Küresel piyasalar Fed sinyallerine odaklandı

Küresel piyasalarda fiyatlamalar üzerinde Avrupa'da artan vakalara yönelik olarak gündeme gelen kapanma tedbirleri ve Fed cephesinden para politikası patikasına yönelik sinyaller belirleyici oluyor

Küresel Borsalar yeni haftanın ilk işlem gününe karışık bir görünümle başlıyor. Fed Başkan Yardımcısı Richard Clarida, Fed Guvernorü Christopher Waller ve St. Louis Fed Başkanı James Bullard’ın geçen hafta varlık alım azaltımlarının hızlandırılmasının mümkün olduğu yönündeki açıklamaları, Avrupa’da artan koronavirüs vakaları ve yeni karantina önlemlerinin gündeme gelmesi gibi gelişmeler izlenirken, geçen haftanın tamamında yükselen Wall Street endeksleri bu sabah vadeli işlemlerde artıda.

Çin’de çeyreklik para politikaları raporunu yayımlayan merkez bankasının önceki raporlardaki bazı ifadeleri kaldırması Citigroup, Nomura ve Goldman Sachs ekonomistlerince daha genişlemeci politikaların uygulanacağı sinyali olarak değerlendirildi.

Japonya Nikkei ve Çin CSI 300 endeksleri bu sabah sınırlı da olsa pozitif bir görünüm sergilerken; Hong Kong Hang Seng ile Avustralya S&P/ASX 200 endekslerinde fiyatlamalar negatif yönde.

ABD'de tahvil ihraçları

Geçen haftanın son 3 işlem gününde yaklaşık 8 baz puan gerileyen ABD 10 yıllık tahvil getirisi bu sabah biraz yükseldi. Beş ve 30 yıllık ABD tahvillerinin getiri farkı Mart 2020’deki dip seviyesine yakın seyrediyor.

ABD Hazinesi Perşembe günkü tatile kadar iki, beş ve yedi yıllık tahvil ihraçlarına çıkacak.

Bloomberg Dolar Endeksi Cuma günkü yüzde 0,41’lik yükselişin ardından bu sabah yatay. İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, Sunday Times’a yaptığı açıklamada İngiltere ekonomisine yönelik risklerin yavaşlayan büyüme ve yükselen enflasyon ile “iki yönlü” olduğunu söylerken, sterlin dolara karşı zayıf bir görünüm sergiliyor.

 
 

YORUM YAP

YORUMLAR (0)