Wall Street ekonomistleri büyüme tahminlerini düşürüyor

ABD ekonomisi, yüksek enflasyon ve artan faiz oranlarının ağırlığı altında zorlanma belirtileri göstermeye başladı ve gerileme riski arttı

Yağmur Ertürk/PSM Dış Haberler 

Son Nobel Ödüllü ekonomist Paul Samuelson, bir keresinde Wall Street'in son dokuz resesyondan beşini öngördüğünü söyledi. Bloomberg'teki yazısında "Bu sefer borsa haklı olabilir" diyen analist Rich Miller şöyle devam ediyor: 

ABD ekonomisi, onlarca yıllık yüksek enflasyon ve artan faiz oranlarının ağırlığı altında zorlanma belirtileri göstermeye başladı ve bu da gerileme riskini artırıyor.

Yatırımcılar, Walmart Inc. ve Target Corp. gibi perakendecilerin kazançlarının artan korkuları körüklemesi nedeniyle bu hafta hisse senetlerinde düşüşe dikkat çekiyor. Ve bu eğilim, Kasım ayında yapılacak ara seçimlerde Demokratların zayıf Kongre çoğunluklarını savunması gereken Başkan Joe Biden için sorun yaratabilir.

Benzin ve gıda fiyatlarındaki artışın altında ezilen Amerikalılar, geçimlerini sağlamak için rekor miktarda borç alıyor. Küçük firmalar artan işletme maliyetleri ve işçileri işe alma veya işte tutma konusunda zorluklarla mücadele ediyor.

Wall Street ekonomistleri, enflasyonla mücadele eden bir Federal Rezerv tarafından tasarlanan finansal koşulların sıkılaşmasına yanıt olarak büyüme tahminlerini düşürüyor. Son altı ayda hisse senedi fiyatlarında düşüş ve daha yüksek faiz oranları görüldü.

Çoğu ekonomist, ekonominin yeterli ivmeye sahip olduğuna ve pandemide biriken tasarruflar sayesinde otomobiller, konut ve seyahat için bastırılmış talebin bu yılın sonuna kadar tökezlemeden devam edeceğine bahse giriyor. Daha büyük tehlikeyi gelecek yıl ve sonrası için görüyorlar. Ve o zaman bile, fikir birliği düşüşten ziyade yavaşlama yönünde.

Birçok şey enflasyona ve Fed'e ne olduğuna bağlı. Enflasyon, merkez bankasının %2 hedefinin üzerinde kalırsa - şu anda 3 kattan daha yüksek - politika yapıcılar, aşağı çekmek için güçlü bir şekilde tepki vermek zorunda hissedebilir ve bu da ekonomiyi resesyona sürükleyebilir.

Fed, bu ayın başlarında faiz oranlarını 50 baz puan artırdı ve Başkan Jerome Powell, yaz aylarındaki toplantılarında benzer büyüklükte hamleler yapma yolunda olduğunun işaretini verdi.

Fed başkanı ilk kez 17 Mayıs'ta merkez bankasının daha sıkı bir politikaya dönmesinin daha yüksek işsizlikle sonuçlanabileceğini kabul etti, ancak bunun mutlaka bir çekiç darbesi getirmeyeceğini savundu. Powell, Wall Street Journal'a verdiği demeçte, "İşsizlik birkaç tık yukarı çıkarsa, hala oldukça güçlü bir işgücü piyasasına sahip olabilirsiniz" dedi.

Enflasyon, hane halklarının da aklında yer alıyor ve Michigan Üniversitesi tarafından ölçüldüğü üzere tüketici duyarlılığının 2011'den bu yana en düşük seviyeye düşmesinin önemli bir nedeni.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)