Dolar ve euro sakin

2021 yılının ilk yarısının son gününde piyasalarda oldukça yoğun bir gündemin takip edileceği günde döviz kurları sakin bir başlangıç yaptı

Haziran ayının ve yılın ilk yarısının son gününde yoğun bir veri akışı piyasaları bekliyor. Yurt içinde Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanacak dış ticaret ve Hizmet Üretici Fiyatları Endeksi, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanacak borç stoku verileri öne çıkıyor.

Yurt dışında ise İngiltere büyüme, Almanya istihdam, ABD ADP özel sektör istihdamı, bekleyen konut satışları verileri izlenecek.

Hafta başından bu yana 8,70 civarında hareketlerini sürdüren dolar/TL, veri ajandasının yoğun olduğu hafta ortasına sakin bir başlangıç yaptı. Dolar/TL, dün gün boyu olduğu gibi bu sabah da 8,72-8,73 düzeyinde değerleniyor. Euro/TL ise 10,40'ın hemen üzerinde el değiştiriyor.

ABD Doları kazanımlarını koruyor

Dolar Fed'in para politikası görünümü için kritik olarak görülen ABD istihdam verisi
öncesinde koronavirüs vakalarındaki artışın piyasada endişeleri artırmasıyla son dönemdeki
kazanımlarına tutundu.

Riske duyarlı ve emtia ihraç eden ülkelerin para birimleri dünkü kayıplara öncülük etti.

Euro dolar karşısında 1.1902 seviyesinde, yen dolar karşısında 110.58'de seyretti. Dolar endeksi yüzde 0,2 artışla bir haftanın zirvesini gördü. Endeks Fed'in 2023 sonuna kadar iki faiz artırımı öngördüğü toplantının ardından yerleştiği bant içinde seyretti.

Riskten kaçınma, küresel koronavirüs vakalarındaki artış ve bu artışı kontrol altına almak için devreye alınan kısıtlayıcı önlemlerden destek buldu.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)