Avrupalıların yarısı dijital Euro için önce “gizlilik” istiyor

Kripto paraların finans piyasasındaki önlenemez yükselişi gizlilik ve güvenlik sorununu da beraberinde getiriyor

Keza Avrupa Merkez Bankası (ECB) tarafından yapılan son araştırma da kamuoyunun gelecekteki olası bir dijital Euro uygulamasında en çok gizliliğe önem verdiğini ortaya koyuyor.

Dijital Euro konusunda yapılan araştırmaya 8 binden fazla kişi ve kurum katıldı. Katılımcıların yüzde 43’ü gizliliğin en önemli sorun olduğunu düşünüyor. PSM Dergisi'nin haberine göre, Bunu yüzde 18’le güvenlik, yüzde 11’le Euro bölgesi genelinde ödeme yapabilme, yüzde 9’la ek maliyetlerin olmaması ve yüzde 8’le çevrimdışı kullanılabilirlik izliyor.

Ankete katılanların üçte ikiden fazlası dijital Euro erişimine izin verecek, yenilikçi hizmetler sunacak aracılara itiraz etmiyor. Ancak sistemlerinin mevcut bankacılık ağına entegre olması gerektiğini belirtiyor. Ankete katılanların yaklaşık dörtte biri ise dijital Euro’nun sınır ötesi ödemeleri daha hızlı ve daha ucuz hale getirmesi gerektiğini düşünüyor. Katılımcıların bir kısmı AB bölgesi dışında da kullanılabiliyor olmasını tercih ediyor. Yaklaşık yarısı ise dolaşımdaki dijital Euro miktarını yönetmek için limitlere, kademeli ücretlere veya ikisinin bir kombinasyonuna ihtiyaç duyulduğundan bahsediyor.

ECB Yönetim Kurulu Üyesi Fabio Panetta araştırmayla ilgili yaptığı açıklamada, “Dijital Euro ancak Avrupalıların ihtiyaçlarını karşılarsa başarılı olabilir. Dijital Euro’nun halkın geri bildirimlerinde vurguladıkları beklentilerini karşılamasını sağlamak için elimizden gelenin en iyisini yapacağız” dedi.

Avrupa Merkez Bankası’nın dijital Euro ile ilgili haziran ayından bir duyuru yapması bekleniyor.

 

YORUM YAP

YORUMLAR (0)