UnionPay şimdi TEB POS'larında!

UnionPay markalı kartlar, TEB POS’larında da kabul edilmeye başladı

UnionPay markalı kartların TEB üye işyerlerinde kabul edilmesiyle birlikte, kart sahipleri yurtiçinde Unionpay markalı kartlarla TEB POS’larından işlem yapabilecek. Türk Ekonomi Bankası (TEB), 2014’te Garanti Bankası ve UnionPay arasında imzalan ‘Alt Lisanslama’ projesi kapsamında POS cihazlarında UnionPay kabul eden ilk banka olurken, TEB’in kabul ettiği kart çeşidi de dörde yükseldi.
 
TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, banka olarak geliştirdikleri teknolojilerin yanı sıra yeni ürün ve hizmetlerle kredi kartlarına önemli özellikler kazandırdıklarını ifade etti ve şunları söyledi: “Türkiye kredi kartları sektörü cirosal olarak 2015 yılının ilk altı ayında geçen yılın aynı dönemine göre %16 büyüme gösterirken, biz de banka olarak %20 büyüdük. Ülke genelinde 108 bin noktada hizmet veriyoruz. UnionPay markalı kart sahiplerinin TEB üye işyerlerinden alışveriş yapabilmesine ve böylelikle çok daha geniş bir kullanım ağında kartlarını kullanabilmelerine olanak sağlıyoruz. TEB olarak kredi kartları pazarında büyümemizi sürdürürken, yeni ürün ve hizmetlerimizle müşterilerimizin hayatını kolaylaştırmaya devam edeceğiz”.
 
Konuyla ilgili açıklama yapan UnionPay International Orta Doğu Bölge Genel Müdürü Han Wang, UnionPay’in Türkiye’de kart kabulu konusunda hızla büyüdüğünü vurguladı; “TEB ile yaptığımız bu işbirliği özellikle büyük Asya pazarlarından gelen UnionPay kart sahiplerine güvenli ve kolay alışveriş imkanı sağlayacak ve Türkiye ekonomisine katkıda bulunacaktır. Bu projenin devamında çalışmalarımıza devam ederek küresel tecrübe ve özellikle e-ticaret ve temassız ödemelerdeki teknolojimizi de sektörde yaygınlaştırmayı hedefliyoruz” dedi.
 
Çin'in ulusal ödeme altyapısı olan ve 500'den fazla finansal kurumun bir araya gelmesiyle 2002 yılında kurulan UnionPay, 5 milyar kart adedi ile dünyanın en büyük ödeme sistemi sayılıyor. Dünya genelinde 2.1 milyon ATM ve 26 milyon POS UnionPay kartlarını kabul ediyor. 2014 yıl sonu rakamlarına göre UnionPay kartlarının dünya genelindeki işlemleri 6,58 trilyon USD’ye ulaşmış durumda. Bu miktar yıllık ortalama yüzde 27,3 büyüme anlamına geliyor. Bugün dünya genelinde dolaşımda olan en geniş kart ağı olan UnionPay, bu rakamlarla rakiplerini geride bırakmış. Dünya genelindeki banka kartı işlem hacmiyle birinci, kredi kartı ile de ikinci en geniş kart ağı olmaya devam ediyor.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)