Acil durum ilan edildi: Miami'de 99 kişi kayıp

Miami kentinde 102 kişinin yaşadığı binanın yıkılmasının ardından 99 kişinin kayıp olduğu duyuruldu. Görenlerin 11 Eylül saldırısına benzettiği yıkılma nedeniyle Florida eyaletinde acil durum ilan edildi

ABD'nin Florida eyaletinin Miami kentinde 102 kişinin yaşadığı 12 katlı binanın yıkılmasının ardından, 99 kişinin kayıp olduğu kaydedildi. Daha önce yapılan açıklamada, en az bir kişinin öldüğü, 10 kişinin yaralandığı ve 35 kişinin enkazdan çıkarıldığı duyurulmuştu. Yetkililer, 99 kişi için arama çalışmalarının sürdüğünü belirtti. ABD Başkanı Joe Biden, Florida Valisi Ron DeSantis'in bölgede acil durum ilan etmesini istedi ve "Florida halkı bizden nasıl bir yardım isterse yapmaya hazırız" dedi. 

Bazı Latin Amerika ülkelerinin konsoloslukları, vatandaşlarının enkaz altında olabileceği bildiriminde bulundu. Paraguay Devlet Başkanı Mario Abdo Benítez'in eşi Silvana López Moreira'nın akrabalarının da kayıp 99 kişi arasında olduğu öğrenildi. Moreira'nın kardeşinin de kocası ve çocuklarıyla birlikte binada yaşadığı aktarıldı.

"11 Eylül saldırısı gibi"

Arama kurtarma ekipleri, enkaz altında kalanları tespit edebilmek için ısıya duyarlı kameralardan ve kurtarma köpeklerinden yararlanıyor. Ancak enkazda kaymalar olmasından korkulduğu için kurtarma çalışmaları yavaş ilerliyor. CNN televizyonuna konuşan görgü tanıkları, binanın yıkılışının "11 Eylül saldırılarındaki görüntülere benzediğini" aktardı. Bazı bölge sakinleri ise binanın 'depremi andıran' bir sarsıntıyla yıkıldığını söyledi. (BBC Türkçe)

YORUM YAP

YORUMLAR (0)