Kredi kartı ağı UnionPay, Garanti'yi tercih etti

Dünyanın en büyük kredi kartı ağı UnionPay, stratejik işbirliği için Garanti'yi tercih etti

Çinli Unionpay ile Garanti bankası UnionPay kartları konusunda işbirliğini artıracak Çin'in önde gelen bankacılık kartları ağı işletmecisi China UnionPay bugün Garanti Bankası ile UnionPay kartlarının Türkiye'deki kabul alanlarının genişletilmesine yönelik bir stratejik işbirliği anlaşması imzaladı.

Shanghai’da imzalanan anlaşmaya göre Garanti'nin satış noktalarının (POS) yüzde 40'ından fazlası UnionPay kartlarına yıl sonuna kadar kullanıma açılmış olacak. UnionPay ve Garanti ayrıca Türkiye'de ortak bir marka altında hizmet verecek banka kartları üzerine de görüşmeler yürütüyor.
Garanti UnionPay kartlarına 2007 yılından itibaren hizmet sunmaya başlamıştı. Günümüzde Garanti'nin 5000 ATM'si ve 500 bin POS cihazı UnionPay kartlarını kabul ediyor.

Tüm üye iş yerlerinde geçerli
 
Konuyla ilgili bilgi veren Garanti Ödeme Sistemleri Genel Müdürü Onur Genç, “Çin’de ilk temsilciliği açan ve uzun süre tek Türkiye bankası olarak hizmet veren Garanti, UnionPay ile işbirliğini
güçlendirmeye devam ediyor. Garanti Bankası, 2007 yılında üye işyerlerinin kullanımına açtığı UnionPay kartlarını, halen 5 bin ATM ve 500 bin POS terminalinde kabul ediyor. Yeni anlaşmayla, başta Çin olmak üzere, UPI ağında yer alan Asya’daki 3,8 milyarı aşkın kart, Türkiye’deki tüm üye işyerlerinde geçerli olacak. Ayrıca, Çin ve Asya-Pasifik piyasasına açılmak isteyen Türk işletmeleri, UPI kartlarını, Çin ve Asya-Pasifik’teki şirketlerin POS ağlarında rahatlıkla kullanabilecek  dış ticaret ödemelerinde bu kartların sunduğu ayrıcalıklardan yararlanabilecek. Asya ülkeleriyle iş yapan
firmalara ödeme kolaylığı sunacak kartlar, Türk ekonomisine de ciddi katkı sağlayacak.” dedi.
 
China UnionPay
 
China UnionPay halen 3,8 milyar kartla ve dünyada %30 pazar payıyla lider konumdadır. Özellikle Çin'de ve tüm Asya ülkelerinde çok geniş ağa sahip UnionPay kartlar dünyada 142 ülkede 17 milyon POS, 12 milyon işyerinde ve 1,4 milyon ATM'de kabul edilmektedir ve 2013 yılında %42 büyüyerek 4,4 trilyon USD işlem hacmine ulaşmıştır. Merkezi Şangay’da bulunan ödeme sistemleri şirketi China UnionPay, Çin'de ulusal bir ödeme altyapısı oluşturmak için 400'den fazla finansal kurumum bir araya gelmesiyle 2002 yılında kuruldu. Şirket, işlem hacmi açısından dünya çapında 2. sırada yer alıyor. China UnionPay'in iştiraki olarak Eylül 2012'de kurulan UnionPay International ise Çin dışındaki tüm kart çıkarma, kabul ve operasyon süreçlerini yönetiyor. UnionPay kart sayısı sadece Çin'de değil, uluslararası platformda 28 ülkede daha çıkarılmaktadır ve Hong Kong, Güney Kore, Rusya gibi ülkelerde gösterilen faaliyetlerle Çin dışındaki UnionPay kart adedi 26 milyona ulaşmıştır ve sayısı her geçen gün büyümektedir.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)