Kripto yatırımcıları bu haberle sarsıldı

Mayıs ayından bu yana büyük çalkantıların yaşandığı kripto piyasaları şimdi de en değerli para birimlerinden biri olan Solana’dan gelen haberle sarsıldı

PSMMAG/DIŞ HABERLER

Solana’nın kullandığı köprü güvenlik protokolüne saldıran bilgisayar korsanları 8 bine yakın müşterinin sanal cüzdanını çaldı.

Adli bilişim firması Elliptic'e göre, şu ana kadar 7 bin 900'den fazla Solana cüzdanından 5.2 milyon doların biraz üzerinde kripto varlık çalındı. Güvenlik şirketi PeckShield ise sadece dört Solana cüzdanından 8 milyon dolar çekildiğini söyledi. Uzmanlar hasar tespitinin zaman alacağını ve zararın büyüklüğünün detaylı incelemelerin ardından netleşeceğini söyledi.

Solana Vakfı’nın resmi twitter hesabı Solana Status’ta saldırı doğrulandı ancak bu durumun sistematik bir risk oluşturmadığı ileri sürüldü. Açıklamada, “Solana protokolünün veya kriptografisinin tehlikeye atıldığına dair hiçbir kanıt yok” denildi.

Solana, Bitcoin’den sonra yükselişe geçen Ethereum blok zincirinin en önemli rakiplerinden biri olarak adından söz ettiriyor. Ethereum'daki işlem fiyatları yükseldikçe, düşük işlem ücretleriyle övünen Solana son dönemde alternatif bir yatırım adresi olarak öne çıkıyor. Solana'yı destekleyen kod, kendi merkezi olmayan finans uygulamalarını oluşturmak isteyen müşteriler arasında da oldukça popüler.

Elliptic tarafından hazırlanan bir rapora göre bilgisayar korsanları sadece bu yıl farklı kripto para birimlerini transfer etmek için oluşturulan köprü güvenlik protokollerine düzenledikleri saldırılarla 1 milyar dolardan fazla para çalmayı başardı.

 

YORUM YAP

YORUMLAR (0)