Türk bankalarının askı kararı sonrası MİR'den açıklama

İş Bankası ve Denizbank'ın Mir sistemini askıya aldıklarını duyurmalarının ardından Mir Cards tarafından açıklama yapıldı ve "Türk bankalarının Mir ödeme sistemini kabul edip etmemeleri kendi kararları" denildi

İş Bankası ve Denizbank'ın Rusya'nın Mir kartlarını kabul etmeyi ve bunlara hizmet vermeyi durdurmaları kararını RIA Novosti'ye değerlendiren Mir Cards, "Mir ödeme sistemini kabul edip etmemek yabancı bankaların kendi pozisyonlarına bağlı olan bir karar" dedi.

İş Bankası ve Denizbank dün RIA Novosti'ye yaptıkları açıklamalarda, ABD ve İngiltere'nin Rusya'ya karşı yaptırımları nedeniyle Mir kartlarını kabul etmeyi durdurduklarını ifade etmişlerdi.

ABD'den yaptırım açıklaması

Geçtiğimiz perşembe günü yayınlanan bir ABD Hazine bakanlığı belgesi, ABD'nin Rusya'nın NSPK sistemini ve Mir ulusal ödeme sisteminin Rusya Federasyonu dışında kulanımını destekleyen bankalara yaptırım uygulamaya hazır olduğuna işaret etmişti.

DenizBank Rus ödeme sistemi Mir'i askıya almıştı

ABD'nin Rusya'nın Mir adlı yerel ödeme sistemine dahil olan Türk bankalarını odağına aldığına yönelik haberlerin ardından iki özel banka MİR operasyonunu askıya aldı.

Financial Times'ta geçen hafta yer alan haberde, ABD ve Avrupa Birliği'nin (AB), 24 Şubat'ta başlattığı Ukrayna işgali nedeniyle Rusya'ya uygulanan yaptırımlar konusunda Türkiye üzerindeki baskıyı artırmaya hazırlandığı belirtilmişti.

Türkiye'nin en büyük bankalarından Vakıfbank, Ziraat Bankası, İş Bankası, Denizbank ve Halkbank Mir sistemine dahil olan bankalar arasında yer alıyorlar.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)