N Kolay, Türkiye’nin en çok tercih edilen dijital bankası olma yolunda…

Aktif Bank Dijital Bankacılık, Pazarlama ve Ödeme Sistemleri Grup Başkanı Gülben Yağcı, 'N Kolay’ı Türkiye’nin en kapsayıcı, en çok tercih edilen dijital bankası yapmayı hedefliyoruz” diyor...

Aktif Bank dijital bankacılık uygulaması N Kolay’ı yeni yönetmelikle hareketlenecek rekabet ortamı için güçlendiriyor. Aktif Bank Dijital Bankacılık, Pazarlama ve Ödeme Sistemleri Grup Başkanı Gülben Yağcı, “Müşterilerimizden gelen bildirimler ışığında yepyeni bir tasarım sürecine girdik.  1 milyon kez indirilen uygulamamızı şu an aktif olarak 250 bin kişi kullanıyor. Yeni tasarımı ve yeni özellikleriyle N Kolay’ı Türkiye’nin en kapsayıcı, en çok tercih edilen dijital bankası yapmayı hedefliyoruz” diyor...

BDDK’nın dijital ve servis modeli bankacılıkla ilgili yönetmeliği yeni bir dönemin kapılarını açtı. Gerçi bu yasal düzenlemeden önce de bazı bankalar, hayata geçirdikleri platformlar aracılığıyla dijital banka hizmeti vermeye başlamıştı. Bilindiği gibi bunlardan biri de Aktif Bank tarafından geliştirilen N Kolay...

Şu ana dek 1 milyondan fazla kez indirilen N Kolay, sunduğu düşük maliyetli ürünler ve yeni finansal çözümlerle müşteri tabanını ve işlem hacmini her geçen gün artırıyor. Ancak yönetmelikle birlikte yepyeni bir rekabet dünyası da başlayacak. N Kolay’ın bu sürece nasıl hazırlandığını, deneyimlerini, sektöre yeni gireceklere önerilerini Aktif Bank Dijital Bankacılık, Pazarlama ve Ödeme Sistemleri Grup Başkanı Gülben Yağcı ile konuştuk...

Zaten yeni nesil bir banka gibi faaliyet gösteren N Kolay, sanırız yeni yönetmelikle birlikte yeni rakiplerle karşılaşacak. Önce kısaca N Kolay’ın ulaştığı seviye hakkında bilgi verebilir misiniz?

Aktif Bank olarak işimizin kalbine teknolojiyi koyarken, dijital bankamız N Kolay’ı da kullanıcılarımızın bütün finansal ihtiyaçlarını karşılayacakları ana kanalımız olarak konumlandırıyoruz. Yeni nesil bankacılık çözümleriyle müşterilerimizin finansal ihtiyaçlarını karşılamak ve bu anlamda hayatlarını kolaylaştırmak amacıyla hayata geçirdiğimiz N Kolay üzerinden görüntülü görüşmeyle müşterimiz olabilme, ücretsiz bir şekilde para transferi işlemlerinden anında sanal kart oluşturma, bono, repo, fon gibi yatırım ürünlerinin alım satımından, çok avantajlı makas aralıklarıyla FX işlemleri yapabilme ve anında kredi gibi çok geniş bir yelpazede hizmet veriyoruz. Yakın zamanda karekod ile para transferi ve yine karekod ile Türkiye’deki tüm ATM’lerden ücretsiz para çekme özelliklerimizi hayata geçirdik. En önemli hedefimiz, N Kolay’ı Türkiye’nin en kapsayıcı, en sevilen, en fazla müşteri tabanına sahip dijital bankasına dönüştürmek. Bu kapsamda mobil uygulamamızı yeni fonksiyon ve özelliklerle zenginleştirirken, yepyeni bir deneyim sunacak biçimde sıfırdan tasarlıyoruz. En iyi müşteri deneyimini yaşatmak bizim için öncelik olduğu için işe kullanıcıları dinlemekle başladık. Birçok kullanıcı görüşmesi yaptık, bu görüşmelerden çok fazla şey öğrendik ve bu iç görülerle N Kolay dijital bankamızı yeniden tasarlamaya başladık. Amacımız müşterilerin tüm finansal ve hatta finansal olmayan ihtiyaçlarını N Kolay mobil ile karşılayabilmesini sağlamak. Kullanıcının hayatını zorlaştırmadan, aksine onun için hayatı kolaylaştıran çözümlerle karşısına çıkmayı hedefliyoruz.

N Kolay genç bir uygulama ve her yeni eklediğimiz fonksiyonla kullanıcı sayısının katlanarak arttığını görüyoruz. Şu ana kadar 1 milyonun üzerinde indirilen uygulamamızın 250 bine yakın aktif dijital kullanıcısı var. Yakın zamanda hisse senedi ve VİOP işlemlerinin yapılabileceği N Kolay Trader uygulamamızı da hayata geçirdik ve henüz iletişimine yeni başlamamıza rağmen yoğun ilgi görüyor. Önümüzdeki günlerde çok farklı değer tekliflerimiz de olacak. En temeldeki amacımız ise en kapsayıcı ve en sevilen dijital banka haline gelmek. Bu anlamda N Kolay dijital bankamız, Aktif Bank FinTek ekosistemindeki zengin ürün ve hizmet yelpazesini bir araya getirerek müşterilerine sunan eşsiz bir platform olacak.

 

MAKİNE ÖĞRENMESİ VE YAPAY ZEKA DAHA DA ÖNE ÇIKACAK

 

Türkiye’de de nihayet dijital bankacılık yasal bir statüye kavuştu. Bu değişiklikle birlikte N Kolay nasıl bir süreç yaşayacak, gelişeceğiniz alanlar ve vereceğiniz ek hizmet ve ürünleriniz olacak mı?

Regülasyon uzun zamandır beklenen dönüşümü gösteriyor. Dijital bankacılık, servis bankacılığı ve yakın dönemde devreye girecek olan açık bankacılıkla birlikte hareketli bir dönem bizi bekliyor. Dijital müşteri edinim süreçleriyle başlayan sektördeki demokratikleşme, tüm bu regülasyonlar ve özellikle açık bankacılıkla doruk noktasına ulaşacak. Çünkü bugün büyük kurumların sahip olduğu en büyük güç kullanıcı verisi. Ama artık kullanıcılar kendi verisinin gerçek sahibi olacak ve bunun değerini daha iyi anlayacak. Ayrıca kullanıcılar kendisine en iyi deneyimi sunan şirketle verilerini paylaşmak ve çalışma konusunda daha özgür olacak. Çünkü açık bankacılık sayesinde finans kurumları arasındaki geçiş maliyetleri de ortadan kalkacak.

Açık bankacılıkla birlikte verinin kıymetini sadece kullanıcılar değil markalar da daha iyi anlayacak. Makine öğrenmesi ve yapay zekâ uygulamaları markaların gündeminde daha fazla yer kaplayacak. Çünkü veriyi, kullanıcının faydası için en iyi şekilde kullanmanın daha da önemli hale geldiği bir döneme gireceğiz. Bu alanda en iyi kullanıcı deneyimini sunan, kullanıcısını en fazla düşünen ve bunu kullanıcısına hissettirebilenler öne çıkacak. Konu artık kişisel verimizi paylaşıp paylaşmamaktan ziyade, kiminle paylaşacağımız, en iyi deneyimi bize kimin sunacağı olacak. Bu alandaki tek alternatif ise yeni regülasyonlarla beraber artık yalnızca büyük bankalar olmayacak. Rekabetin arttığı ama bunun her zamankinden daha çok müşterinin avantajına olacağı bir dönem başlıyor. 

N Kolay olarak yenilikçi çözümlerimizle bu deneyimi yaşatacak çalışmalar yürütüyoruz. Klişe çözümlerden çok yenilikçi geliştirmelerin peşindeyiz. Dijital dönüşüm hızlanıyor, hem regülasyon hem de insanlar değişiyor. Bu yüzden en iyi deneyime hizmet eden işler yapmak zorunda olduğumuzun farkındayız ve bu yönde yoğun bir yol haritamız var önümüzde. N Kolay’ın şu an süregelen yeniden tasarım sürecindeki temel hedefimiz de bu yönde.

 

Türkiye’deki dijital bankacılık potansiyelini nasıl görüyorsunuz? Orta vadede dijital bankacılık nasıl bir gelişim gösterecek?

Bildiğiniz gibi salgınla beraber hepimizin hayatında birçok değişim oldu ve artık dijital olmayan pek çok şey de dijitale taşındı. Türkiye’de dijital bankacılık tarafına bakacak olursak, salgının başladığı Mart 2020’den Aralık 2021’e kadar kullanıcı sayısında yüzde 70 artış görüyoruz. Buradaki büyümenin çok büyük bir kısmı mobil bankacılık tarafında yaşandı. Aynı süreçte mobil bankacılık kullanıcı sayısının da iki katına çıktığını görüyoruz. Bu alanda daha da fazla büyüme yaşanacağını söyleyebiliriz.

Ayrıca regülasyonun açtığı kapıyla beraber, dijital artık bir kanal olmaktan ziyade kendi başına ayakları yere basan bir değer önerisi haline geldi. Önceki yıllarda dijital kanallar, fiziksel şubelerde yapılan işlemlerin daha hızlı, daha kolay, daha az maliyetle yapılabilmesi için var olan bir kanalken, bugün tek başına finansal ürün ve hizmetlere erişim sunan başlı başına bir yapı olarak karşımıza çıkıyor.

 

TASARIMIN HER AŞAMASI TÜKETİCİ ODAKLI OLMALI

 

Deneyimlerinizden yola çıkarak hem bu alana yeni gireceklere hem de tüketicilere neler önerirsiniz?

Her şeyin özünde kullanıcıya nasıl bir deneyim yaşattığınız yatıyor. Logonuzu, tanıtımınızı görüp, uygulamanızı indirip ilk kez açana kadar devam eden süreçte yaşattıklarınız, müşterilerin sizinle ilgili ilk izlenimini oluşturmaya başlıyor. İşte bu her bir anın çok iyi düşünülerek tasarlanması gerekiyor. Son teknolojiye erişim artık büyük-küçük tüm firmalar için çok kolay. Hayati olan ve yoğun rekabet içinde sizi farklılaştıransa o teknolojiyi müşterinin problemlerini, ihtiyaçlarını ona en iyi deneyimi yaşatarak çözebilmek. O yüzden yaptığınız her şeyin kalbine müşteriyi koymak kritik.

Son dönemde yaptığımız araştırmalarda ve kullanıcı görüşmelerinde insanların finansal kurumlarla ilgili öncelikli beklentilerinin hala çok temel başlıklar olduğunu görüyoruz. Şeffaflık, kolaylık, basitlik gibi temel beklentiler 10 yıl önce yaptığımız araştırmalarda da karşımıza çıkan başlıklardı.

Dijital bankacılık alanında önümüzdeki dönem en sık duyacağımız ve kafa yoracağımız konuların hiper-kişiselleştirme, finansalların etkin yönetimi için dijital çözümler, finans dışı uygulamaların içine eklenmiş finansal ürünler, sosyal fayda ve elbette açık bankacılık başlıklarında olacağını düşünüyorum.

Kişiselleştirme artık uygulamayı kullanıcının ismiyle açmanın çok ötesine geçmiş durumda. Kullanıcıların finansal kurumlardan beklentisi, çok daha kişisel bir deneyim sunmaları. Kullanıcı verisini yapay zeka ve makine öğrenmesiyle desteklenen sistemlerle hiper-kişisel hale getirmek mümkün. Finansal kurumların sahip olduğu büyük veri gerçek zamanlı olarak analiz edilip kullanıcıya özel geri bildirimler verilebildiği zaman anlamlı hale geliyor.

 

ÖNEMLİ OLAN KULLANICININ İHTİYACI OLDUĞU ANDA KARŞISINA ÇIKABİLMEK

 

Birikimlerin değerlendirilmesinin de önem kazanacağını söylediniz. Müşterinin bu alandaki beklentileri nedir?

Kullanıcıların tüm finansallarının etkin yönetimi hiç bu kadar kritik olmamıştı. Küresel ekonomik gelişmeler nedeniyle insanlar birikimlerini değerlendirme, giderlerini kontrol altına alma gibi konularda çok daha hassas. Bu alanda veri setlerini destekleyecek her türlü bilgi ve dijital çözüm onlar için çok değerli. Hiper-kişiselleştirmeyle bütünleşik kullanıldığında, kişiye özel finansal değerlendirmeler, analizler ve yönlendirmeler kullanıcıların en fazla ihtiyacı olan uygulamalar. Bu alanda yıllardır bildiğimiz kişisel finans yönetiminin çok ötesinde hiper-kişiselleşmiş uygulamalar gündemde olacak.

Diğer taraftan, “gömülü finans” yani finans dışı uygulamaların içinde karşımıza çıkan finansal çözümler, servis bankacılığı yönetmeliğinin de gelmesiyle birlikte tüm finans kurumları için yeni müşteri edinim hedefleri adına büyük fırsatlar barındırıyor. Buradaki kritik nokta da elbette kullanıcının ihtiyacı olduğu anda karşısına anlamlı şekilde çıkabilmek.

Son olarak, salgın sürecinin de etkisiyle insanlar tüm kurumlardan, gelir kazanma faaliyetlerinin dışında topluma, dünyaya, çevreye ne katkı sağladıklarını somut aksiyonlarla göstermelerini bekliyor ve sosyal fayda kavramı öne çıkıyor. Önümüzdeki dönemde şirketler kârları ile topluma sağladıkları fayda arasında bir denge kurmak zorunda. Ürün ve hizmetlere sosyal faydanın daha fazla entegre edildiğini görebiliriz.

 

KAYSERİ’DE OTOBÜSE VE TRAMVAYA

BİNMEK İÇİN ARTIK SADECE CEP TELEFONU YETERLİ

N Kolay, kısa bir süre önce “Kayseri Ulaşım” mobil uygulamasını tanıttı. Gülben Yağcı, bu projenin ayrıntılarını da şöyle paylaştı:

“N Kolay Kayseri Ulaşım mobil uygulamasını, akıllı toplu taşıma ve ücret toplama çözümleri sunan Aktif Bank iştiraki E-Kent ile birlikte geliştirdik. Bu çözümümüz ihtiyaç odaklı ve basit kullanımıyla öne çıkıyor. Üyelik yapıldıktan sonra kullanıcıya tanımlanan ücretsiz sanal ön ödemeli kartla Kart38’e bakiye yüklenebiliyor. Uygulamamız, harita üzerinden Kayseri’deki duraklar, ulaşım araçlarının ne kadar süre sonra durağa ulaşacağı gibi şehir içi ulaşıma yönelik fonksiyonlarıyla da dikkat çekiyor. Kayserililer, NFC özelliğine sahip Android tabanlı cihazlarıyla da toplu ulaşım araçlarından yararlanabiliyor. Fiziki Kart38’i olmasa dahi Android işletim sistemli cep telefonlarını okutarak tramvaya ve otobüse binebiliyorlar. Aynı sanal kartla dilerse alışverişlerini de yapabiliyorlar. Tek tuşla İngilizce veya Türkçe kullanılabilen uygulama, Android ve iOS platformları için hazırlanan versiyonlarıyla mobil uygulama marketlerinden indirilebiliyor.”

YORUM YAP

YORUMLAR (0)