2018 kur krizi TL'yi güçlendirdi

Cribstone Strategic Macro'nun kurucusu Mike Harris, Türk Lirası'nın 2018'deki kur krizinden sonra direnç kazanmış olabileceğini söyledi.

Cribstone Strategic Macro'nun kurucusu Mike Harris kaleme aldığı bir e-postada, Türkiye ekonomisi ve Türk Lirası'nın 2018'deki zorlu dengelenmenin ardından daha dayanıklı olduğunu söyledi.

Harris, kurda yaşanan sert hareketin ardından ithalatın düşmesiyle cari dengenin fazla vermesinin, 2006'daki benzer hareketlerin ardından yaşanan, ekonomiyi küresel 2008 finans krizine karşı daha az kırılgan bir hale getiren döneme benzediğini söyledi.

4 Mayıs notunda piyasanın otoritelerin 7 eşiğini savunmadaki başarısızlığını hazmettiği anda "lirada uzun pozisyon alacağını" söyleyen Harris, TL'deki kırılganlığın ekonomik temellere kıyasla güven eksikliğiyle daha fazla ilgili olduğunu belirtti.

Harris, kısa pozisyon almanın büyük ölçüde fonlamadaki ani bir düşüşe bağlı olduğu bir ülkedense net dengesizlikleri olan petrol ihracatçısı ülkelerin peşine düşmenin küresel makro fonlar için daha iyi olduğunu ifade etti.

Lira, dolar karşısında 7.2690'ı görmesinin ardından toparlanarak 7'nin altında 6,97 seviyesini gördü.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)