Rekabetçiliğin anahtarı: Yeniden kullanılabilir teknoloji

Diebold Nixdorf ve Finextra, Aralık 2021’de geleceğe yönelik ödeme çözümleriyle ilgili bir araştırma yayınladı

PSM DERGİSİ

Diebold Nixdorf Türkiye Bankacılık Genel Müdürü Murat Karagözoğlu söz konusu araştırmada öne çıkan bulguları paylaşıp PSM okurları için değerlendirdi..Ödemeler dünyası son yıllarda önemli ölçüde gelişti ve müşteriler finansal oyunculardan giderek daha fazla yenilik talep eder hale geldi. Bu yeni ortam ve hızlı dönüşüm beraberinde söz konusu oyuncular için bazı zorlukları da getirmeye başladı.

Mevcut ödeme altyapılarından modern, esnek ve gerçek zamanlı ödeme yapılarına olanak tanıyan bir altyapıya nasıl geçiş yapılmalı? Sayısız yeni ödeme fırsatı ortaya çıkmaya devam ederken birçok finansal oyuncu, eski altyapılarıyla en iyi hizmeti nasıl sunulabilecekleri sorusuyla boğuşuyor.

Daha çevik bir altyapı şart

50 yılı aşkın bir süre önce orijinal ödeme öncüleri, kart hizmetlerini etkinleştirmek için elektronik fon transferi (EFT) platformları oluşturduğunda, akıllarında tek bir kullanım seçeneği vardı. Güvenilir ve güvenli kart ödemeleri sağlandı ama mimari kart işlemlerine o kadar sıkı sıkıya bağlıydı ki, günümüzün renkli ödeme dünyasıyla artık uyumsuz hale geldi. Çoklu ödeme planlarını destekleyerek sağlanan kârlılık, çoklu siloların geliştirilmesi, işletilmesi ve bakımının getirdiği önemli maliyetler tarafından olumsuz etkilendi.

Yeni ödeme çözümlerinin ortaya çıkmasıyla birlikte finansal oyuncuların, gelişmiş bir tüketici deneyimi sunan bulut tabanlı bir teknoloji temeliyle daha çevik bir altyapı oluşturması gerekiyor. Müşterilerin ihtiyaçlarını, finans sektörü için önemli etkileri olan dijital para birimleri gibi ödeme alanlarını anlamak ve bu doğrultuda gereksinimleri önceden tahmin etmek fark yaratıyor.

Geleneksel finansçıların 5 temel sorunu

Geleceğe yönelik finans oyuncular, bir dizi yeniden kullanılabilir hizmetten oluşan modern ödeme platformları kullanıyor. Bu platformalar, yalnızca çok sayıda ödeme planını tek bir platformda birleştirme kapasitesine sahip olmakla kalmayıp, aynı zamanda yeni ödeme türlerinin benimsenmesini kolaylaştırarak işletmeleri geleceğe hazır hale getiriyor. Bunu sağlamak üzere mevcut hizmet bileşenleri yeniden kullanılıyor ve yeni geliştirme maliyetleri azaltılıyor. Cloud-native, mikro hizmet mimarisi ve API bağlantısıyla oluşturulan bu platformlar, finansal oyuncuların modern ödeme sistemleri sunmasını sağlıyor. Aynı zamanda pazara sunma sürelerini azaltıp operasyonel maliyetleri düşürüyor, daha merkezi bir kimlik doğrulama, yetkilendirme ve risk görünümü sağlıyor.

Ancak birçok geleneksel banka ve diğer finansal oyuncular, bu yaklaşımın altında yatan sistemik sorunları ve artan maliyetleri göz önünde bulundurmadan, her zamankinden daha karmaşık veya özelleştirilmiş çözümler sürdürmeyi ve sayısız kurum içi veya dış kaynaklı ödeme silosu çalıştırmayı seçiyor. Bu durumda karşılaştıkları 5 temel sorun da şu şekilde karşımıza çıkıyor:

1 Pazara sunma süresi

Bu tür eski sistemlerin çalıştırılmasıyla ilgili ilk sorun, yeni bir ürün eklemek için geçen sürenin uzun olması. Gerçekten de eski sistemler esnek değil ve yeni ödeme türlerini rekabetçi bir hızda birleştirmek için mücadele edemiyor.

2 Yinelenen maliyetler

Operasyonel maliyet verimliliğini sağlamak için ödeme platformları ve platformdaki bilgilere tüm departmanlar, sistemler ve uygulamalar tarafından kolayca erişilebilir olmalı. Bulut tarafından sağlanan tam entegre ve bütünsel bir altyapı olmadan verimlilikten söz edilemeyecek ve kâr marjları daralacaktır.

3Sistemik risk

Birçok eski ödeme sistemi birkaç on yıl önce geliştirilen dillerde kodlandığından, çoklu ödeme silolarının yönetimi, piyasada giderek daha az bulunan kaynak becerilerine dayanıyor. Ayrıca, eski ödeme altyapısı çalıştırmak, modern ve çevik bir ödeme platformundan daha fazla sistemik risk taşıyor.

4 Gerçek zamanlı veriye erişememe

Gerçek zamanlı verilere erişim, kredilerde ve dolandırıcılık riski söz konusu olduğunda da faydalı olacaktır. Bir adım önde olmak için kurumların mevcut tüm ödeme verilerini gerçek zamanlı olarak analiz edebilmeleri ve meşru ile gayri meşru faaliyetler arasında ayrım yapmak için yapay zeka ve makine öğrenimi (ML) araçlarından yararlanabilmeleri önemli.

5 Esneklik

Son olarak, eski mimariler yaygınlaştırmalara veya iş hacmindeki ani artışlara açık değil. Ölçek önceden planlanmalı ve ödenmeli; kullanılmadığında boşa harcanan yatırım olacaktır.

En iyi ödeme platformunu nasıl seçersiniz?

“Hiçbir şey yapmama”, pek çok finans oyuncusu kurumun inovasyon yöneticilerinin uzun süre omuzlamaya istekli olacağı bir risk değil. Neyse ki mevcut sistemleri güncellemek için denenmiş ve test edilmiş araçlar var. Bulut ve API etkinleştirme ise dijital ödeme dönüşümünün anahtarları konumunda. Son derece esnek, cloud-native teknolojiye sahip bir platform seçilerek, modern ödeme planları hızla etkinleştirilebilir ve böylece pazara sunma süresi önemli ölçüde kısaltılabilir.

Bu amaçla Diebold Nixdorf, finansal oyuncuları bu geçişlerinde sınıfının en iyisi bir platformla desteklemek için “Vynamic Payments” çözümünü sunuyor. Peki en iyi ödeme platformunu seçtiğinizden nasıl emin olacaksınız? İşte söz konusu platformun sahip olması gereken özellikler:

- Cloud-native mimari üzerine kurulum: Yeni ödeme çağına yönelik olarak tasarlanan cloud-native çözümleri, daha düşük tedarik maliyetleriyle altyapı maliyetlerini düşürür, içeriğin esnek dağıtımını, daha hızlı güncellemeleri ve küresel ölçeklendirmeyi kolaylaştırır.

- Sürekli teslimat: Etkili DevOps özellikleri, platformun sürekli olarak yükseltilmesini ve sürekli dağıtım metodolojileri ve dinamik test süreçleri tarafından desteklenmesini sağlar.

- API ile entegre ve dinamik: Bankaların yeni hizmetleri hızla geliştirebilmesi, yeni ödeme ekosistemindeki ortaklarla bağlantı kurabilmesi ve müşterilerine yenilikçi hizmetler sunabilmesi için tüm geleceğe yönelik ödeme platformları API ile entegre olmalıdır.

- Güvenilir, güvenli ve dayanıklı: Mevcut makroekonomik gelişmeler sonucu; kesintisiz, gerçek zamanlı bir ödeme deneyimine yönelik artan talep göz önüne alındığında, finansal oyuncular “sürekli çalışan” (always-on) hizmetler sunabilmelidir.

- Bilgilendirici ve tepkisel: Modern platformlar, altyapıları sayesinde birçok araç ve ölçüm avantajına sahiptir. Hizmet ve platform sorunları, anında çözüm için uygun iş, operasyon veya teknik destek ekiplerine hızlı bir şekilde iletilebilir.

“Vynamic Payments” çözümü hakkında daha fazla bilgi edinmek için

https://www.dieboldnixdorf.com/en-us/banking/portfolio/software/payments/ sitesini ziyaret edin ve satış temsilciniz ile iletişime geçin.

Finextra ve Diebold Nixdorf çalışmasına ulaşmak için

https://www.dieboldnixdorf.com/en-us/banking/insights/whitepaper/payments-impact-study/ adresini ziyaret edin..

YORUM YAP

YORUMLAR (0)