Yellen’dan enflasyon değerlendirmesi

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen enflasyonun yıl sonunda yüzde 2’ye düşeceğine inandığını söyledi

Yellen CNBC’ye verdiği mülakatta yıllık enflasyonun yılın çoğunda yüzde 2’lik hedefin üzerinde kalacağını ancak pandemi kontrol altına alınırsa enflasyonun yüzde 2’ye doğru gerilemeye başlayacağını belirtti.

Yellen enflasyonu düşürmenin Fed ile hükümetin ortak sorumluluğu olduğunu ve Merkez Bankası’nın doğru adımlar attığını söyledi.

İşsizlik oranındaki düşüşün de bir ‘başarı hikayesi’ olduğunu belirten Yellen “bir yıl önce pandeminin zorlu dönemlerinde işsizlik oranı da çok yükselmişti. Tam istihdama dönmenin neredeyse 10 yılı bulduğu 2008’dekine benzer bir durum yaşanacağı konusunda endişeliydik. Bir yılda işsizlikte bu denli düşüş, Amerika tarihinde önemli bir başarı hikayesi olarak görülmeli” diye konuştu.

ABD’de enflasyon Aralık’ta yüzde 7 ile 40 yılın en yüksek seviyesine çıkarak Fed üzerinde de sıkılaşma baskısına neden olmuştu. Fed Başkanı Powell ve diğer Fed yetkilileri yakın zamanda sıkılaşma sinyalleri veriyor. Piyasalarda Mart ayında 25 baz puanlık faiz artışı fiyatlanıyor. BloombergHT

YORUM YAP

YORUMLAR (0)