Kripto para borsaları parasız kaldı!

Avrupa’nın en büyük kripto para borsası Bitstamp, işlem yapmayan kullanıcılarından hesap işletim ücreti alacağını duyurdu.

Bloomberg haberine göre Avrupa’nın en büyük ve dünyanın en eski kripto para borsaları arasında bulunan Bitstamp, hareketsiz duran hesaplardan aylık ücret alınacağını duyurdu. Borsa tarafından yapılan açıklamada aktif olmayan hesapları kayıtlarda tutmanın bir maliyet olduğunu ve müşterilerine kaliteli hizmet sunmaya devam edebilmek için hareketsiz hesaplardan ücret almak zorunda kaldıklarını duyurdu.

Ağustos ayından itibaren yürürlüğe sokulacak olan yeni kurala göre hesap bakiyesi 200 euro’nun altında olan ve son 12 ay boyunca alım - satım, para çekme - yatırma veya stake işlemi yapmayan kullanıcılardan her ay 10 euro ücret alınacak. Aylık işlem ücreti oldukça yüksek bir miktar olarak kabul edilirken kripto borsasının bu yolla kullanıcılarını aktif tutmaya çalıştığı görülüyor.

Kripto para borsalarının en büyük gelir kaynağı, kripto para alım satımlarından elde ettikleri komisyon ücretleri. Ayı piyasasının hakim olduğu bu dönemde işlem hacimleri düşük seyrederken kripto borsalarının da gelirlerinde düşüşler görüldü. Diğer yandan büyük kripto borsaları, işlem hacimlerinin önümüzdeki aylarda daha da düşmesini öngörüyor.

Bitstamp, son aldığı kararla gelirlerini koruma çabasına girerken kullanıcılarını aktif tutmak için ücret politikasında değişikliğe gidiyor. Avrupa kripto borsası, bunun yanında platformun ticaret hacmini artırmaya yönelik farklı adımlar da attı. Örneğin, geçen ay büyük bir topluluğu bulunan Shiba Inu’yu listeleme kararı aldı.

Kripto para borsaları gelirlerini korumak için alternatif yollar deniyor

Bitstamp’ın hareketsiz hesaplardan ücret alma kararı, sektörde bir ilk değil. Kripto para ve hisse senedi alım satım platformu eToro da benzer bir uygulamaya sahip. Bunun yanında dünyanın en büyük borsalarından FTX, farklı bir yol izleyerek kullanıcı tabanını artırmak amacıyla türev piyasalar, hisse senetleri ve opsiyon ticaretine yoğunlaşmış durumda.

Avrupa’nın en büyük borsası unvanına sahip Bitstamp, son verilere göre günlük ortalama 167 milyon dolar işlem hacmiyle endüstrinin en büyük 12. borsası konumunda bulunuyor. Sıralamada Binance, günlük 11 milyar doları bulan işlem hacmiyle açık ara ilk sırada yer alırken FTX, son 24 saatteki 1,86 milyar dolar işlem hacmiyle Binance’i takip ediyor. FTX’in hemen arkasında ise 1,5 milyar dolarlık günlük işlemine sahip Coinbase (NASDAQ:COIN) bulunuyor.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)