Vakıfbank'tan bir ilk

VakıfBank, “Dünya Bankası KOBİ Enerji Verimliliği Projesi” kapsamında ilk kredi kullandırımını gerçekleştiren banka oldu

VakıfBank, “Dünya Bankası KOBİ Enerji Verimliliği Projesi” kapsamında ilk kredi kullandırımını gerçekleştirdi. İlk kredi, Konya’da imalat sektöründe faaliyet gösteren bir firmanın eski model ve yüksek enerji tüketimine sahip makinelerinin yenilenmesi için kullanıldı. Yeni makinelerin ardından firmanın enerji verimliliği yüzde 50’nin üzerinde artış gösterdi.

Eski model ve yüksek enerji tüketimine sahip makinelerini yenileriyle değiştiren firma, enerji verimliliğinde yüzde 50’nin üzerinde artış sağladı ve bu projeyi ödemesiz dönem, uzun vade ve düşük faiz avantajlarıyla finanse etti.

VakıfBank Genel Müdür Yardımcısı M. Lütfü Çelebi, konuyla ilgili değerlendirmesinde, “VakıfBank olarak  ülkemizin 2023 hedefleri doğrultusunda yatırımlarımıza ve çalışmalarımıza devam ederken, yurt dışından sağladığımız kaynaklarımızı ekonominin belkemiği olan KOBİ’lere en uygun koşullarda aktarıyoruz. Türkiye’nin artan enerji ihtiyacının daha verimli bir şekilde karşılanmasının yanı sıra doğal kaynakların da korunması konusunda çevresel farkındalığın artırılmasına yönelik bir çalışma olan Dünya Bankası’nın “KOBİ Enerji Verimliliği Projesi”nde yer almak ve hem ülke ekonomisine hem
işletmelerin verimliliğine katkıda bulunmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz” diye konuştu.

Hedef KOBİ’lerin maliyetini düşürmek

VakıfBank, “Dünya Bankası KOBİ Enerji Verimliliği Projesi” kapsamında Türkiye ekonomisinin itici gücü konumunda bulunan KOBİ’lerin, enerji maliyetlerini düşürmeyi ve enerji verimliliğini artırmayı amaçlayan makine değişimleri, izolasyon, rejenarasyon, co-jenerasyon ve trijenarasyon gibi yatırımlarını finanse ediyor.

Proje kapsamında finansman talebinde bulunan firmaların KOBİ tanımına uyması, çevresel, mali ve teknik kriterleri sağlaması gerekirken  projelerin teknik açıdan değerlendirmesini de ücretsiz olarak gerçekleştiriyor.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)