Lagarde: Enflasyon 2'nci yarıda daha da yükselecek

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, mayıs ayında yıllık yüzde 2 artan tüketici fiyatlarının yılın ikinci yarısında daha da yükseleceğini söyledi

ECB Başkanı Christine Lagarde, Euro Bölgesi’nde mayısta yüzde 2,0 olarak açıklanan yıllık TÜFE’nin, enerji fiyatlarındaki artışla 2018’den bu yana en yüksek düzeye geldiği bir dönemin ardından yılın ikinci yarısında daha da yükselmeye devam edeceğini ancak sonrasında geçici etkiler yok olmaya başladıkça tekrar düşmesini öngördüklerini söyledi.

Lagarde’a ve ECB’ye göre güçlü iyileşmeye rağmen belirsizlikler de devam ediyor. Ekonomik görünüm hala pandeminin seyrine ve ekonomilerin yeniden açılmaya nasıl tepki vereceğine bağlı.

Lagarde’ın konuşmasından bazı satırbaşları ise şöyle:

Euro Bölgesi enflasyonun yılın ikinci yarısında geçici etkilerle daha da yükselmesi bekleniyor. Sonrasında geçici etkilerin ardından tekrar zayıflaması öngörülüyor.

Yılın ilk çeyreğinde Euro Bölgesi 0,3 daralmaya devam etti - GSYH 2019’un ilk çeyreğinin yüzde 5,1 altında kaldı. İş beklenti anketleri aktivitede bu yılın ikinci çeyreğinde ciddi bir iyileşme olduğuna işaret ediyor. Vaka sayıları azaldıkça faaliyetlerin yükseldiğini görüyoruz.

Marttaki yüzde 1,3 olan yıllık enflasyon nisanda yüzde 1,6’ya, mayısta yüzde 2,0’ye geldi. enerji fiyatları ve baz etkisiyle yüzde 2’ye kadar geldi. Çekirdek enflasyonda ise yükseliş daha zayıf.

2021 için enflasyon beklentilerini yukarı yönlü revize ettik.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)