Küresel piyasalarda dikkatler ABD enflasyonu ve tahvillerinde

Küresel piyasalar bu hafta Çarşamba günü ABD'de açıklanacak Aralık ayı tüketici enflasyon verilerini yakından izleyecek. Veriler öncesi birçok uzmandan uyarılar gelirken, tahvillerdeki satış dalgası da dikkat çekiyor

Geçen hafta negatif bir performans gösteren ABD endekslerinde yeni haftanın ilk işlem gününde vadeliler karışık görünüme işaret etti.

Asya Borsaları bu sabah teknolohi hisselerindeki toparlanma ile artıda. Japonya piyasaları tatil nedeniyle işleme kapalı. Hong Kong Hang Seng ve Çin CSI 300 yükseliyor.

ABD borsaları Cuma günü düşerken, hafta boyunca yüzde 1,87 gerileyen S&P 500 endeksi 2016’dan bu yana en kötü yeni yılın ilk haftası performansını ortaya koymuştu. Fed’in sıkılaşma sürecinde daha şahin olacağı beklentisiyle yatırımcılar teknoloji sektöründekiler gibi büyüme hisselerinden, ucuz kalmış değer hisselerine yönelirken, Nasdaq 100 haftalık bazda yüzde 4,46 geriledi. Bu, Şubat 2021’den bu yana en yüksek haftalık kayba işaret etti.

Hafta boyunca ABD 10 yıllık tahvil getirisi 25 baz puan, 30 yıllık tahvil getirisi 21 baz puan yükseldi. ABD 10 yıllık tahvil getirisi haftayı yüzde 1,7620 seviyesinden tamamladı.

Geçen hafta boyunca yüzde 0,10 yükselen Bloomberg Dolar Endeksi, bu sabah yüzde 0,13 yükselişle 1.176 seviyesinde.

Dikkatler ABD enflasyonunda

Çarşamba günü TSİ 16:30’da ABD’de açıklanacak Aralık ayı tüketici enflasyon verileri yatırımcılar tarafından yakından izlenecek.

Öncesinde ülkede öne çıkan bazı Demokrat ve Cumhuriyetçi ekonomistlerin enflasyon endişesi konusunda hemfikir oldukları ortaya çıktı. Amerikan Ekonomik Birliği’nin bu yılki toplantısında iki kanadı temsil eden ekonomistler Fed’in enflasyondaki yükselişle mücadele konusunda biraz geriden geldiği görüşünü aktardı. Ekonomistler Fed’in daha sıkı bir para politikasına yönelmesini ve fiyat baskılarının bu yıl hafiflemesini bekleseler de enflasyonun merkez bankası yetkililerinin beklediği kadar hız keseceğini düşünmüyorlar. Ekonomistler enflasyonun bu yıl yüzde 2 hedefinin oldukça üzerinde kalacağını öngördüler.

Demokrat ekonomistler ABD’nin eski Hazine Bakanı Lawrence Summers ve eski Beyaz Saray Başekonomisti Jason Furman ile Cumhuriyetçi ekonomistler Stanford Üniversitesi Profesörü John B Taylor ve eski Ekonomik Danışmanlar Konseyi Başkanı Glenn Hubbard enflasyonda yükseliş öngören isimler arasında yer aldı.

Öte yandan eski demokrat ABD Başkanı Bill Clinton döneminde Beyaz Saray Başekonomisti olan Nobel ödüllü ekonomist Joseph Stiglitz yüksek faiz oranlarının enflasyona neden olan arz sıkıntılarını çözemeyeceğini belirterek, Fed’in temkinli olması gerektiğini söyledi.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)