolüyle yer aldığı bu oluşumla birçok projenin geniş kitlelerce fonlanması sağlanacak...

Ödeme sistemlerinin ekonomideki kritik rolü, e-ticarette rekorların kırıldığı 2020 yılından sonra 2021’de de hız kesmeden devam ediyor. BKM istatistiklerine göre 2021 yılının ilk 8 ayındaki e-ticaret hacmi 263 milyar TL oldu. Bu tutar neredeyse 2020 yılı toplamına eşit. Bu da dijital ödemelerin hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldiğini kanıtlıyor. Salgının da etkisiyle internet üzerinden mal veya hizmet siparişi verme ya da satın alma oranı yüzde 44.3’e ulaştı.

Online satışlar ve bu alandaki girişimlerin sayısı her geçen gün artıyor. E-ticaret girişimlerinin artan kârlılığı bu alana yatırım yapmak isteyen fonların da dikkatinden kaçmıyor elbette. Paratika da “paya dayalı kitle fonlaması” sistemiyle hayata geçirilen ve Takasbank’ın emanetçi rolüyle yer aldığı bir projeye özel online ödeme altyapısı kurdu.

Paratika CEO’su ve Payten Türkiye Ülke Lideri Burak Kutlu ile bu projenin ayrıntılarını ve girişimcilere sundukları hizmetleri konuştuk...

Nedir bu paya dayalı kitle fonu? Bu sistemle geliştirilen proje ve Paratika’nın rolü hakkında bilgi verebilir misiniz?

Dünyada yaygın olarak kullanılan yeni nesil finansman modeli kitlesel fonlama (crowd funding) Türkiye’de de giderek daha fazla gündeme geliyor. Bir projenin veya girişim şirketinin ihtiyaç duyduğu fonu sağlamayı amaçlayan kitle fonlamasında, girişimciler ile yatırımcılar bir araya getiriliyor. Bizim dahil olduğumuz proje, toplumsal fayda ve inovasyon birleştirilerek geliştirildi.

Online platformlar üzerinden girişimcilerin ve destek olmayı seçen yatırımcıların ödeme işlemlerinin devlet kontrolünde, güvenilir ve şeffaf bir şekilde yapılabilmesi için Paratika olarak Ar-Ge gücümüzle yeni bir online ödeme altyapısı oluşturduk. Paya dayalı kitle fonlamasıyla girişimciler için toplanan fonlar Takasbank tarafından bloke ediliyor. Bu sayede yatırımcıların paraları güvende kalırken işlem sonunda Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) payları yatırımcılar adına kayıt altına alıyor. Kampanyanın gereken fonu toplamada başarısız olması durumunda ise yatırımcılara hiçbir kesinti olmadan ödemeleri iade ediliyor.

Girişimciler için başka ne gibi hizmetleriniz var?

Paratika ve Payten, standart ödeme kabulünün çok ötesinde sektörün, paydaşların ihtiyaçlarını net olarak tespit edip onlara uçtan uca çözümler sağlıyor. 22 yıllık yerel tecrübemiz ve Avrupa yazılım devi Asseco Group’un küresel desteğiyle sanal POS çözümü sunduğumuz 27 banka ve ödeme kabulü sağladığımız 45 binden fazla e-ticaret firmasıyla Türkiye’nin en büyük online ödeme ağını yönetiyoruz.

Merkez Bankası ödeme kuruluşu lisansına sahip Paratika Sanal POS ürünümüzle e-ticarete yeni başlayan ya da bu alanda büyümek isteyen firmalara tek entegrasyonla tüm bankalardan ödeme alma, 9 kart programıyla taksitli ödeme alma, tek tıkla ödeme, tekrarlayan ödeme, linkle ödeme, fraud (sahtekarlık) kontrolü, tek kanaldan mutabakat, bayi tahsilatları, pazaryeri çözümü, dövizle ödeme almayı içeren paket halinde çözümler sunuyoruz. Online başvuruyla 1 günde ödeme almaya başlayan Paratika üye işyerleri, yüzde 97 oranında başarılı işlem oranıyla yüksek satış hacmine hızlı bir şekilde ulaşabiliyor.

Bünyemizdeki Mobven markamızla da mobil ödeme, mobil cüzdan, mobil sadakat programları gibi bir çok hizmeti müşterilerimizle buluşturuyoruz. Alanlarında en iyi website entegratörleriyle geliştirdiğimiz iş birlikleri sayesinde firmalara avantajlı seçenekler sunabiliyoruz.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)