Ödeme dünyasında yeni bir nefes

Mobil cüzdandan fiziksel ortamda karekod ile tahsilat yaptıran ilk sanal POS platformunu kuran KPay, Verisoft ile güç birliği yaptı. Verisoft Genel Müdür Yardımcısı Sağıroğlu, "Değişen ödemeler dünyasında yeni rollere adapte oluyoruz" dedi

Payment Systems Magazine'in Mayıs sayısında yer alan habere göre; şu an 30 bin noktadaki MetropolCard POS’ları üzerinden Yemeksepeti, GetirYemek gibi online sipariş ve kapıda ödeme metoduyla çalışan işyerlerinde KPayGO sayesinde karekodlu ödeme alınabiliyor. Ingenico ile yazarkasa POS entegrasyonu tamamlandığında bu sayı 300 bine ulaşacak.

Söz konusu özüm ortaklığıyla ilgili bilgiler veren Verisoft Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Dilek Sağıroğlu, KPay'in Türkiye’de mobil cüzdan üzerinden fiziksel ortamda karekod ile ödeme alabilen sanal POS platformunu ilk kez uygulamaya geçiren teknoloji şirketi olduğunu belirtti. "Bu projede kendileriyle birlikte yürüyerek ülkemizi ödemeler alanında birlikte bir üst deneyim seviyesine taşımaktan mutluyuz” diyen Sağıroğlu, şunları söyledi:

“Verisoft olarak Türkiye ödeme sistemleri pazarındaki geçmişimiz, genelde bankalar ve BKM gibi kurumlarla yaptığımız işbirliklerinden ve onlar için geliştirdiğimiz uygulamalardan oluşuyor. KPay ile yaptığımız bu ortaklıkla ise açık bankacılığın konuşulduğu bu günlerde hem değişen ödemeler dünyasında yeni rollere adapte oluyoruz hem de ortağımıza çok nadir bulunan bir kıymeti; 36 yıllık güvenli finansal uygulama geliştirme ve ödeme kabul eden kuruluşlarla olan tecrübemizi sunuyoruz. KPay görece genç bir şirket. 2015’te kurulmuş. HoReCa sektöründeki ihtiyacı doğru tespit ederek BKM Express ile özel entegratörlük sözleşmesi imzalıyor ve mobil cüzdan ödeme noktalarında POS çözümlerine yönelik çalışmalara ağırlık veriyorlar."

300 bin nokta karekod ile ödeme alabilecek

KPay olarak ‘QR payment gateway’ yani karekodlu ödeme kapısı olarak hizmet verdiklerini belirten KPay CEO’su Özbek Ekermen ise "Misyonumuz, ülkemizde karekod ile mobil ödeme sürecini kolaylaştırmak ve yaygınlaştırmak. Güvenli altyapı çözümlerimiz ve işbirliklerimizle hızla bu hedefe doğru ilerliyoruz" dedi. Bu hedefin en önemli parçası olarak; 'KPay sanal POS’larıyla çalışacak ve son kullanıcı için tasarlanmış KPayGO mobil cüzdanını kullanıma sunmak' olduğunun altını çizen Özbek Ekermen, "Böylece donanım bağımsız ve e-arşiv fatura entegrasyonuyla çalışan banka bağımsız ödeme aracını bireylere sunar hale geldik" diye konuştu.

KPay CEO’su Ekermen, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Bugün ülke çapında 30 bin noktadaki MetropolCard POS’ları üzerinde Yemeksepeti, GetirYemek gibi online sipariş ve kapıda ödeme metoduyla çalışan işyerlerinde KPayGO sayesinde karekodlu ödeme yapılabiliyor. Kpay, BKM Express’in mobil cüzdanının fiziksel ortamda ödeme almak için kullanımı sağlayan ve BKM tarafından onaylanmış tek ödeme platformudur.

Bir başka sektör lideri Ingenico ile yazarkasa POS entegrasyonu tamamlandığında bu sayı, 300 bine ulaşacak. Yani salgın nedeniyle her türlü ödemeyi kabul etme ihtiyacında olan 300 bin noktayı karekod ile ödeme alır hale getiriyor, aynı zamanda sanal dünyaya da adım atmalarını sağlıyoruz. Artık KPayGO ve karekodlu ödemelerle daha geniş kitleleri buluşturmak için önümüzde salgın dışında bir engel kalmadığını düşünüyoruz. iOS ve Android tüm marketler üzerinden KPayGO mobil cüzdanı indiren kullanıcıların söz konusu işletmelerden alışveriş yapması için çeşitli kampanyalar da düzenliyoruz.”

Ekermen, ayrıca çok yakında karekod üzerinden yurtiçi ve yurtdışı para transferi servislerini de kullanıcıların hizmetine açacaklarını söyledi. Böylece KpayGO kullanıcıları, telefonlarındaki karekodlar üzerinden birbirlerine hızlıca para transferi yapabilecek.

Üyelik ve POS aktivasyonu nasıl yapılıyor?

KPay, karekod teknolojisini kullanarak e-ticaret dünyasına girmek isteyen işletmelerin bu hizmete ulaşmasını da yeni yönetmelikler kapsamında kolaylaştırıyor. Bunun için:

- 'KPayGo Cüzdan' uygulaması indirildikten sonra 'Profilim' adımından işletme aktivasyonu seçiliyor.

- Şifre ve karekod gelince işletmenin POS’u aktif hale geliyor.

- Bu süreç, sitede bulunan ve kolayca indirilebilen başvuru evraklarının taranıp dijital imza ile aktive edilmesiyle devam ediyor.

- 1 hafta içinde üye işyerinin ıslak imzalı evrakları göndermesi gerekiyor.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)