Ödeme dünyasının en inovatif şirketleri açıklandı

Temassız ödemeler, e-ticaret, para transferleri ve daha birçok alanda çığır açacak projelere imza atan şirketler PSM AWARDS 2021 ödül töreninde buluştu

Sektöre doğrudan ya da dolaylı olarak katkı sağlayan 60 şirketin 79 inovatif projesi Bronz, Gümüş ve Altın PSM ile ödüllendirildi. PSM AWARDS 2021 Jüri Başkanı Dr. Soner Canko, ödül töreninde “Artık FinTek’lerin banka, bankaların da FinTek olduğu bir dönemdeyiz. Metaverse’ü, Super App’leri, yeşil finansı konuşuyoruz. Türkiye de küresel olarak iyi bir noktada. Birkaç ay içinde çok yeni projeler, çözümler hayatımıza girecek. Şimdiden gelecek yıl işimizin çok daha zor olacağını, başvuru sayısı ve kategorisinin bir kat daha artacağını tahmin edebiliyorum” değerlendirmesini yaptı...

13 yıldır ödeme dünyasının nabzını tutan PSM, finans ve teknoloji sektörünün en inovatif projelerini ödüllendirmeye devam ediyor. PSM AWARDS 2021’in kazananları, 29 Aralık Çarşamba günü İş Sanat Kültür Merkezi’nde düzenlenen ödül töreninde açıklandı. psmmag.com web sitesi canlı olarak yayınlanan töreni binlerce kişi izledi.

Dördüncüsü düzenlenen PSM Ödülleri’ne rekor sayıda başvuru yapıldı. Bankalar, sigorta şirketleri, FinTek’ler ve diğer finansal kuruluşlar tarafından hayata geçirilen birçok proje “Yenilik”, “Yaratıcılık” ve “Sosyal Fayda” bölümleri altındaki 12 kategoride Altın PSM, Gümüş PSM, PSM Başarı Ödülü ve Büyük Ödül için yarıştı. 300’e yakın başvuruyu titizlikle inceleyen jüri, 60 şirketin 79 projesini ödüle layık buldu.

Projeler yarıştı, yazılımcı olmak isteyen gençler kazandı

PSM Ödülleri, her yıl olduğu gibi 2021’de de sosyal sorumluluk hassasiyetiyle fark yarattı. Şirketler ödüller için yarışırken, yazılım alanında gelişmeye istekli gençler desteklenerek önemli bir sosyal sorumluluk projesine de katkı sağlanmış oldu. Önceki yıllarda Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) “Yarını İnşa Et” projesi ve “KızCode” sosyal girişiminin desteklendiği yarışmada, başvuru gelirleri geçen yıl olduğu gibi bu yıl da “Kodluyoruz” eğitimlerine fon olarak aktarıldı.

“Kodluyoruz” programına katılıp başarılarıyla fark yaratan Nesibe Betül Döner ve Sümeyye Özgör’e de ödül töreninde özel plaketleri takdim edildi.

Sponsorlarla büyüyen ekosistem

PSM Ödülleri her geçen yıl sponsorlarıyla, destekçileriyle büyümeye devam ediyor. Bu yıl da Maher Holding, Ozan Elektronik Para, Papara, PayFix, Paynet ve Procenne “Altın Sponsor”; Austriacard Türkiye de “Ödül Sponsoru” olarak programa katkı sağladı. Birleşik Ödeme, CPP Group Türkiye, DgPays, SFS, Sodexo Avantaj ve Ödüllendirme Hizmetleri, Türkiye Sigorta Birliği, VakıfBank ve Ziraat Bankası da PSM AWARDS 2021’in destekçileri arasında yer aldı. 

2020’de salgın etkili olmuştu, 2021’de olgunlaşan projeler öne çıktı

Törenin açılış konuşmasını yapan PSM AWARDS 2021 Jüri Başkanı Dr. Soner Canko, “Geçen yılki başvuruların çoğu, salgın döneminde ortaya çıkan ve kısa sürede kullanıcıların teveccühüyle karşılaşan projelerdi. Bu yıl ise aynı yaklaşımın çok daha olgunlaştığını, daha kompleks ürünlere dönüştüğünü gördük” dedi. Canko, özetle şu değerlendirmeyi yaptı:

“Şu günlerde tüm insanlığın ortak beklentisi eski günlere dönmek! Eski dedim ancak hepimiz biliyoruz ki artık hayatlarımızda ‘yeni normaller’ var. Gerçi bizler teknolojiyle yaşayan hatta teknolojiye yön veren bir sektörüz. Eskiyi değiştirmek bizim işimiz ama bu değişim salgınla birlikte o kadar hızlı oldu ki! Bizim de bocaladığımız anlar olmadı değil ama başvurular gösterdi ki hepimiz krizi fırsata çevirmeyi başarılı bir şekilde hayata geçirmişiz.

Aslında bence bu dönemde rüştümüzü tam anlamıyla kanıtladığımızı 2020 yılındaki PSM AWARDS başvuru ve ödül töreninde birlikte yaşadık. Herkesin evine kapandığı, günlük hayatını bile nasıl sürdüreceğini bilemediği bir dönemde finans ve teknoloji sektörü, insanların imdadına yetişti. Art arda kullanıma sunulan yeni ürün, çözüm ve hizmetler milyonlarca kişinin ve şirketlerin yeni döneme adapte olmasını sağladı.

PSM AWARDS jürisi adına, büyük bir özveriyle çalışan, müşterilerinin ihtiyaçlarını önceden görüp proaktif davranarak çözümler geliştiren ve sektörümüzün hızla büyümesinde katkısı olan tüm şirketlere, kurucularına, yöneticilerine ve tüm çalışanlarına emekleri için çok teşekkür ediyorum. Ayrıca bu dönemde sektörümüzde birlikte iş yapma kültürünün giderek yerleştiğini ve çok daha efektif kullanıldığına da tanık olduk. Bu yaklaşımın iş dünyasının tamamına hakim olmasını diliyorum.

Bu büyümeyi ödül almak için yapılan başvurulardan görmek mümkün. Her yıl ikiye katlanarak artan başvuru sayısı, jüri olarak işimizi zorlaştırsa da mutlu ediyor. Jüride yer alan tüm arkadaşlarım, başvuruların hepsini titiz bir şekilde inceliyor, değerlendiriyor. Arkasından defalarca toplantı yapıp görüşlerimizi paylaşıyor, her bir başvuru dosyası üzerinde fikir alışverişinde bulunuyoruz.

İşte PSM AWARDS’ü de ayrıcalıklı ve prestijli kılan da bu süreç. Tüm başvurular objektif ve bağımsız bir jüri tarafından inceleniyor ve süzgeçten geçiriliyor. Bu nedenle ödül kazanan şirket, kurumları şimdiden tebrik etmek isterim. Bu zor beğenen jüriyi ikna etmenin kolay olmadığını biliyorum çünkü!

Artık FinTek’lerin banka, bankaların da FinTek olduğu bir dönemdeyiz. Metaverse’ü, Super App’leri, yeşil finansı konuşuyoruz. Türkiye de küresel olarak oldukça iyi bir noktada. Dijital bankacılık ve servis bankacılığı da finans teknolojilerini olduğu gibi bu ülkede yaşayan banka müşterisi olan ya da olmayan herkesin hayatına dokunacak. Birkaç ay içinde çok yeni projeler, çözümler hayatımıza girecek. Şimdiden gelecek yıl işimizin çok daha zor olacağını, başvuru sayısı ve kategorisinin bir kat daha artacağını tahmin edebiliyorum.”

“Türkiye'nin en sağlam sektörü gümbür gümbür geliyor!”

Ödül Sponsoru Austriacard Türkiye’nin Genel Müdürü Burak Bilge de törende bir konuşma yaptı. Salgının yanı hızla değişen ve dijitalleşen dünyanın birçok alışkanlığı değiştirdiğine dikkat çeken Bilge, duygu ve düşüncelerini şöyle ifade etti:

“Zoom, Teams gibi uygulamalar günlük hayatımızın bir parçası haline geldi. Salgının ilk dönemlerinde uzunca süre çocuklarımız bile okullarına online devam edebildi. Uzaktan çalışma ise hayatımıza çıkmamak üzere giren bir olgu haline geldi. Yine de böyle bir dönem ve konjonktürde açıkçası kendimi şanlı hissediyorum. Özellikle de ödeme sistemleri dünyasının bir parçası olduğum için. Zaten dijitalleşmeye ve değişime açık, hatta bu değişimi en fazla destekleyen ve bundan değer kazanan bir sektörde yer aldığımız için. Bu süreçte her gün ofis arkadaşlarımı gördüğüm, ofise gidebildiğim, operasyonlarımızı kesintisiz sürdürebildiğim ve üretim süreçlerimizde aksamalar yaşatmadığımız için de...

Lakin biz sektör olarak fena gitmedik sanırım değil mi? Temassız işlemler ve e-ticaret alışverişlerinin ışık hızıyla artması, ödeme kuruluşlarının sektöre getirdiği renk ve çeşitlilik, bankaların aldığı sorumluluk, hepsi çok önemli. Dinamizmde sınır tanımıyoruz. Örneğin, 10 yıl önce ödeme ve elektronik para kurumları yoktu aramızda! Şimdi bu salonda ödeme ve elektronik para kurumlarından kaç kişi var salonda? Sektörümüzde muazzam değişimler, yenilenme ve ilerlemeler de oldu. Fonların anlık ve sürekli transferi, dijital müşteri edinimi, IBAN, e-para birliği, TR Karekod, kripto varlık tanımı, açık bankacılık, dijital bankalar... İnsan anlatırken bile yoruluyor. İşte tam da bu yüzden Türkiye ve bölgede bir vahadır ödeme sistemleri. Hepimiz çok şanslıyız; Türkiye'nin en sağlam sektörü bu salonda ve gümbür gümbür geliyor. Yakında çok büyük yatırımlar çekeceğimizi ve Türkiye’nin göz bebeği bir endüstri olmaya, değer ve istihdam yaratmaya devam edeceğimize yürekten inanıyorum.”

PSM AWARDS 2021 kazananlar listesi için TIKLAYINIZ!

YORUM YAP

YORUMLAR (0)