Klarna'nın borçlanma maliyetleri en yüksek seviyesine ulaştı

Klarna'nın borçlanma maliyetleri, artan oranların şirketin borç ve öz sermaye değerlemesine çarpmasıyla, rekor düzeyde en yüksek seviyesine ulaştı

YAĞMUR ERTÜRK PSM MAG /DIŞ HABERLER 

İsveçli şimdi al-sonra öde şirketi Klarna Bank AB, yaklaşmakta olan bir finansman turu değerlemesinde 16 milyar dolarlık borcunu yenileyecek.  

Abhinav Ramnarayan ve Aisha S Gani'nin Bloomberg’deki yazısına göre, müşterilerin çevrimiçi alışveriş faturasını aylara yaymalarına olanak tanıyan şimdi al-sonra öde şirketlerinin popülaritesi artıyor, çünkü insanlar giderek artan maliyetlerle başa çıkmanın yollarını arıyor. Ancak BNPL şirketlerinin borçlarındaki artan getiriler, iş artışlarının yüksek maliyetlerle geleceği ve bu da mevcut kayıplarını derinleştirebilecekleri anlamına geliyor.

Bir Klarna sözcüsü, işletmenin kredilerini yapılandırırken kredi zararlarını hesaba kattığını söyledi. Sözcü, "İşlem bazında almak istediğimiz risk seviyesini seçiyoruz" dedi.

Fitch Ratings analisti Michael Taiano, “BNPL sektörüyle ilgili en büyük soru, her zaman daha normalleştirilmiş bir kredi ve faiz ortamında iş modellerinin sürdürülebilirliği olmuştur” dedi.

Taiano, BNPL sağlayıcılarının hizmetlerine yönelik ekstra talebin düşük gelirli hanelerden gelmesinin muhtemel olduğunu, bu durumun ödeme yapmama tehlikesini artırdığını ve potansiyel olarak kredi verenlerin kredi performansını etkilediğini de sözlerine ekledi: “Daha yüksek enflasyon ve faiz oranları, hane halkının tüketim ve ödeme kabiliyeti üzerinde baskı oluşturacaktır. Klarna tahvillerinin sahibi Spiltan Fonder AB'nin portföy yöneticisi Sofie Areskoug, "Kısa bir kredi defteri hafifletici bir faktör olsa da, Klarna'nın bununla ilgili olarak daha yüksek bir kredi zararı seviyesi görebileceğine inanıyoruz" dedi. Klarna, müşterilerine kısa vadeli krediler veriyor.  

Areskoug, şirketin, SoftBank Group Corp., Sequoia Capital ve Permira gibi yatırımcılarla birlikte Klarna'nın kapitalizasyonu ve istikrarlı mülkiyeti olarak tahvilleri elinde tutmaya devam edeceğini ve temerrüt olasılığının düşük olduğunu belirtti.

Klarna, faaliyetlerini finanse etmek için çoğunlukla İsveç ve Almanya'da sunduğu geleneksel banka hesaplarındaki müşteri mevduatlarına güveniyor, ancak aynı zamanda değişken faizli tahviller ve ticari senet gibi kısa vadeli borçları da var.

Şubat 2024 vadeli değişken faizli tahvil, Klarna'nın iskonto marjının Pazartesi günü hafifçe düşmeden önce Cuma günü 272 baz puana tırmandı. Bu yıl ise 120 baz puan yükseldi. Diğer bir deyişle, her yerde yükselen borçlanma maliyetlerine ek olarak, Klarna'nın daha fazla borç satmak için ödemesi gereken ekstra getirisi de artıyor.

Bu yılın başlarında İsveçli şirket, Bloomberg'e faaliyetlerinin %80 ila %85'inin müşteri mevduatlarından finanse edildiğini söyledi. Taiano, mevduat oranlarının piyasa borçlanma oranlarından çok daha yavaş yükselme eğiliminde olduğundan, bunun dengeleyici bir faktör olduğunu söyledi. Ancak İsveçli Riksbank, İsveç'in repo faizinin şu anda %0,25'ten gelecek yılın ikinci çeyreğinde %1'in üzerine çıkacağını ve bundan sonraki yıl da %1,5'in üzerine çıkacağını tahmin ediyor.

Klarna sözcüsü, faiz oranı maliyetlerinin 2021'de Klarna'nın toplam net işletme gelirinin %6'sının biraz altına ve işletme giderlerinin yaklaşık %5'ine eşdeğer olduğunu, bu nedenle artan faiz oranlarının riskleri, faiz oranlarının küçük boyutları bağlamında değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. "Bireysel mevduat toplama yeteneği ve bankacılık lisansımızdan elde ettiğimiz genel bilanço esnekliği, Klarna için diğer BNPL sağlayıcılarına karşı açık bir rekabet avantajıdır" diye ekledi.

Şu anda küresel olarak 20 pazarda faaliyet gösteren Klarna, 2021'de neredeyse iki katına çıkarak 487 milyon dolara ulaşan bir zararla çalışıyor.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)