PayCore DO ile kasa kuyrukları şimdiden erimeye başladı!

PayCore, reyonda ödeme özelliğiyle mağazalarda kasa kuyruğunu ortadan kaldıran “Dijital Ortak” çözümünü, Türkiye’nin en büyük mağaza zincirlerinden birinden başlayarak kullanıma sundu

Soft POS veya Android POS üzerinden çalışabilen bu çözümde mobil ödeme işlemi chip & pin’li olarak gerçekleşiyor. Proje bu yönüyle de Türkiye’de bir ilk...

E. ESİN GEDİK/PSM DERGİSİ

PayCore, 2001 yılından bu yana başta ödeme sistemleri olmak üzere birçok sektöre yönelik kart ve kartlı ödeme yazılımları, EMV geçişi ve uyumu, dijital ödeme altyapıları, akıllı şehir ulaşım uygulamaları, güvenli donanım tedariki gibi ürün, çözüm ve hizmetler sunuyor. Perakendecilik de uzun süredir PayCore’un odağında olan bir sektör. Şirket, salgınla birlikte değişen müşteri talepleri doğrultusunda bu sektöre yönelik iddialı bir çözümü kullanıma sundu.

“PayCore Dijital Ortak” (PayCore DO) adı verilen bu çözüm, mağazalardaki kronik kasa kuyruklarını ortadan kaldırıyor. Aynı zamanda sadakat programları, kampanyalar, elektronik belge ve stok yönetimi gibi uygulamaları tek bir platform üzerinden kullanıcısına sağlayarak bir “Dijital Ortak” görevi üstleniyor.

Bu yeni çözümü ve şirketin hedeflerini PayCore Satış Genel Müdür Yardımcısı Bartu Ülgür ile konuştuk...

Önce kısaca PayCore’un kuruluş hikayesini hatırlatabilir misiniz? Hangi alanlarda faaliyet gösteriyorsunuz?

PayCore, 2001 yılında ödeme sistemleri alanındaki yazılım ihtiyacını karşılamak amacıyla kuruldu. Türkiye’de kartlarda EMV geçişinin başlamasıyla kısa zamanda ödeme sistemleri konusunda derin bir know-how’a sahip olduk. Ürettiğimiz teknolojilerle başta Avrupa, Kuzey Amerika, Ortadoğu ve Hindistan olmak üzere farklı bölgelerde 20’den fazla küresel ilke imza attık.

PayCore’un başarıları arasında ilk temassız kredi kartı, kol saati üzerinden ödeme, ilk display kredi kartı, ulaşımda ilk temassız kredi kartı uygulaması, akıllı kimlik ve ödeme özelliklerini NFC teknolojisiyle birleştiren ulusal mobil cüzdan, mobil cihazlar üzerinden PIN’li ve PIN’siz ilk ödeme kabulü gibi projeleri sayabiliriz. PayCore olarak bugün yüzde 80’i mühendislerden oluşan 450’ye yakın profesyonelimizle Türkiye’nin lider ödeme sistemleri şirketlerinden biriyiz. Dünya çapında da ödeme sistemleri alanında teknoloji hizmeti sunuyoruz.

“Konu ödemeler dünyası ise yetkin ve uzman 450’ye yakın çalışanımızla uçtan uca her türlü teknoloji ve donanımı sunabilecek güçteyiz. Bugün 150’yi aşkın kurumun çözüm ortağıyız ve 35’ten fazla ülkeye teknoloji ihraç ediyoruz. Geniş ürün gamımızla bu yayılım hızla devam edecek.”

Biraz da ürün ve çözümlerinizden söz edebilir misiniz?  Ürün gamınızda son dönemde POS ile ilgili çözümlere odaklandığınızı görüyoruz? Neden özel olarak bu alana odaklanmayı seçtiniz?

Ödeme sistemleri alanında kart yazılım paketleri, dijital ödeme çözümleri, akıllı şehir ulaşım uygulamaları, EMV çözümleri ve güvenli donanım hizmetleri olmak üzere finansal ödeme teknolojileri alanında yenilikçi ve uçtan uca çözümler sunuyoruz. Hizmet ettiğimiz sektör gamımız da günden güne genişleyip çeşitleniyor. Bugüne kadar bankacılık, ödeme hizmet sağlayıcıları, e-para kuruluşları, kart kişiselleştirme büroları ve ulaşım olan sektör odağımızı yeni dönemde perakendeyle çeşitlendiriyoruz. Her alanda olduğu gibi perakende dünyasında da dijitalleşmenin başlamasıyla birlikte inovasyon, ödemeyi görünmez hale getiren entegre çözümler odağına kaydı. Mobil telefonların POS cihazına dönüştüğü Soft POS çözümümüz ve perakendecilerin birçok farklı uygulamayı tek bir cihaz üzerinde toplamasını sağlayan Android POS çözümlerimiz Türkiye ve dünyada yaygınlaşarak ses getirdi. Dünyada yaptığımız anlaşmalar, Türkiye’de ise en büyük perakende zincirlerinden biriyle başladığımız ve çok yakında yaygınlaşacak projelerimiz var.

Son dönemde salgının da hızlandırdığı “ödemelerin görünmez olması” vizyonuyla dijital kart kabul alanına yoğunlaşsak da ödemeler zincirinin her alanında teknoloji geliştiren, birlikte çalıştığımız müşterilerimizin ihtiyaçlarına göre şekillenebilen bir şirket olma özelliğimizi kaybetmeyeceğiz. Konu ödemeler dünyası ise yetkin ve uzman 450’ye yakın çalışanımızla uçtan uca her türlü teknoloji ve donanımı sunabilecek güçteyiz. Bugün 150’yi aşkın kurumun çözüm ortağıyız ve 35’ten fazla ülkeye teknoloji ihraç ediyoruz. Geniş ürün gamımızla bu yayılımım hızla devam edecek.

DIŞ HİZMET SEKTÖRÜNDE DE BÜYÜMEK İSTİYORUZ

Hizmetlerinizle müşterilerinize ne gibi kolaylıklar ve avantajlar sağlıyorsunuz? Bir başka deyişle şirketler neden sizi tercih etmeli?

Temel ödeme çözümleri, processing ve donanım olmak üzere üç ana işkolumuz var. Temel ödemeler alanında amiral gemimiz kart yönetim paketi “Ocean2.0” bugün Türkiye’de önde gelen bankalar tarafından kullanılıyor. Bu çözümü sadeleştirip modüler hale getirerek yurtdışında daha yaygın satılabilir seviyeye getirmek en önemli hedeflerimizden biri. Çözüm; yenilikçi, güvenli ve sürdürülebilir bir platform olarak öne çıkıyor. Günümüz teknolojileriyle geliştirilen platform, veritabanı ve uygulama sunucusundan bağımsız olarak çalışarak şirketlerin mevcut altyapılarına da hızlı bir şekilde uyum sağlıyor. Ocean 2.0, rekabet gücünü artırmak isteyen kurumlar için ana bilgisayardan açık sisteme geçişi sağlarken makine ve yazılım bakım masraflarını azalttığı gibi, yeni nesil yazılım ortamlarıyla Z kuşağı yazılımcılara daha fazla hitap eden bir geliştirme ortamı sağlıyor. Bu çözümü yurtiçi ve yurtdışı müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda geliştirip, platform bağımsız ve mikro servis mimarisinde bulut uyumlu hale getirdik. Ocean 2.0’ı lisanslama ve processing modelleriyle küresel pazara sunmak için hazırız.

Processing yani dış hizmet sağlayıcılığı da büyümek istediğimiz bir diğer stratejik bir alan. Gelecek birkaç yıl içinde bu konuda da yakın bölgenin lider şirketlerinden biri olmak istiyoruz. Bu alanları güvenli donanım ürünlerimizle destekleyerek ödeme sistemleri alanında uçtan uca hizmet sunuyoruz.

Akıllı telefonların hayatın her alanına girmesi, ödeme sistemlerinde PayCore’un da öncülerinden olduğu yeni bir alan yarattı. Akıllı telefonlar, mobil uygulamalar sayesinde POS cihazına dönüşebiliyor. Bu yöntem, POS maliyetine ve karmaşık banka süreçlerine girmeden, hem kendi işini yapan küçük esnaf ve KOBİ’lerin hem de büyük perakendecilerin kart ve temassız ödeme kabulünü artırıyor. Temassız ödemelerin daha da artmasıyla akıllı telefonların POS olarak kullanıldığına çok daha fazla tanıklık edeceğiz.

Salgın sonrası tüm perakendeciliğin yeni bir boyut kazanmasıyla farklı modellerin ortaya çıktığını gözlemliyoruz. Biz de bugüne kadar ağırlıklı finansal kurumlarla çalışan bir şirketken, odağımızı perakende dünyasıyla çeşitlendiriyoruz. Çözüm ortaklarımızla beraber, Türkiye’nin en büyük perakende zincirlerinden biriyle Türkiye’nin ilk fiziksel uçtan uca çoklu kanal (omni-channel) reyon satış uygulamasını “PayCore Dijital Ortak” markasıyla sahaya indirdik.

KART SAHİBİNİN DE İŞLEMİN DE GÜVENLİĞİNİ SAĞLIYOR

“Dijital Ortak”tan (DO) kastınız ne, bu yeni çözümle ilgili daha fazla ayrıntı verebilir misiniz?

Perakende dünyasında devrim yaratan yeni nesil ödeme platformumuz PayCore DO, müşterilerin kasaya gitmesine ya da kasa kuyruğuna girmesine gerek kalmadan, mağaza içinde istediği noktalarda hızlı, konforlu ve güvenli bir şekilde ödeme yapabilmesini sağlıyor. Bu sayede müşteriler, kasada yaşadıkları deneyimi sıra beklemeden, satın alma kararı verdikleri anda reyonda da yaşayabiliyor.

İhtiyaca göre Android POS veya Soft POS olarak tasarlanan PayCore DO; satış, sadakat, kampanya ve elektronik belge yönetimi gibi tüm uygulamaları da tek bir çatı altında toplayarak uçtan uca ve güvenli bir ödeme deneyimi sağlıyor. Bu süreçler hem yerel regülasyonlarla uyumlu hem de uluslararası kural koyucuların tariflediği şekilde gerçekleşiyor.

Müşterilerimizin tercihlerine ve iş modellerine göre Soft POS veya Android POS üzerinden çalışabilen bu teknoloji sayesinde, mobil ödeme işlemi chip & pin’li olarak gerçekleşiyor. Proje, bu yönüyle Türkiye’de bir ilk. Her türlü kötü niyetli kullanımın, kart kopyalamasının ve kart bilgilerinin sanal POS akışlarında olduğu manuel veya bir araç aracılığıyla cihaza girilmesi durumda oluşan risklerin önüne geçen bu sistem sayesinde kart sahibinin ve işlemin güvenliği en üst seviyede temin ediliyor.

 “İŞ ORTAKLIKLARI VE ŞİRKET ALIMLARIYLA BÜYÜYECEĞİZ”

Salgın döneminde FinTek’lerin hızlı büyümesine tanık olduk. Batu Ülgür, PayCore özelinde yaşanan süreci ve bu yıla dönük hedeflerini de şöyle anlatıyor:

“Salgınla birlikte dijitalleşmenin hızlanmasına paralel e-ödeme çözümleri ve temassız ödemelere talep arttı. Çok hızlı kullanıma giren e-ticaret platformları, dijital müşteri hizmetleri kanalları, e-cüzdanlar müşteri davranışını kökten değiştirdi. Perakendeciler de hızla büyüyen bu platformlara karşı kendi omni-channel çözümlerini devreye aldı. Üçüncü dönüşümse bankaların kendi dijital bankalarını kurmaya başlamasıyla yaşandı. Bu yeni platformlarda ödeme sistemleri oldukça önemli bir rol oynuyor.

2019 yılında geliştirdiğimiz Soft POS çözümümüz, temassız ödeme ihtiyacını karşılayan önemli bir teknoloji olarak ön plana çıktı. Bu sayede her ölçekten işletme temassız kartlar, mobil cüzdanlar veya giyilebilir cihazlar üzerinden, miktar ne olursa olsun kendi kişisel mobil cihazlarıyla ödeme kabul edebiliyor. Şimdi SoftPOS bu yolculuğunu PayCore’dan spin-off eden yeni bir yapıyla ‘Yazara’ markası adı altında ABD’de sürdürüyor. Bir anlamda Soft POS, parlak bir fikirken büyüyüp gelişti ve şimdi ayrı bir şirket haline gelerek dünyaya açıldı. Bu yeni yapılanmayla özellikle yüksek temassız ödeme penetrasyonu olan ülkelere odaklanarak küresel yayılımı hızlandırmayı hedefliyoruz.  Hem organik hem iş ortaklıkları ve şirket alımlarıyla iş hacmimizi ve müşteri bazımızı artırarak büyümeyi hedefliyoruz.

2022 ilk çeyreğinde öncelikle Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’ya açılıyoruz. Bu pazarlardaki ekonomik, siyasal ve regülatif konjonktürü, ihtiyaçları net olarak anlayıp ürün ve hizmet portföyümüzü bu doğrultuda geliştireceğiz. Önümüzdeki dönemde öncelikli olarak ele aldığımız konuların başında, Soft POS teknolojisiyle spin-off’lara yenilerini eklemek ve yeni geliştireceğimiz çözüm ve teknolojilerimizle PayCore içinden dünyaya açılabilecek yeni şirketler çıkarmak geliyor.

Benzer şekilde processing alanında da birkaç yıl içinde yakın bölgenin lider şirketlerinden biri olmak istiyoruz. Türkiye pazarında uzun yıllardır önde gelen bankalar tarafından kullanılan kart ve üye işyeri yönetim çözümümüz Ocean 2.0’yi de küresel pazara sunmak için hazırız.”

 

YORUM YAP

YORUMLAR (0)