ATM çalışanları yeni greve hazırlanıyor

Almanya’nın 9 eyaletinde faaliyet gösteren Zieman ve Prosegur adlı ATM’lere para taşıyan 2 büyük şirketin toplam 11 bin çalışanı, yeni bir grev için hazırlık yapıyor.

ALDIKLARI saat ücretini yetersiz bulan ATM’ye para taşıyan çalışanlar, geçen hafta sonu Almanya’nın Mecklenburg Vorpommern, Hamburg, Berlin, Brandenburg, Hessen, Sachsen-Anhalt, Rheinland-Pfalz, Saarland ve Bayern’de aynı anda uyarı grevi yaptı. Grevin ardından ikinci görüşme Ver.di sendikası ile işveren arasında Hannover’de yapıldı. Ancak bu görüşmeden de sonuç çıkmadı. Bunun üzerine yaklaşık 11 bin çalışan, Ver.di sendikası ile birlikte yeni ve daha büyük bir grev için hazırlıklara başladı.

1.50 EURO OLMASINI İSTİYORLAR

Prosegur isimli para taşıma şirketi çalışanı ve Ver.di sendikasının Bayvera Eyelat temsilcisi olan Türkiye kökenli Serhat Girgin, sosyal haklarının peşine düştüklerini söyledi. 9 eyalette şirketlerin çalışanlarına yüzde 40 oranında değişen saat ücreti uygulaması yaptığını belirten Girgin, “Örneğin Berlin’de saat ücreti 11.24 euro iken NRW 15.73 euro. Öncelikle bu farklılıkların kaldırılmasını isterken, saat ücretlerimizin 1.50 euro olarak yükseltilmesini ve bir kereye mahsus olmak üzere her çalışana 250 euro ödenmesini talep ediyoruz” dedi. Orhan Gedik /Hürriyet 

YORUM YAP

YORUMLAR (0)

Yandex.Metrica