Faiz indirimi ötelenecek mi?

1 / 4

50 baz puan karar, 100 ve üzeri zarar!

Merkez Bankası’nın Para Politikası Kurulu’nun 24 Haziran’da politika faizinde 50 baz puan daha  indirim yapması bekleniyor. Ancak Irak’ta yaşanan gelişmeler bu indirimi bir ay öteleyebilir. Faiz indirimi beklentisi fiyatlara yansımış durumda. Piyasa oyuncularına göre beklentilerin üzerinde bir indirim gösterge faizi yüzde 8’e çekebilir ama doları da 2,20  TL’ye çıkarabilir.

Ekonomist dergisinden Talip Yılmaz’ın hazırladığı habere göre, piyasalar son dönemde bölgesel risklerin yanında merkez  bankalarının alacağı kararlara odaklanmış durumda. Özellikle son dönemde faiz politikasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sert eleştirileriyle karşı karşıya kalan Merkez Bankası’nın 24 Haziran toplantısında vereceği karar merakla bekleniyor. Burada alınacak olası faiz kararlarının etkilerini piyasa uzmanlarına sorduk. Döviz ve faiz piyasasındaki beklentileri araştırdık. Bunun yanında son dört faiz politikası değişikliği kararı öncesi ve sonrasında piyasalardaki gelişmeleri analiz ettik.

Piyasalarda üç senaryo üzerinden değerlendirme yapılıyor. Bunlar MB’nin faizi sabit tutması, 50 baz puan indirmesi veya 100 baz  puan ve üzeri indirmesi. Bu senaryolardan en yakını, MB’nin 50 baz puan faiz  indirimine gitmesi olarak görülüyor. Erdem Başçı’nın hafta başındaki açıklamaları da MB’nin faiz indirme  eğiliminde olduğunu gösteriyor. Irak’taki  gelişmelerin seyri ve bunun Para Politikası Kurulu toplantısına kadar piyasalarda yapacağı etki ise açıklanacak       kararda belirleyici olacak. Burada bir kötüleşme olması durumunda faiz indirimine bu ay ara  verilebileceği söyleniyor.