Teknoloji startup’larında aileden sermaye yaklaşımı görülmüyor 

Melek Yatırımcı Ağı Keiretsu Forum Türkiye Genel Müdürü Duygu Eren, pandemiyle birlikte startupların daha da hızlandığını belirterek, “Teknoloji startup’larında aileden sermaye yaklaşımı görülmüyor” dedi. 

Türkiye’de aile üyelerinin kurdukları KOBİ’lerin sayıca çok olduğunu ama aynı oranda teknoloji girişimciliğinde bunun görülmediğini belirten Keiretsu Forum Türkiye Genel Müdürü Duygu Eren, “KOBİ’ler genellikle aile bütçesine katkı sağlamak amacıyla kurulurken startup’lar bol çarpanlı çıkış vizyonuyla kuruluyorlar. Bu yüzden temettü odaklı olmuyor. Bu noktada aile üyeleri tarafından teknoloji girişimciliğinin KOBİ’lere göre daha az kurulduğunu gözlemliyoruz. Hızlı büyüme potansiyeli olmayan girişimler yatırım alamayacağı için kurucuların aile bağları öncelikli bakılan bir alan olarak dikkat çekmiyor.” dedi.

Keiretsu Forum Türkiye’nin bir girişimi yatırım süreçlerine dahil edebilmesi için iki asgari kriteri bulunduğunu da sözlerine ekleyen Eren, “Şirketin tüzel kişiliğinin resmi olarak kurulmuş olması ve girişimin müşteri edinmiş olması ya da hali hazırda fatura kesiyor olması gerekiyor. Bu kriterleri karşılayan her girişim potansiyel yatırım yapılacak şirketler arasında yer alıyorlar. Türkiye’de girişimin aile tarafından kurulmasının tek avantajı başlangıçta sermaye anlamında katkı sağlaması. Aile üyelerinin özel ilişkilerini iş ilişkileriyle bir arada yönetememesi de girişime negatif yansıyabiliyor. Performans farklılıkları aile üyeleri tarafından yönetilmeleri yüzünden değil, girişimin yer aldığı dikeyin dinamikleri ve girişimin ürün pazar uyumunun gerçekleşip gerçekleşmediği ile daha çok ilgili oluyor.” şeklinde görüşlerini belirtti.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)