WSpark 2022 “Fark Yaratan Kıvılcım” araştırması başladı!

Değişim ve dinamizmin sembolü olan, teknolojiye yön veren genç kadınlar WSpark “Fark Yaratan Kıvılcım” listesinde buluşuyor...

WSpark “Fark Yaratan Kıvılcım” araştırmasının ikincisi start aldı. Çalışma hayatının her aşamasındaki kadın başarı hikayelerini paylaşmak, onların yarattığı pozitif değişimin altını çizmek ve kariyerinin başındaki kadınlara ilham verecek doğru rol modelleri oluşturmak üzere hazırlanan araştırma için başvurular 1 Eylül itibarıyla başladı.

Teknoloji alanında yenilikçi yaklaşımlarıyla öne çıkan kadınları gündeme taşımayı amaçlayan araştırmada bu yıl, “40 yaş ve altı” sınırıyla birlikte “unvan derecesinde üst düzey yönetici olmama” şartı getirildi.

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Sodexo Avantaj ve Ödüllendirme Hizmetleri sponsorluğunda hazırlayacağımız listede, inovatif projelerdeki başarı jürinin odağında olacak.

İşine değer katan tüm kadınları davet ediyoruz!

ADAY OLUN, ADAY ÖNERİN

Başvuru kriterleri

Projenin başarı faktörleri

Adayın uzmanlık alanı

Rol ve sorumluluklar

Şirkete kattığı değer, yarattığı fark

Kimler, nasıl başvurabilir?

Bu araştırmaya, şirket içinde görev aldığı bir projede fark yaratarak başarısıyla öne çıkan, potansiyeli yüksek uzmanlık alanı, rol ve sorumluluklarıyla öne çıkan (unvan seviyesi / uzman-orta düzey yönetici kademesinde yer alan) 40 yaş altındaki kadın çalışanlar başvurabilir.

Başvuru takvimi

Başvuru dönemi: 1 Eylül – 31 Ekim 2022

Proje uygulama dönemi: 1 Ocak 2021 – 31 Ekim 2022

Listenin açıklanması: 1 Aralık 2021

Değerlendirme süreci

Başvurular, kriterlere uygunluğa göre jüri değerlendirmesine tabi tutulacak.

Jüri, takvimde belirtilen proje döneminde hayata geçirilen projeler üzerinden değerlendirme yapacak.

Projenin ilgili sektöre yenilik kazandırması, teknoloji ve dijitalleşme odaklı uygulamalar geliştirmesi, yeni bir yaklaşım kullanması ve tüm bunların değer artışı sağlaması gibi özelliklere odaklanılacak.

Başvurmak veya aday göstermek için linkteki başvuru formunu doldurabilirsiniz

YORUM YAP

YORUMLAR (0)