Aktif Bank’tan dev işbirliği

Aktif Bank, Japon teknoloji devleri Hitachi ve Mitsubishi Corporation ile bilişim teknolojileri ve siber güvenlik alanında iş modelleri geliştirmek üzere güçlerini birleştirdi.

Aktif Bank, Japon teknoloji devleri Hitachi ve Mitsubishi Corporation ile bilişim teknolojileri ve siber güvenlik alanında iş modelleri geliştirmek üzere güçlerini birleştirdi.

Aktif Bank’ın, Hitachi ve Mitsubishi Corporation ile oluşturduğu ortaklık, başta siber güvenlik ve biyometrik doğrulama olmak üzere yeni teknoloji çözümlerinin, Türkiye’deki ve önümüzdeki dönemde civar ülkelerde günlük hayatı kolaylaştırıcı alanlarda kullandırılmasını hedefliyor. Ortaklık, biyometrik tanıma ve kimlik doğrulama teknolojileri, kripto imzalama ve siber güvenlik çözümleri alanında Hitachi’nin halihazırda piyasada bulunan çözümlerinin kullanım alanının genişletilmesinin yanı sıra Hitachi’nin geliştirdiği ve yakın zamanda piyasaya sunulacak VeinID-Five® teknolojisinin münhasırlığını da elinde bulunduracak.

Özel bir donanıma ihtiyaç duymayan, bilgisayar ve cep telefonu gibi cihazların kamerası vasıtasıyla kişiye ait el damar izini okuyan VeinID-Five® teknolojisi sayesinde; Windows sistemlere giriş, şifre hatırlama, şifre yenileme, aralıklarla şifre değiştirme gibi kullanıcıları zorlayan ve zaman kaybına yol açan aşamalar kolaylaşıyor. Bilgisayar, cep telefonu gibi cihazların kamerasına kullanıcının basit bir el sallamayla elinin gösterilmesinin yeterli olacağı VeinID-Five® teknolojisi şifre, SMS mesaj, doğrulama için banka kartına ait soruları yanıtlama gibi güvenlik adımlarını geride bırakıyor. Fiziki temas gerektirmeyen VeinID-Five® teknolojisi temelli çözümler Windows10 ardından kısa bir süre içerisinde iOS ve Android cihazlar için de kullanıma sunulacak. Yeni müşteri edinimi ve mevcut müşterilerin kimlik doğrulama gereksinimleri için de ayrıca bir platform modeli hazırlanması planların içerisinde yer alıyor.

Serdar Sümer: Güvenli ve hızlı teknolojik çözüm
VeinID-Five® teknolojisini ilk etapta şirket bünyesinde kullanmaya başladıklarını belirten Aktif Bank Genel Müdürü Serdar Sümer, “Dünyada yeni bir dönemi başlatacak bu teknolojiyi Türkiye’ye sunmanın heyecanını yaşıyoruz. VeinID-Five® teknolojisini kısa bir süre içerisinde dijital hayatın merkezine oturacak bir platform şeklinde sunmayı hedefliyoruz” dedi.

Aktif Bank’ı "Bankacılık lisansına sahip bir fintech olarak tanımladıklarını belirten Serdar Sümer, “Birçok aşamalı giriş ve onay süreçleri artık VeinID-Five® teknolojisi sayesinde çok daha kolay ve yüksek güvenlikte gerçekleştirilebilecek. Hedeflediğimiz platform ile başta finans sektörü olmak üzere, e-ticaret, ulaşım, sağlık gibi ana sektörlerde de uzaktan müşteri edinim ve yönetimi sırasındaki kimlik doğrulama gereksinimleri karşılayacağımızı düşünüyoruz” şeklinde konuştu.
Japonya’nın dijital teknolojilerini Türkiye’ye bağlayan köprüyü Aktif Bank’ın kuracağını sözlerine ekleyen Serdar Sümer, iki dev firmanın bu iş ortaklığı ile başka iş alanları ve coğrafyalarda da birlikte iş geliştirme arzusunda olduklarını belirtti. “Aktif Bank olarak biz biraz şanslı durumdayız” diyen Sümer sözlerine şöyle devam etti: "Kuruluşumuzdan bu yana biz bireylere sunduğumuz tüm finansal hizmetleri tamamen dijital olarak sunduk. Bu yüzden günümüzde yurtiçinde ve yurtdışında pek çok finansal kurumların özellikle yaşadığı dijital dönüşüm sancısını yaşamıyoruz. Çünkü en başından itibaren zaten biz şubesiz dijital dünya üzerine kurgularımızı ve stratejilerimiz oluşturmuştuk. Dijitalleşmeyi zamandan, mekândan ve kişiden bağımsız hale getirirseniz finansal ürün ve hizmetlerinizi o zaman dijitalleşmiş demektir. Kendi şubenizi kendi personelinizi kullanmaksızın bir ürün ve hizmetinizi müşterinize sunabiliyorsanız aslında bunun hepsi dijitallik kapsamına girer. Bu kapsamda baktığınızda dijitalleşme çok önemli. Aktif Bank Hitachi ve Mitsibushi’nin bir araya gelerek oluşturduğu ortaklığın temel amacı, Türkiye ve civar ülkelerde başta biyometrik doğrulama olmak üzere kimlik doğrulama, kripto imzalama ve siber güvenlik konusunda teknolojik çözümler sunmaktır. Bir şekilde eğer süreçlerinizi dijitalleştirmişseniz artık  müşterinin o müşteri olduğunu anlamak aslında başka bir sürece tabi. Olay dijitalleşince artık buradaki doğrulama işi ayrı bir teknolojiye ve ayrı bir sürece tabi. Biz bu amaçla yola çıktıktan sonra doğrulama işinin en temelinde de Hitachi’nin geliştirdiği ve yakın zamanda piyasaya sunulan VeinID-Five® teknolojisini kullanmak istiyoruz VeinID-Five® teknolojisi hiçbir özel donanıma ihtiyaç duymaksızın kulanılabilinen bir teknoloji. Burası aslında fark yaratan kısmı. Mevcut laptopınız ya da telefonunuzun kamerası ile elinizin damar izi üzerinden biyometrik doğrulamasını yapmak. Bugüne kadar ki alternatifler ses ve yüzdü. En çok bilinen ses ile ilgili ise güvenlikle ilgili sıkıntılar var. Yüz ise başka sancıları olan bir alan. Çünkü yüz kamuya açık bir bilgi. O yüzden bu kadar kamuya çok açık bir bilginin bu kadar mahrem bir alanda kullanılmasının yarattığı sıkıntılar var. Elin damar izi burada fark yaratan unsuru oluşturuyor. Böylece artık şifre vs. gibi unsurlar ortadan kalkacak. Şifrenizi hatırlamak ya da şifrenizin çalınması gibi bir unsur artık olmayacak. Tüm verileriniz artık kendinize ait olan ve başkasının bilmediği bir teknoloji üzerinden yapılacak. 


Ravi Ahluwalia: Türkiye yeni teknolojileri hızla benimsiyor
Hitachi Güvenlik İş Birimi Genel Müdürü Ravi Ahluwalia, “Hitachi'de, ortaklarımız ile birlikte toplumdaki sorunları çözebilen ve topluma güç katan inovatif teknolojiler oluşturmak için çalışıyoruz. Yeni bir teknoloji merkezi olarak Türkiye, VeinID-Five'ın konuşlandırılması için ideal bir lokasyon… Ortaklarımızın yardımıyla bu teknolojinin Türkiye’de kısa bir süre içerisinde benimseneceğine inanıyoruz” dedi.
Hitachi olarak teknolojinin içinde 100 yıllık bir süredir yer aldıklarını belirten Ravi Ahluwalia, sözlerine şöyle devam etti: “Bu süreç içerisinde şirketimiz küçük bir tamir atölyesinden uluslararası bir lokomotife dönüştü diyebilirim. Bunu yaparken de asla kurucumuzun yolundan sapmadık. Bu misyonda, üstün ve orijinal teknolojiler geliştirerek topluma katkı sağlamaktı. İşte bu misyonumuz 1910 yılında olduğu kadar şimdide geçerliliğini koruyor. Devrim niteliğindeki parmak damar okuma teknolojisi aslında şifreye bir alternatif sunuyor. Sadece basit bir el hareketi ile VeinID-Five® teknolojisi hızlı ve doğru bir şekilde kişinin bütün parmak damar izini tanıyarak hızlı bir şekilde sisteme girişini sağlıyor. Herhangi bir ekstra donanıma gerek duymadan sadece bir laptop kamerası veya mobil cihaz kamerasıyla işlemi gerçekleştirebiliyorsunuz. Covid 19 zaten bütün sektörlerde bir dönüşüme sebep oldu. VeinID-Five® zaten gereksiz bir dokunma aşamasını ortadan kaldırarak hiçbir şeye dokunmadan bu sistemi gerçekleştirmenizi sağlıyor. Türkiye'nin de  zaten gelişim gösteren bir teknoloji merkezi olduğunu düşünürsek ve 20 yıllık deneyimimizi kullanarak  VeinID-Five® ‘ın geniş bir şekilde kullanılmasını mantıklı görüyoruz.

Kazuo Inada: Üç büyük ve güvenilir firma bir arada
Mitsubishi Corporation Türkiye Genel Müdürü Kazuo Inada üç firma arasında kurulan iş birliğinin önemine vurgu yaparak, “Böylesine büyük ve güvenilir şirketlerle bu ortaklığa başlamak heyecan verici. Ortak amacımız, hedeflenen coğrafyalarda birçok kuruluş ve son kullanıcılar tarafından kullanılabilen bir platform oluşturmak" şeklinde konuştu.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)

Yandex.Metrica