Küresel piyasalarda yeni hafta yüksek iştahla başladı

Küresel piyasalar, şimdi de enerji kriziyle karşı karşıya kalan Çin'den gelen olumsuz sinyalleri kenara koyarak yeni haftaya risk iştahıyla girdi

Çin riskini şimdilik bir kenara koyan yatırımcılar haftaya yüksek risk iştahıyla başlıyor. Sabah saatlerinde Asya hisseleri ve ABD vadelileri yükseliyor.

MSCI Asya Endeksi yükselişini üçüncü işlem gününe taşırken Hong Kong Hang Seng, Çin CSI 300 ve Güney Kopre Kospi yükseldi. Japon Borsaları ise yatay.

ABD S&P 500 vadelileri yüzde 0,4 ile haftaya artıda bir başlangıca ifade ediyor. Fed’in sıkılaşma mesajları sonrası yükselen ABD 10 yıllık tahvil getirisi yüzde 1,40 üzerinde kalmaya devam ediyor. Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,1 düşüşle 1.152 seviyesinde.

Euro/Dolar 1,17’den işlem görüyor. Bu hafta çok sayıda Fed, AMB ve BOE üyesinin açıklamaları izlenecek. Fed Başkanı Jerome Powell ve ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’in salı günkü Senato sunumları öne çıkıyor. 

Çin'de enerji krizi

Artan girdi maliyetleri sebebiyle Çin’de ülke çapında alümiyum, tekstil ve soya işleme gibi büyük fabrikaların faaliyetlerini azaltması veya durdurulması emri verildi. Çin’de 23 eyaletin neredeyse yarısı “enerji yoğunluğu” hedeflerinin altında kaldı. Enerji krizi yaşayabilecek eyaletler arasında sanayi eyaletleri Jiangsu, Zhejiang ve Guangdong da bulunuyor.

Küresel çapta yüksek enerji talebi ve azalan envanterler petrol fiyatlarını yukarı taşımaya devam ediyor. ABD ham petrol kasım kontratı hafta başında yüzde 1,4 yükselişle 75 dolar seviyesini aştı. Brent kasım kontratı da yüzde 1,4 yükselişle 79 doları aşarken, Brent aktif kontratları varil fiyatı Ekim 2018’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.YORUM YAP

YORUMLAR (0)