Bankamatiklerde yeni dolandırıcılık

Dolandırıcılar, kartı ATM'ye sokmadan hesaplarına para yatırılması talimatını verip hızla uzaklaşıyor. Sıradaki kişi işlemin devam ettiğini fark etmeden kartını soktuğunda dolandırıcıların talep ettiği para hesabından uçuyor

Rusya’da Sberbank banka kartları kullanılarak yapılan dolandırıcılık türlerine bir yenisi daha eklendi. Son iki haftada bu dolandırıcılığa maruz kalan kişilerin sayısındaki ciddi artış konuyu gündeme getirdi. 

Kommersant gazetesinin haberine göre, bankamatiklerde kartını ATM'ye sokmadan önce ekrandan herhangi bir işlem seçen dolandırıcılar, bu işlemin tamamlanması için ekranda "Şimdi bu işlemin yapılması için kartınızı ve PIN kodunuzu girin" uyarısı geldiği anda, işi btimiş gibi hemen uzaklaşıyor.

Sırası gelen, durumdan habersiz banka müşterisinin, ekrandaki uyarısının kendisi için yapıldığını sanarak bankamatiğe yerleştirmesi halinde, ekranda devam etmekte olan, dolandırıcının başlattığı işlemle ilgili ödeme bu müşterinin kartından anında tahsil ediliyor. Kommersant muhabirleri bunu kendilerinin de denediğini ve aynen gerçekleştiğini vurguladılar.

Sberbank banakmatiklerinde herhangi bir komut verildiğinde, eğer "iptal" tuşuna basılmadıysa, işlemlerin sona erdirilmesi için 90 saniye süre geçmesi gerekiyor. Dolandırıcılar bu boşluğu kullanıyor.

Sberbank, müşterileri bankamatiklerdeki işlemlerinden önce ekranı kontrol etmeleri konusunda uyardı. (turkrus.com)

YORUM YAP

YORUMLAR (0)

Yandex.Metrica