Soner Canko, Amani AI Yönetim Kurulu Başkanı oldu

Dr. Soner Canko Amani AI Yönetim Kurulu Başkanı olarak atandı

Dr. Soner Canko, “Hamid Khan'ın 2019 yılında ekonomimize yatırım yapmak için Türkiye'ye gelmesinden bu yana Amani'yi destekliyorum. Hamid, geçtiğimiz üç yılda Türkiye teknoloji ekosistemi ve Dijital Müşteri edinim süreçlerine büyük yatırımlar yaptı. Amani'nin kurulması ve geliştirilmesi sırasında benzersiz bir hikaye yarattı. Liderliğini yaptığı Amani ekibi yeni nesil bir Kimlik Doğrulama ve Biyometri platformu geliştirdi. Kişisel olarak gündemim, Amani’nin küresel ölçekte konusunda uzman bir teknoloji şirketi olması için destek olmak olacak.”

Kurucu ve Genel Müdür Hamid Khan, “Dr. Soner Canko'nun resmi olarak Amani ailesine katılmasından  mutluluk duyuyoruz. Türkiye, dijital ürünlerin kullanım oranı ve yüksek katılım düzeyleri birleştiğinde, dünyadaki en genç nüfuslardan birine sahiptir. Küresel Kimlik Doğrulama ve Dijital Müşteri Edinim Endüstrisi, 2025 yılına kadar dünya genelinde 25 milyar doları, Türkiye'de ise 500 milyon doları aşacak. Benim görevim, bu işi Türkiye ekonomisinin yararına olacak şekilde hem yurt içinde hem de yurt dışında güvence altına almak.

Dr. Soner Canko Hakkında: 1990 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nden mezun olan Dr. Canko, yüksek lisans ve doktora derecelerini aynı üniversitenin İktisat Fakültesi'nden aldı.

Kariyerinin ilk yıllarında, önde gelen uluslararası şirketlerde yöneticilik görevlerinde bulundu. 2011 yılında Bankalararası Kart Merkezi'nin (BKM) genel müdürü oldu. Türkiye kartlı ödeme pazarına yeni teknolojiler ve hizmetler sunmaya odaklanan Canko, Türkiye'de banka kartları, Chip&PIN ve temassız ödemelerin geliştirilmesine öncülük etti.

Canko, Türkiye'nin mobil dijital cüzdanı BKM Express ve Türkiye'nin Ödeme Yöntemi TROY markalarıyla dijital ekonomiye ve nakitsiz topluma geçişe katkıda bulundu.

Türkiye'de finansal teknoloji alanında yaptığı çalışmalarla tanınan Dr. Canko ayrıca FinTech İstanbul, Blockchain Türkiye, Siber Güvenlik Türkiye ve Girişimci Kurumlar Türkiye platformlarında kurucu olarak yer almıştır.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)