Visa İnovasyon Programı 3. dönem mezunlarını verdi

Visa İnovasyon Programı’nın üçüncü döneminde Türkiye’den 6 FinTek daha mezun oldu

Her biri kendi alanlarında yenilikçi finansal çözümler sunan Norma, Finekra (Paratic), Fintegre, HASO, FineDine ve SoliClub program deneyimlerini ve geldikleri noktayı PSM’ye anlattı…

Türkiye’nin ödemeler ekosisteminde inovasyonu desteklemek ve hızlandırmak amacıyla yürütülen Visa İnovasyon Programı; KOBİ’lerin güçlendirilmesi, yeni nesil ödeme deneyimlerinin tasarlanması ve yeni ödeme akışlarının oluşturulması temalarına odaklanan üçüncü dönemini başarıyla tamamladı.

Üçüncü dönemin mezunu olan 6 FinTek, 6 ay süren program kapsamında Hackquarters ekibiyle aynı ofisi paylaşıp girişimcilik ekosisteminde ticarileşme ve müşteri geliştirme desteği aldı. Yalın Girişimcilik, İnsan Odaklı Tasarım, Veri Güvenliği, Regülasyon gibi konularda 32 saat eğitimlerini tamamlayıp 70 saati aşan mentörlük aldılar.

Visa İnovasyon Programı, katılımcılara Türkiye ekosisteminde destek olmasının yanı sıra FinTek’lerin Türkiye’den yurt dışına açılmaları için de önemli fırsatlar sunuyor. Bu dönem Türkiye, Yunanistan ve Bulgaristan’daki programların tek bir çatı altında toplanmasıyla FinTek’ler, yurt dışındaki iş ortaklıkları ve uzmanlarla da çalışma fırsatını elde etti. Aynı zamanda küresel ölçeklendirme hedefiyle İngiltere, Singapur, ABD, Rusya gibi ülkelerden şirketlerle 10 saati aşan iş ortaklığı ve yatırımcı oturumlarına katıldılar.

Program süresince katılımcı FinTek’ler, Visa’nın yerel ve global iş ağındaki banka, e-para kuruluşu ve üye işyerleriyle 14 pilot çalışma gerçekleştirdi. FinTek’lerden ikisi, yatırımcı görüşmeleri sonucunda toplam 2.3 milyon dolar yatırım almayı başardı. Ayrıca katılımcılardan biri de yurt dışında iş ortaklığı kurma fırsatı buldu.

Visa İnovasyon Programı’nın dördüncü dönemi ise yeni FinTek’lerin katılımıyla birlikte nisan ayında başladı... 

Norma

Hakan Ali Gonca - Kurucu & CEO

Bankacılık ve finans ürünlerinin bireysel kullanıcıların ve büyük şirketlerin ihtiyaçlarına cevap verirken kendi işini kuran ve büyütmek isteyen, çözümlere en çok ihtiyacı olan küçük şirketlerin ihtiyaçlarının göz ardı edildiğini fark ettik ve küçük işletmeler, şahıs şirketleri, serbest meslek sahipleri ve freelancer’lar için kolay yönetilebilen ve ihtiyaçlara göre şekillenen bir finans yönetim platformu geliştirmek üzere yola çıktık. Norma ile küçük işletmeler, şahıs şirketleri, serbest meslek sahipleri ve freelancer’lar için kolay yönetilebilen ve ihtiyaçlara göre şekillenen bir finans deneyimi başlatıyoruz. Üstelik şirketlerinin finansını tek platformdan yönetirken hem zaman hem de maliyetten tasarruf etmelerini sağlayacağız. Visa İnovasyon Programı bugüne kadar bize hem Türkiye hem de yurt dışındaki trendleri yakından takip etmenin yanı sıra doğru bir ekip yapılanması sağlamamıza, ürünümüzü beklenti ve eğilimler doğrultusunda geliştirmemize büyük katkı sağladı. Programın KPI ve büyüme odağıyla beraber bu adımları atarken, performansımızı çok daha iyi analiz edip, gerekli iyileştirmeleri sağladık. Bir yandan da yurt dışı açılımı için çalışmalarımız devam ediyor. Bankacılık altyapısı için BaaS şirketleriyle görüşüyoruz. Yılın ikinci yarısında hedef pazarlara açılmayı tamamlamak istiyoruz.

www.norma.co

Finekra

Anıl Karayurt - Kurucu

Şirketler banka entegrasyonlarına uyumda, standardize olmada, dijitalleşmede çok fazla problem yaşayabiliyor. Özellikle finans ve nakit yönetimi ürünlerinde yazılım çözümleri bulmakta zorlanıyorlar. Finekra, buradaki problemleri gidermek, şirketlere finansal alanda yazılım çözümleri sunmak için 2017’den bu yana uçtan uca nakit yönetimi çözümü sunuyor. Visa İnovasyon Programı'na katılmamızın bize çok katkısı oldu. Hem çok kıymetli mentörlerle hem de çok değerli startup’larla tanıştık. Yurt dışı görüşmelerde de çok fazla fikir edindik. Bu süreçte birkaç iş birliği için POC yaptık. Ek olarak yeni yatırımcımız Venture Capital ile de program sürecinde tanıştık. “Yeni nesil bankacılık” sloganımızla bankacılık dinamiklerinin değişiminde öncü bir açık bankacılık şirketi ve FinTek olmayı hedefliyoruz. Şu an firmalara destek veriyoruz, regülasyon sonrasında bireysel kullanıcılara da destek vereceğiz. İlk hedefimiz Türkiye’de açık bankacılık-FinTek konuşulduğunda ilk akla gelen marka olmak. Sonra bunu globalde de yapmayı hedefliyoruz. Bunun için alanında uzman yeni arkadaşları ekibimize kazandırarak büyümeye devam edeceğiz.

www.finekra.com

Fintegre

Ali Tirkeş - Kurucu

Tüm dünyada ekonomik krizlerin tüketicilerin alım gücünü gün geçtikçe azalttığı bir dönem yaşıyoruz. Türkiye, ekonomik krizlere alışık, zorlu dönemlerde alım gücünü koruyabilmek için kredi kartıyla taksitlendirme, mağazada anında tüketici kredisi kullanabilme gibi yaratıcı çözümleri çok erken hayata geçirmiş bir ülke. Biz de perakende sektörünün ihtiyacı olan tüketici finansmanı, ikinci el cihaz geri alımı, cihaz kiralama gibi çözümleri tek bir platformda toplayarak, perakendecilerin müşterilerinin alım gücünü arttıran servislere tek noktadan ulaşma ve satışları artırma ihtiyacını karşılamak üzere Fintegre’yi kurduk. Visa İnovasyon Programı’nın bize en önemli katkısı, değer teklifimizi sürdürülebilir ve ölçeklenebilir hale getirmek için yapmamız gerekenleri, gelişim alanlarımızı ve izleyeceğimiz yol haritasını netleştirmemiz oldu. Bu sayede hem Türkiye hem de yurt dışında platformumuzu nasıl büyütebileceğimizi belirleyip, bu yol haritasında büyüme sürecimizi yürütmeye başladık. Yurt dışı pazarlara açılmayı istiyoruz, ilk hedefimiz de Fintegre’yi Avrupa’da servise sunar hale getirebilmek.

www.fintegre.com

HASO

(Hemen Al Sonra Öde)

Serdar Kodal - Kurucu ve CEO

Özellikle e-ticaret tarafında son kullanıcının ödemesini kolaylaştıracak bir farklılığa ihtiyaç vardı. İncelediğimizde Türkiye’de bankacılık sistemine dahil olmamış yüzde 40’lık kesim olduğunu gördük. Bunların da e-ticaret tarafına kazandırılmasını kendimize hedef olarak koyduk. Öte yandan, son kullanıcının son ödeme adımında yaşadığı farklı sorunlar, üye işyeri için de bir sorun haline geliyordu. İki tarafın

da kazanımını artıracak bir denge olmalıydı. Öyle ki son kullanıcının kredi kartı olsun veya olmasın alışveriş yapabildiği ve aynı zamanda da bir ay sonra taksitlerle

istediği kanalla ödeyebileceği bir çözüm olmalıydı. Ödemesini bir ay sonra istediği kanalla yapacağı için ve bir banka veya krediye bağlı olmayacağı için bu da gerçek

bir taksitlendirme olacaktı. HASO tek taraflı bir kazanımdan ziyade son kullanıcı ve üye işyerleriyle beraber yükselebileceği bir yapı düşünülerek kuruldu. HASO’yu “Merkezinde insan olan FinTek” olarak tanımlama sebebimiz de bu.

Üçüncü dönemine dahil olduğumuz Visa İnovasyon Programı’nın HASO

için bir köprü olan inovatif bir program olduğunu söyleyebiliriz. Süreç boyunca gerçekleştirilen eğitim ve etkinlikler, finansman ve yatırımcılara erişim, mentörlük ve pazarlama gibi birçok alanda katkı sağladı. İlk etapta Türkiye’de BNPL konusunda öncü ve sektör belirleyici bir konumda olmayı, sonrasında MENA bölgesiyle başlayarak bu farklı BNPL modelimizi farklı bölgelere götürmek amacındayız.

www.haso.com.tr

FineDine

Duygu Kutluoğlu Kılıç - Kurucu ve CEO

FineDine’ı müşteri memnuniyetini ve satışı artırmaya yardımcı olacak dijital bir çözüm olarak tasarladık. Salgınla birlikte dijitalleşmenin öneminin anlaşılması, çoğu sektörde yeniliği ve hızla dijitalleşmeyi de beraberinde getirdi. Bunun sonucunda hizmet sektöründeki dijitalleşme süreci de oldukça ivme kazandı.

FineDine; restoran, kafe, bar ve otellerin süreçlerini dijitalleştiren yapay zekâ odaklı sipariş, ödeme ve operasyon yönetim platformu. Bu noktada sunduğumuz dijital menü, sipariş ve ödeme çözümleriyle bu ivmenin bir parçası olup hem müşterilerimizin satışlarını ortalama yüzde 15-30 arasında artırıyor hem de onların kendi müşterileriyle daha fazla etkileşimde olmalarını sağlıyoruz. Tablet ve mobil telefonlar üzerinde çalışan interaktif menülerle müşteriler menüde gezip, isterse aynı menü üzerinden sipariş ve ödeme yapabiliyor, böylece işletmelerin ortalama sipariş miktarlarını artırıyoruz. Hızlı ödeme özelliğimizle de masada kalma süresini azaltıp operasyonel kârlılıklarını artırıyoruz. Ayrıca, sunduğumuz veriye dayalı analizlerle işletmeler daha doğru kararları hızla alabiliyor ve operasyonlarını iyileştiriyor. Şu an yapay zekâ üzerine ciddi bir yatırımımız var. Bu özelliğimizi daha da geliştirmek için çalışıyoruz. Kişiye özel menü kavramında öncü olmak için çalışmalar yapıyoruz.  Örneğin et tüketmeyen bir müşteriye bu seçenekler gösterilmiyor veya önceki tercihlerine göre ürünler sıralanabiliyor. Yakın vadede restoranların pazarlama ve CRM gibi ihtiyaçlarına da çözüm olmak istiyoruz. Bu konuda da çalışmaya başladık. 

Visa İnovasyon Programı sayesinde oldukça güçlü partnerlerle tanıştık ve farklı iş birlikleri yaptık. Visa gibi güçlü bir markanın bizi her alanda desteklemesi bizi oldukça gururlandırdı. Ayrıca ekip olarak program boyunca çeşitli eğitimlerden yararlandık. Bu eğitimler özellikle ekibimiz için çok önemli oldu. Visa İnovasyon Programı ayrıca mentörlük alanında da bize çok yardımcı oldu. 

www.finedinemenu.com

Soliclub

Kutay Peker - İş Geliştirme Direktörü

SoliClub, üniversite kampüslerini dijitalleştiren, öğrencilerin günlük ihtiyaçlarını karşılarken onlara hız, konfor, güvenlik ve avantajlar sağlayan bir platform. 2019 yılında geliştirdiğimiz bu uygulamayla kampüslerde öğrenciler ve personeller fiziksel kartlara ihtiyaç duymaksızın turnikelerden geçiş sağlıyor, ödeme noktalarında mobil ödeme altyapısıyla güvenli ve hızlı ödeme yapıyor, banka kartı olmayan öğrenciler uygulama içerisinden kolaylıkla bir ön ödemeli kart başvurusu yapabiliyor ve tüm bunların yanında birçok markanın kendilerine özel sunduğu indirim ve kampanyalardan yaralanıyor. Visa İnovasyon Programı sırasında birbirinden değerli birçok mentör, yatırımcı ve girişimciyle tanışma fırsatı bulduk. Bu network ile yaptığımız her bir görüşme uygulamamızın gelişiminde bize yepyeni ufuklar açtı. Küçük bir örnek vermek gerekirse; öğrencilere hızlı ve güvenli bir ödeme yapmaları için mobil ödeme altyapısı sunan SoliPAY markamızla çıktığımız bu yolda, artık uygulamamız SoliClub ismiyle öğrencilere mobil ödemenin yanında birçok avantaj sağlayan bir öğrenci kulübüne dönüştü. SoliClub artık kampüslere sığmıyor. Bu sebeple yakın gelecekte uygulamamızı kampüs dışında da kullanılan, günlük yaşamı kolaylaştıran bir platforma evireceğiz. Aynı zamanda Avrupa’da bu altyapıyı sunmak için çalışmalarımız başladı. Mayıs ayında Porto’da davetli olduğumuz Avrupa Kampüs Kart Derneği’nin konferansında SoliClub uygulamamızı anlatacağız.

www.soliclub.com.tr

YORUM YAP

YORUMLAR (0)