N Kolay Dijital dönüşümü KOBİ’lere yansıtıyor

N Kolay Genel Müdürü Haluk Yum, “Bir FinTek ekosistemi kimliğiyle hareket eden Aktif Bank’ın iştiraki olarak, dijital dönüşümü KOBİ’lerin hizmetine sunacağız” diyor...

PSM Dergisi / Özel Haber

N Kolay, 13 binin üzerindeki fiziki bayisiyle Türkiye’nin en yaygın ağına sahip ödeme kuruluşu konumunda. 8 milyondan fazla müşteriye hizmet veren şirket, fiziki kanallarında her ay 5 milyon müşterisiyle temas kuruyor.

N Kolay Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşu Genel Müdürü Haluk Yum, “Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de dijitalleşme hız kesmiyor. Biz de müşterilerimizin ihtiyaçlarını yakından takip ediyor ve bu dönüşümün bir parçası olmayı planlıyoruz. Bu planlarımızda KOBİ’ler de büyük paya sahip. Salgının etkisiyle e-ticaretin rekor artış yaşadığı son dönemde, ‘dijital ödeme sistemleri’ de firmaların odağında. Bu noktada temel amacımız hem KOBİ’lerin hayatını kolaylaştırmak hem de operasyonel maliyetlerini aşağıya çekmek” diyor.

“Salgınla birlikte ticaretin yöntemi de değişti”

Dijital yatırımlarıyla kendini “bankacılık lisansına sahip FinTek ekosistemi” olarak tanımlayan Aktif Bank’ın bir iştiraki olan N Kola, KOBİ’lerin ihtiyaçlarına daha iyi yanıt verebilmek adına N Kolay Panel’i geliştirdi. Yum, N Kolay Panel’in çıkış noktası ve hedeflerini şöyle anlatıyor:

“Sektördeki deneyimimiz, yaygın ağımız ve bilgi birikimimizle KOBİ’lerin ihtiyaçlarını ve özellikle salgın dönemiyle birlikte işletmeler arasında derinleşen uçurumu analiz ederek bu süreçteki sıkıntılarını yakından gözlemledik. N Kolay olarak hem büyüyen bu sektörde olmak hem de KOBİ’lerin ihtiyaçlarına yanıt vermek, bir anlamda KOBİ FinTek’i olmak üzere N Kolay Panel’i geliştirerek ticari işletmelere üye işyeri hizmeti vermeye başladık.”

“N Kolay hayatı kolaylaştırıyor”

N Kolay, her biri aslında birer KOBİ olan bayileri/temsilcileriyle uzun süredir çalışıyor. Yum, “Bu sayede ticari işletmelere hem sanal hem de fiziki olarak N Kolay ödeme deneyimi sunarken, kendi işlemlerini ve nakit akışlarını kolay ve pratik bir panel üzerinden yönetmelerini de amaçladık. Bu anlayışla sunduğumuz N Kolay Panel ile sanal POS dışında da birçok işlem yapma fırsatı sağlayarak hayatlarını kolaylaştırıyoruz” diyor.

“Dünyayı takip ediyor, çözümleri Türkiye’ye yansıtıyoruz”

N Kolay Panel, KOBİ’lerin finansmana erişimini de kolaylaştıracak. Haluk Yum’un bu konudaki değerlendirmesi de şöyle: “Servis modeli bankacılığıyla birlikte, birçok banka ve finansal kuruluşla iş birliği yaparak aynı panelde hepsine yer vermeyi ve üye işyerlerinin dilediği kanaldan finansmana erişimini sağlamayı arzu ettik. Umuyoruz bu yolla finansmanın tabana yayılmasına katkı sağlarız. ABD’de işletmelerin yüzde 30-35’inin FinTek’ler aracılığıyla finansmana eriştiğini biliyoruz mesela. Diğer taraftan, sadece e-ticaret değil fiziksel noktalarda da dijital ödemelerin payının arttığı, QR tabanlı ve temassız ödemelerin yaygınlaştığı, biyometrik doğrulamaların devreye girmeye başladığı bir döneme giriyoruz. Hem bireysel müşteri hem de KOBİ’ler açısından işlem güvenliğinin, verinin kötüye kullanımının önüne geçilmesinin önem arz ettiği bir dönem bu. FinTek’lerin bu açılardan da önemli fonksiyonlar üstlenmesi gerekiyor. Dünyayı takip ediyor, Türkiye’ye uygun çözümleri arıyoruz. Sunacağımız panelle hizmet ettiğimiz her segmentten KOBİ’nin bankacılık ürünlerine güvenli bir şekilde erişimini ve aynı güvenle müşterilerine hizmet vermesini amaçlıyoruz.”

 

 

 

YORUM YAP

YORUMLAR (0)