QNB Finansbank’ta, kurumsallaşan koçluk

İş dünyasında kullanılan en iyi koçluk uygulamalarının konuşulduğu “ICF Türkiye Dönüştüren Koçluk Hikayeleri” webinar serisi devam ediyor.

Uluslararası Koçluk Federasyonu ICF’in ülkemizdeki tek yetkili temsilcisi ICF Türkiye’nin bir yıldır sürdürdüğü ve iş dünyasında koçluğa değer katan özgün deneyimlerin ele alındığı, koçluğu ileriye taşıyacak uygulamaların konuşulduğu “Dönüştüren Koçluk Hikayeleri” webinarının on ikincisi; QNB Finansbank İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Cenk Akıncılar ve QNB Finansbank Eğitim, Gelişim Ve Çalışan Mutluluğu Bölüm Müdürü Özge Otmanbölük’ün (ACC- CPCC) katılımıyla gerçekleşti. 

ICF Türkiye Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tuna Aktuna (PCC) moderatörlüğünde gerçekleştirilen bu ayki etkinlikte; QNB Finansbank’taki kurumsal koçluk öyküsü, hayata geçirilen özel koçluk uygulamaları ve bunların kuruma etkileri ele alındı.

QNB Finansbank ‘Koçluk ve Mentorluk Merkezi’ 

Üniversiteden mezun olduktan hemen sonra QNB Finansbank’ta iş hayatına başlayan, firmanın bütün insan kaynakları departmanında görev yapan ve kendisini adeta burada doğmuş kabul eden ve aynı zamanda ICF üyesi akredite bir koç olan Özge Otmanbölük, QNB Finansbak’ın koçluk öyküsünün pek de yeni olmadığını vurgulayarak, “Çalışanlarımıza bir gelişim aracı olarak koçluk ve mentorluğun sunulması şeklinde, 2010 yılında başlayan bir süreç bu. Ama odaklı ve yapılandırılmış bir şekilde, profesyonel eğitimler üzerinden geliştirilmesi ise biraz daha yenidir. Şu anda ise, adını ‘Koçluk ve Mentorluk Merkezi’ olarak koyduğumuz, bünyesinde iç koçlarımızın bulunduğu kurumsallaşmış bir yapıya kavuşmuş durumdayız. Aslında işin en başında, liderlik kültürü, lider finansçılar yetiştirme gibi temel bir kurumsal hedefle ilintilidir bizim koçluk öykümüz. ” dedi.  

İnsan kaynakları departman yöneticileri aynı zamanda birer koç

Koçluk ve Mentorluk Merkezi’nin işleyişi ve çalışmaları hakkında da bilgiler veren Otmanbölük; sözlerine şöyle devam etti: “Merkezimiz, Dış Koçluk, İç Koçluk ve Mentorluk olmak üzere, üç bölümden oluşuyor. İç koçluk faaliyetleri kapsamında öncelikle insan kaynakları ekibindeki tüm yönetici arkadaşlarımızın koçluk eğitimlerini tamamladık. Şu anda insan kaynakları departmanı olarak biz, ICF’e akredite bir kurumdan eğitimini tamamlamış 11 koçuz. Ayrıca Şube Müdürü olan iki ve Bölüm Müdürü olan bir arkadaşımız var aynı zamanda koç olan ve tüm bu yönetici arkadaşlarımızla, mevcut görevlerimizin yanı sıra, iç koçluk hizmeti veriyoruz. İç koçlar olarak kendi koçluk becerilerimizi de ek eğitimlerle sürekli geliştiriyoruz. Dış koçluk bölümünde ise adı üstünde, ICF onaylı profesyonel dış koçlardan aldığımız hizmetleri organize ediyoruz. Mentorluğa ise, yöneticiliğe yeni adım atmış arkadaşlarımıza, tecrübeli yöneticilerimizim kendi deneyimlerini aktardığı bir yol arkadaşlığı gibi bakıyoruz. Koçluk ve mentorluk illa iş ile ilgili olmak zorunda değil bizim sistemimizde; çalışanlarımızın iş dışı özel konuları da kapsam içinde olabiliyor zira orada çözümlenen bir konu iş hayatına olumlu yansıyor. Bankamızın tüm yöneticileri bu merkezimizden yararlanabilir ama yeni yönetici olarak atanmış arkadaşlarımıza önce mentorluğu öneriyoruz. Koçluk ve Mentorluk Merkezimizde, işlerinin yüzde 80’i koçluk hizmeti vermekten oluşan koçlarımız var. Uzun uzun ihtiyaç analizi görüşmeleri yapıyoruz ihtiyaçları doğru tespit edebilmek için.” 

Cenk Akıncılar: “Pandemiyle birlikte alışkanlıklarımız değişti, ritüellerimiz değişti; hiçbirimiz aynı insan değiliz.”

QNB Finansbank Koçluk ve Mentorluk Merkezi çalışmaların kurum için farkındalık düzeylerini artırdığını özellikle vurgulayan Cenk Akıncılar ise, pandemi sürecinden de bahsederek, şunları söyledi: “Pandemi ortamının ve uzaktan çalışma yöntemlerinin bu farkındalık artışına ivme kazandırdığını düşünüyorum. Çünkü hiçbirimiz aynı insan değiliz; alışkanlıklarımız değişti, ritüellerimiz değişti. Çalışanlarımız ihtiyaçlarını ifade etme konusunda artık çok daha rahatlar ve koçluk ve mentorluk hizmeti alma konusunda, adeta el kaldırmaları yetiyor. Uzaktan çalışmanın daha kolay olmasının bu konuda verimliliği artırdığını düşünüyorum. Pandemi süreci başlar başlamaz hızlı bir şekilde çalışanlarımızı güvenli ortamlara aldık ama bu kolay olmadı elbette; iştiraklerimizle birlikte 12 bin kişiden fazla bir istihdam sayımız var. Bir bankasınız, toplumsal sorumluluğunuz var ve şubelerinizi tamamen kapatma şansınız yok. ‘Pandemi bize neleri öğretti ve geleceğe, yeni süreçlere dair neler gösteriyor’, bunlara odaklandık. Pandemiyle birlikte bütün şirketlerdeki insan kaynakları bölümlerinin rolü, sorumlulukları çok farklı bir hale geldi. Online koçluk, kurumların hız ve çevikliğine önemli katkılar sundu; bizde de böyle oldu. ‘Açık Kapı’, ‘İstediğini Sor’ gibi ritüeller geliştirdik. Fiziksel bir araya gelmelerin enerji ve sinerjisi farklı ama online toplantıların da bize kattığı hız ve dinamizm tartışılmaz açıkçası. Hatta bazı fiziki toplantıların çok da gerekli olmadığını, pandemi olmasa da online yapılabileceğini fark ettik bu süreçte.” 

Özge Otmanbölük: “Bu yıl 167 finansçımız koçluk aldı.”

Özellikle pandemi sürecinde koçluk hizmetlerinden elde ettikleri somut faydalara da değinen Özge Otmanbölük, odaklı dinlemek konusunda büyük gelişme kaydettiklerini vurgulayarak, “Bu yıl içinde 167 finansçımız koçluk aldı ve farkındalık ve bireysel gelişim konularında çok ciddi yol kat ettik. Elbette pandemi sürecinde herkes kendini çok yalnız hissetti; çok farklı toplumsal roller, görevler bile edindik. Pandemi süresince koçluk, özellikle odaklı dinleme ve dinlenme özelliğinden dolayı çalışanlarımıza çok iyi geldi. Yalnızlık ve izole olma sıkıntılarına da iyi bir çözüm oldu koçluk.” dedi.

“Ne istemediğini kendine sormak”

Bankanın “Eğitim, Gelişim Ve Çalışan Mutluluğu” bölümünün faaliyetlerine de değinen Otmanbölük ve Akıncılar, özetle şunları söylediler: “Hepimizin hayata dair bir amacı var, değerlimiz var ve bunları güçlendirmeye çalışarak yaşıyoruz. Bankamızdaki koçluk öyküsünün ruhu bu sürece destek olmaktır özetle. Ve bu çalışmalarımızı ‘Çalışan Mutluluğu” konsepti ile yürütüyoruz. Temel amaçlarımız, çalışanlarımızın bir araya geleceği farklı ortamlar yaratmak, kulüp etkinlikleri düzenlemek, koçluk ve mentorluk vermek, birlik ve aidiyet duygusunu pekiştirmektir. Farklı etkinliklere, platformlara katılarak, geleceğin finansçı adaylarına da dokunmaya çalışıyoruz. Bizim için önemli olan sadece bankamıza değil, tüm finans sektörüne insan kazandırmaktır. Finansçı adaylarına koçlar olarak en çok, “Ne istemediklerini kendilerine sormalarını” öneriyoruz. Koçluk doğru soru sorma ve sordurma sanatıdır ya özetle; işte onu yapıyoruz. Sonra staj programlarımızla süreç devam ediyor. Yönetici adayı programlarımızdaki çalışanlarımızın çoğu Y kuşağıdır. Koçlukla ilgili ilk başta, çok kısa bir süre çekimser dursalar da, olayı gözlemledikçe çekici gelmeye başladı.”

Üst yönetimin desteği ve koç liderler yetiştirmek

QNB Finansbank’ta koçlukla ilgili gelecek planlarını da aktaran konuşmacılar, özetle şu bilgileri verdiler: “Bir kurumda koçluk ve mentorluk sürecini uygulamak, üst yönetimin desteği ve adeta sponsorluğu olmadan zordur. Biz bu konuda şanslıyız. Öncelikle, koçluk hizmeti verdiğimiz çalışan sayımızı artıracağız ve bunu doğal olarak iç koç sayımızı artırarak yapabiliriz. Konu sadece yaygın koçluk hizmeti vermekle de bitmiyor elbette. Koçvari liderler, koç yöneticiler yaratmak da önemli hedeflerimizden birisi. Ekibini geliştiren yöneticilere, liderlere gelecekte çok daha fazla ihtiyaç duyulacak. Günümüz dünyasında her tür bilgiye zahmet çekmeden ulaşabiliyoruz ama ‘istersek’ ulaşabiliyoruz. Gelecek artık, kendinize ne kadar yatırım yaparsanız, o kadar verimli olabileceğiniz bir dünya. Hızlı, çevik ve keyifli bir dünya… Örneğin bankamızda koçluğu istemeyen arkadaşlarımızı da önemsiyoruz ve neden istemediklerini öğrenmeye çalışıyoruz. Sonuçta kendine yatırım her şeyden önce isteme işi.”    

Ülkemizin dev kurumlarının tepe yöneticileri katıldı

ICF Türkiye tarafından yapılan açıklamada, ayda bir kez gerçekleştirilen etkinlik serisinde bugüne kadar; Akbank, Aksigorta, Arçelik Global, AXA Sigorta, Borusan, Bosch Türkiye, Boyner Grup, DeFacto, Hugo Boss Türkiye, IQVIA Türkiye, Koçtaş, LC Waikiki, Tofaş, Logo Grup gibi ülkemizin dev kurumlarının tepe yöneticilerinin konuk edildiği belirtildi. 

YORUM YAP

YORUMLAR (0)