Yeni finansal ekosistemi şekillendirecek faktörler

Mastercard Advisors Hızlı Gelişen Pazarlar Direktörü İsmail Dağgeçen’in kaleminden…

Değişen kullanıcı beklentileri, regülasyonlar, artan rekabet ve bunlara paralel gelişen teknolojik altyapılarla finansal servisler ekosistemi hızlı bir dönüşümün içine girdi.

Mastercard Advisors olarak bu dönüşümü etkileyen ana faktörleri yakından takip ediyoruz...

Açık bankacılığa geçiş

Açık bankacılık mevzuatıyla beraber sektörün büyük bir değişim içine gireceğini bekliyoruz. Artık müşteriler, bankalarda bulunan hesaplarına başka kurumların kanallarından erişebilecek ve bu kanallardan ödeme emri vererek kendi hesaplarından ya da kartlarından ödeme yapabilecek. Yeni düzende bankaların dikkat etmesi gereken iki ana konu var. İlki, bankaların müşteriyle olan temas sıklığının azalma ihtimali, diğeri ise yine son dönemde hayatımıza giren uzaktan müşteri tanıma süreciyle beraber müşterilerin çok daha kolay bir şekilde bankalar arası geçişler yapabilmesi.

Yeni nesil bankaların (neobanka) faaliyete başlaması

Son düzenlemelerle beraber, sadece dijital kanallar üzerinden hizmet verecek neobankaların 2022 yılında sektöre giriş yapabileceği belirlendi. 2020 sonu itibarıyla Avrupa’da 40 milyondan fazla kişinin neobankalarda hesabının olduğunu görüyoruz. 60 milyonluk yetişkin nüfus ve bu nüfusun yüzde 80’inin bankacılık sistemine dahil olduğu Türkiye, gerek küresel gerekse lokal oyuncuların bir hayli ilgisini çekecek.

FinTek’lerin yükselişi

FinTek’ler yoğunlukla ödemeler, bankacılık, blokzinciri & kripto varlıklar ve sigortacılık alanlarında faaliyet gösteriyor. Türkiye’deki FinTek’lerin yüzde 36’sı ödemeler alanında çalışıyor. Küresel piyasaları incelediğimizde önde gelen FinTek’lerin ödeme hizmetlerinin yanında bankacılık alanında da ürün ve servis geliştirmeye başladığını görüyoruz. Örneğin Square, sahip olduğu bankacılık lisansıyla KOBİ müşterilerinin bankacılık ihtiyaçlarına yönelik ürün ve servisler sağlıyor.

Finansal olmayan oyuncuların pazara girişi

Hem küresel hem de lokal pazarda finans sektörü dışındaki oyuncuların hızlı bir şekilde finansal servisler alanında hizmet vermeye başladığını gözlemliyoruz. Global örneklere baktığımızda büyük teknoloji firmalarının (Alibaba, Google, Amazon, Apple, Paypal gibi BigTech şirketleri) bu alanda aktif olduğunu görüyoruz. Bu şirketlerin finansal servisler alanına giriş noktası genelde ödemeler alanı oluyor. Ödemelerin akabinde en çok servis geliştirilen diğer alanlar sırasıyla kredi, yatırım ve sigorta ürünleri olarak karşımıza çıkıyor.

Küresel düzeyde olduğu gibi ülkemizde de önümüzdeki dönemde finansal servisler alanı farklı sektörlerden birçok oyuncunun fokusunda olacak.

Mastercard Advisors olarak bu değişen ortamda finansal servisler alanında faaliyet gösteren ya da göstermeyi planlayan şirketlere “finansal servisler stratejisi geliştirme” ve “işleyiş modeli” tasarımı konularında yardımcı oluyoruz.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)