Sektörün konuştuğu katılım bankası hangisi?

İki gündür finans sektöründe özel bir katılım bankasında 2021 yılında 300 çalışanın işine son verildiği konuşuluyor. Sektörde üç özel üç de kamu katılım bankası faaliyet gösteriyor. Şimdi sektörde herkes eleman çıkaran katılım bankasını merak ediyor

PSMMAG.COM/ÖZEL HABER 

Türkiye’de gözde meslekler arasında sayılan bankacılık, banka sistemlerinin dijitalleşmesiyle beraber alarm vermeye başladı. Çalışma şartlarının ağırlığı ve sendikasızlaştırma gibi sıkıntılarla boğuşan banka çalışanları şimdi de işten çıkarılma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı.

Azalan özkaynak kârlılığı, ekonomideki belirsizlikler, dijitalleşme ve pandemi nedeniyle istihdam ve şubeleşme politikalarında değişikliğe giden bankalarda çalışan kıyımı başladı. Yeni işe alımlar hız keserken şubeleşme de neredeyse durdu.
 
İşten çıkarma bildirimi 'whatsapp' üzerinden yapıldı
 
Banka Dünyası sitesinin haberine göre, bir katılım bankasının yılbaşından bugüne kadar 300 çalışanla yollarını ayırdığı belirtiliyor. İşten çıkarılma nedenleri ise personel fazlalığı. Çalışanlara işten çıkarıldıkları bildirimi ise whatsapp üzerinden yapıldı.

“Helal kazanç” iddiasıyla “faizsiz finans” prensiplerine göre çalışan ve buna uygun her türlü bankacılık faaliyetlerini gerçekleştiren katılım bankasının 2019’da da aynı uygulamaya gittiği çalışanlarca belirtiliyor. 

Yine diğer bir katılım bankası ve ülkemizin en büyük özel bankaların birinde de çalışanların işten çıkarılmaya başladığı siteye ulaşan haberler arasında....

Peki bu özel finans kurumu hangisi? Zaten katılım bankacılığı sektöründe üç kamu üç de özel katılım bankası faaliyet gösteriyor. Yeni kurulduğu ve eleman alma süreci devam ettiği için kamu bankaları devre dışı kalıyor. Özel katılım bankaları ise Kuveyt Türk, Türkiye Finans ve Albaraka Türk Katılım Bankası.  

Türkiye Katılım Bankaları Birliği'nin 2021 yılı dokuz aylık verilerine göre çalışan sayısı en çok azalan iki özel finans kurumu dikkat çekiyor. Albaraka Türk Katılım Bankası'nın 31 Aralık 2020 yılında 3.390 olan çalışan sayısı 2021 yılı Eylül ayı sonunda 159 kişi azalarak 3.232'ye gerilerken; Türkiye Finans'ın çalışan sayısı ise aynı dönemde 3.731'den 155 kişi azalarak 3.576'ya gerilemiş. Kuveyt Türk'ün çalışan sayısı ise aynı dönemde azalmamış. Kısacası bir süredir kamuoyunu meşgul eden tartışmaların odağında iki özel finans kurumundan biri var. İki kurumdan hangisinde Eylül ayından yılbaşına kadar yani geçen yılın son üç ayında 150 çalışan daha işten ayrıldı ise sözü edilen banka o. Elbette şunu da eklemek lazım, yaklaşık 4 bin çalışanın olduğu bir bankada her yıl 300 çalışan emekliliği tercih ederek de kurum ile yollarını ayırmış olabilir. Bu veriler kurumun çalışan sayısı azalsa da eleman çıkardığı ya da küçüldüğü anlamına gelmeyebilir.  

YORUM YAP

YORUMLAR (0)