Yazarkasa ve POS üreticileri isyanda

2016 yılına yayılan yazarkasa dönüşümünde, bazı mükellefler için 1 yıl uzatma geldi. Ancak yazarkasa ve POS üreticilerine göre bu karar istismara açık

PSMMAG / ÖZEL HABER

“426 sıra no’lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nin 4’üncü bölümünün (c) bendine göre yeni nesil ödeme kaydedici cihaz kullanma mecburiyeti 1/1/2017 tarihinde başlayacak olan düşük cirolu mükellefler ile harici donanım ve yazılımlarının ödeme kaydedici cihazlarla entegrasyonu zamana ihtiyaç gösteren mükelleflerin mecburiyete geçiş tarihleri 1/1/2018 olarak yeniden belirlenmiştir.”
 
İşte 5 Ağustos 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak alarak yürürlüğe giren bu tebliğ değişikliği, deyim yerindeyse yeni nesil ödeme kaydedici cihaz üreticilerini isyan ettirdi.
 
Peki bu değişiklik ne anlama geliyor? Öncelikle 2014 yılı cirosu 150 bin TL’nin altında olan ve yeni nesil ödeme kaydedici cihaz özelliği taşımayan yazarkasalarını veya POS’larını değiştirmeleri için 1 Ocak 2017 tarihine kadar süre tanınan işletmelere 1 yıl ek süre verildiği anlamına geliyor.
 
Hatırlanacağı gibi Maliye Bakanlığı, ağırlıklı olarak restoranlarda, marketlerde, büyük perakende mağazalarında kullanılan ve “PC POS” olarak da bilinen “bilgisayar bağlantılı ödeme kaydedici cihazları” kullanan mükelleflere de ciroya bağlı olmaksızın 1 Ocak 2017’ye kadar süre tanımıştı. Bu işletmelerin, GMP3 adı verilen bir protokolle mevcut cihazlarını yeni nesil ödeme kaydedici cihazlarla entegre edip GİB (Gelirler İdaresi Başkanlığı) ile iletişim yapabilir hale getirecekti. Şimdi tebliğ değişikliğiyle birlikte bu mükellefler de ekstra 1 yıllık erteleme hakkı kazanmış oldu.
 
Ancak görüştüğümüz sektör temsilcileri, ertelemeden yararlanacak mükelleflerin bunlarla da sınırlı kalmayacağını, hatta yüzde 95’lik kesimin bu fırsatı kullanabileceğini iddia ediyor. Nasıl mı?
 
Diyelim ki 2014 yılı cirosu 500 bin TL olan bir işletme var. Normalde 1 Ekim 2016’ya kadar yeni nesil ödeme kaydedici cihaz edinmesi gerekiyor. Ancak yine diyelim ki bu işletmenin bir restoran, perakende gibi bir uygulaması var ya da almayı planlıyor. Maliye’den denetimci geldiğinde “Ben otomasyon programı kullanıyorum, GMP3 ile entegre yapacağım, Bu yüzden ben de o gruba giriyorum” diyebilecek.
 
“NEDEN ARALIK 2016’YI BEKLEMEDİLER?”
 
Sektör temsilcileri “harici donanım ve yazılımlarının ödeme kaydedici cihazlarla entegrasyonu zamana ihtiyaç gösteren mükellefler” ibaresini de anlamakta zorlanıyorlar. Sonuçta oldukça uzun ve zahmetli bir sürecin ardından yeni nesil ödeme kaydedici cihaz üreticisi lisansı alabilen, milyonlarca dolarlık yatırım yapan, 2016 yılı yazarkasa dönüşüm takvimine güvenerek stok yapan yazarkasa ve POS üreticilerinin büyük bir hayal kırıklığı yaşadığı görülüyor. “Bu kadar yatırım yapan firmalar 1.5 yıl daha dayanabilir mi? Özellikle de yabancı sermayeli yazarkasa ve POS firmaları bu durumu yurtdışındaki patronlarına nasıl anlatacak? Madem erteleme düşünüyorlardı neden Aralık 2016’da açıklamadılar” şeklinde eleştiriler var.
 
Bakalım Maliye Bakanlığı ve GİB, üreticilerin bu konudaki isyanını nasıl karşılayacak?

YORUM YAP

YORUMLAR (0)