Akbank sendikasyon kredisinde son aşamaya gelindi

Akbank'ın perşembe günü sendikasyon kredisi imzalayacağı iddia edildi

Piyasaların yakından takip ettiği Akbank'ın sendikasyon kredisinde son aşamaya gelindiği öğrenildi. Başarılı bir şekilde tamamlanması beklenen kredi anlaşmasının perşembe günü açıklanması bekleniyor. Akbank sendikasyon kredisinin başarıyla tamamlanacağı yönündeki haberlerin piyasada duyalmasından sonra borsada banka hisselerinde hızlı yükseliş dolarda da sert düşüş yaşandı. 

Bloomberg’ten Çağan Koç ve Aslı Kandemir’in haberine göre, çifte para birimli kredi, Akbank’ın 2017’de anlaşmaya vardığı bir yıllık 945 milyon dolar ve sonrasında ise 2 yıllık 205 milyon dolarlık anlaşmayı uzatacak. Görüşmeler gizli olduğu için isimlerinin kullanılmamasını isteyen konuya yakın kaynakların verdiği bilgiye göre, yeni krediyle ilgili görüşmeler henüz tamamlanmadı.

Ödeme artırıldı, faiz marjı yükseltildi

Kaynaklara göre, Akbank anlaşmayı uzatabilmek için hali hazırda geçen yıl ödediğinden daha yüksek pay ödemeyi teklif ettiğini ve aynı zamanda da 2 ay önceki teklife göre faiz marjını 75 baz puan artırdığını kaydetti.

Akbank, konuya dair yorum yapmayı reddetti.

Akbank’ın sendikasyon kredisi için vuracağı anlaşma, Yıl sonuna kadar toplamda 6 milyar dolarlık krediyi yeniden finanse etmek için yarışan Türk bankalarının ‘borçlanma yeteceği’ konusunda da fikir verecek. Bloomberg'e göre  anlaşma, Türk bankalarının TL’nin dolar karşısındaki değer kaybını körükleyen ABD yaptırımlarının ardından uluslararası borç piyasasından ne kadar kaynak sağlayabileceğini de gösterecek.

Akbank hisseleri, gün içinde yüzde 3.31 değer kazandı.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)

Yandex.Metrica