Yapı Kredi'ye en yüksek katılımlı sendikasyon kredisi

Yapı Kredi, 19 ülkeden 48 bankanın katılımıyla 1 milyar 350 milyon dolar tutarında sendikasyon kredisi sağladı

Yapı Kredi, 19 ülkeden 48 bankanın katılımıyla 1 milyar 350 milyon dolar tutarında sendikasyon kredisi sağladı. Söz konusu işlem bu yıl içinde Türk bankacılık sektörünün sağladığı sendikasyon kredileri arasında en yüksek katılımlı işlem oldu.

Dış ticaretin finansmanında kullanılacak sendikasyon kredisi, 306 milyon dolar ve 956.5 milyon euro olmak üzere iki ayrı döviz cinsinden temin edildi. İki ayrı dilimde sağlanan sendikasyon kredisinin vadesi sırasıyla 367 gün ve 2 yıl oldu. Kredinin maliyeti ise 367 gün için libor + yüzde 1,45 ve euribor + yüzde 1,35, 2 yıl için libor + yüzde 2,20 ve euribor + yüzde 2,10 olarak gerçekleşti. Yapı Kredi böylece, Mayıs 2016’da sağladığı krediyi başarı ile yenileyerek, uluslararası piyasalarda Yapı Kredi’ye ve ülkemiz ekonomisine duyulan güveni bir kez daha teyit etmiş oldu.

Sendikasyon kredisi ile uluslararası piyasalarda fonlama kaynaklarının çeşitlendirilmesinde istikrarlı ve başarılı performanslarını sürdürdüklerini belirten Yapı Kredi CEO’su Faik Açıkalın şu değerlendirmede bulundu: “Zorlu faaliyet ortamına rağmen yılın en yüksek katılımlı bu sendikasyon kredisi bir anlamda Türkiye ekonomisine ve Yapı Kredi’ye duyulan güvenin önemli bir göstergesi. Yılın ilk çeyreğinde gerçekleştirdiğimiz 5 yıl vadeli 600 milyon dolar tutarında eurobond ihracının ardından imzaladığımız bu başarılı anlaşma ile sağladığımız kaynağı, dış ticaretin finansmanında kullanacağız. Müşteri odaklı bankacılık anlayışımız doğrultusunda yılın geri kalanında da sendikasyon ve diğer finansal enstrümanları kullanarak ihracatı ve ülke ekonomimizi desteklemeye devam edeceğiz.”

Sağlanan sendikasyon kredisinin koordinatörlüğünü Standard Chartered Bank ve Industrial and Commercial Bank of China Limited, düzenleyiciliğini Standard Chartered Bank, aracılığını ise Mizuho Bank Ltd. üstlendi.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)