Türkiye'de ödemeler dünyasına dair değerlendirmeler

Finans kuruluşları, başta ödemeler olmak üzere farklı alanlarda değişimler yaşıyor. SC Consulting CEO’su ve kurucusu Dr. Soner Canko ile Diebold Nixdorf Türkiye Bankacılık Genel Müdürü Murat Karagözoğlu, bu değişimler hakkında görüşlerini paylaştı

TÜRKİYE’DEKİ ÖDEMELER PAZARI NASIL DEĞİŞİYOR?

Dr. Soner Canko-CEO ve Kurucu-SC Consulting

Türkiye'deki ödeme pazarı son yıllarda önemli ölçüde değişti. Müşteriler finans kurumlarından açık bankacılık, dijital (kripto) varlıklar ve anında ödeme gibi son yenilikleri giderek artan bir şekilde talep ediyor. Bu aktif ortam ve sayısız yeni ödeme imkanı doğrultusunda pek çok sektör oyuncusu, ödeme sistemlerini yeni pazar taleplerine uydurabilecekleri daha esnek bir altyapıya kavuşturmanın yollarını arıyor. Aksi durumda, yüksek oranda özelleştirilmiş ve çok sayıdaki ödeme siloları, yüksek geliştirme, işletme ve bakım maliyeti oluşturuyor.

Murat Karagözoğlu-Diebold Nixdorf Türkiye Bankacılık Genel Müdürü

Yıllar önce, kart hizmetleri sunmak için tek yol elektronik fon transferi (EFT) idi. Güvenilir ve güvenli kart ödemeleri sağlanabiliyor ancak bu altyapı kart işlemlerine o kadar bağlı ki günümüzün renkli ödeme evrenine uyumsuz kalmaya başladı. Yeni pazar taleplerine karşı gelişmiş bir müşteri deneyimi sunabilmek için birden fazla ödeme yöntemini desteklemek kritik bir faktör haline geldi. Öte yandan, birden fazla ödeme yöntemini desteklemekle elde edilen kârlılık, malesef birden fazla siloyu geliştirme, işletme ve bakımını yapma sonucunda doğan önemli maliyetler sebebiyle göz ardı ediliyor.

YENİ ÖDEME ÇÖZÜMLERİNİN ORTAYA ÇIKIŞI FİNANS KURUMLARINI NASIL ETKİLEDİ?

Dr. Soner Canko-CEO ve Kurucu-SC Consulting

Hızla değişen ortam, finans kurumları için ciddi bir zorluk oluşturuyor. Eski sistemler zamanla daha da karmaşıklaştı, yeni bir sisteme geçiş yapmak için gereken süre senelerle ifade ediliyor. İşin doğası gereği eski sistemleri ve kodu değiştirmenin istenmeyen sonuçlar doğurması riski de mevcut. Geleceği düşünen finans sektörü oyuncuları, yeniden kullanılabilir servislerin birleşiminden oluşan modern ödeme platformlarını devreye alıyor. Bu platformlar hem çok sayıda ödeme yöntemini tek bir noktada birleştirebiliyor hem de yeni ödeme türlerinin eklenmesini kolaylaştırarak kurumların geleceğini güvenceye alıyor.

Murat Karagözoğlu-Diebold Nixdorf Türkiye Bankacılık Genel Müdürü

Yeni ödeme çözümlerinin ortaya çıkışıyla finans sektörü oyuncularının doğrudan bulutta çalışan bir teknoloji temeliyle gelişmiş bir kullanıcı deneyimi sunan daha çevik bir altyapı kurması gerekiyor. Finans sektörü için ciddi etkileri olabilecek dijital para birimleri gibi, müşterilerin ve ödeme pazarının ihtiyaçlarını kavramaları ve önceden tespit etmeleri gerekiyor.

FİNANS KURUMLARI ÖDEME PLATFORMLARINI MODERNLEŞTİRMEYİ NEDEN DÜŞÜNMELİ?

Dr. Soner Canko-CEO ve Kurucu-SC Consulting

Eski teknolojilerin bakım ihtiyaçları gittikçe artıyor. Pek çok finans sektörü oyuncusu, gittikçe karmaşıklaşan veya özelleşmiş çözümlerini korumayı ve kurum bünyesinde bulunan veya taşeron ödeme silolarına sayısız saat harcamayı tercih ediyor. Ancak bu yaklaşımla doğan temel sistem sorunlarını ve artan maliyetleri göz ardı ediyorlar. Öte yandan, eski teknolojilerin maliyetinin kapsamlı bir analizi yapılırsa, yeni teknolojilerin mevcut eski ödeme platformlarının itibar kaybını gidermenin yanında maliyetleri de düşürdüğü fark edilecektir.

Murat Karagözoğlu-Diebold Nixdorf Türkiye Bankacılık Genel Müdürü

Finans kurumları, modern ödeme yöntemlerini desteklemek için yüksek oranda özelleştirilmiş ve birden fazla ödeme silosunu çalıştırmaya devam ederlerse çeşitli sorunlarla karşılaşacaklar. Bu sektör oyuncuları, pazara sunuş sürelerini ve işletme maliyetlerini azaltmak için doğrudan bulutta çalışan ve mikro-servis mimarisi ile kurulmuş yeni bir ödeme platformuna geçmeliler. Aksi halde, daha karmaşık özelleştirilmiş çözümleri desteklemeyi seçerlerse, sistem sorunları ve artan altyapı maliyetleriyle karşılaşacaklar.

ÖDEMELER NASIL DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR?

Dr. Soner Canko-CEO ve Kurucu-SC Consulting

Onlarca yıl önce geliştirilmiş dillerle kodlanmış eski platformları desteklemenin riski finans kurumları için gittikçe büyüyen bir sorun haline geliyor. Doğrudan bulutta çalışan ödeme çözümlerinin kullanılması hizmetlerin pazara sunulmasını kolaylaştırır, altyapı maliyetlerini düşürür ve dijital ödeme dönüşümünü mümkün kılar. Bu çözümler aynı zamanda API entegre olursa, finans kurumları kolayca yeni hizmetler geliştirebilir ve altyapı maliyetlerini düşürerek pazar taleplerini karşılayabilir. Bu sebeplerle geleceği güvenceye alacak bir ödeme platformu seçmek kritik önemde. Bu süreçte finans kurumları, kendilerini destekleyecek doğru iş ortağını bulmalı.

Murat Karagözoğlu-Diebold Nixdorf Türkiye Bankacılık Genel Müdürü

Diebold Nixdorf, finans sektörü oyuncularının yeni nesil ödeme platformuna geçişlerini desteklemek amacıyla “Vynamic Payments” öneriyor. Bu hedef doğrultusunda çözüm, altyapı maliyetlerini azaltacak ve daha hızlı güncellemeleri mümkün kılacak şekilde doğrudan bulutta çalışan bir mimariyle inşa edildi. Platform, finans kurumlarının yeni servisleri kolayca geliştirmesini sağlayacak şekilde API destekli. Kesintisiz bir ödeme deneyimi sağlayabilmek için Vynamic Payments, finans kurumlarına güvenilir ve güvenli bir ortam sunuyor.

SALGIN, ÖDEMELERDE DÖNÜŞÜM İHTİYACINI HIZLANDIRDI MI?

Dr. Soner Canko-CEO ve Kurucu-SC Consulting

Salgın, dijital dönüşümü devam ettiren davranış ve kültür değişikliklerini hızlandırdı. Dijital ve temassız ödeme yöntemlerinin sayısı tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Ancak ödemelerin de ötesinde, finans kurumları dijital dönüşümle ortaya çıkan hizmetler yoluyla yeni kazanç yolları yaratma arayışında. Öte yandan, müşterilerin dijital ödeme işlemlerinin kullanılabilirliği ve hızı konusundaki beklentileri de arttı.

Murat Karagözoğlu-Diebold Nixdorf Türkiye Bankacılık Genel Müdürü

Salgın öncesinde dijital dönüşüm zaten başlamıştı. Salgın sadece bu dönüşüm için bir katalizör görevi gördü. Bununla birlikte kanallar arası satın alma yolculukları, müşteri deneyimi tarafında da arttı. Müşteriler dijital hayatlarında her platformda farklı ödeme yöntemleri bulunmasını bekliyor. Bu sebeple finans kurumu seçiminde en önemli konu, doğrudan bulutta çalışan bir ödeme platformu oluyor.

SONUÇ

Yeni ödeme çözümlerinin ortaya çıkışıyla finans kurumları, pazardaki müşteri taleplerini değerlendirerek gelişmiş bir müşteri deneyimi sunabilecek, doğrudan bulutta çalışan daha çevik bir ödeme çözümü inşa etmek için dijital dönüşüm stratejilerini hızlandırmalı. Diebold Nixdorf, finans kurumlarının dijital dönüşümlerini hızlandıracak, doğrudan bulutta çalışan teknolojiye sahip, API destekli bir çözümle modern bir ödeme platformu sunuyor.

Habere ulaşmak için tıklayınız

YORUM YAP

YORUMLAR (0)