Dolar/TL tarihi zirve seviyesini yeniledi

Yurtiçinde dolar/TL 7,48'i aşarak tarihi zirve seviyesini yeniledi. Piyasada TCMB'nin sıkılaştırma adımları izlenmeye, yeterliliğini sorgulanmaya devam ediliyor.

Küresel piyasalarda dolar zayıf kazanımlarını korurken, yurt içinde TL iç dinamiklerin de etkisiyle güçsüz görünümüne devam ediyor. Güne yükselişle başlayan dolar/TL, rekor seviyesini 7,4846 ile yeniledi. Bu arada Euro/TL de bugün 8,8473 zirvesini test etti.

Piyasanın ana gündeminde, TCMB'nin sıkılaştırma politikası ve Doğu Akdeniz var.

TCMB sıkılaştırma adımlarıyla fonlama maliyetini geçen hafta itibarıyla yüzde 10.16'ya kadar yükseltti. Ancak yükseliş geçen hafta itibarıyla son buldu. Fonlama maliyetindeki günde 1 baz puan ile oldukça sınırlı düşüşler oldu. Piyasa fonlamanın yeni karar olmaksızın yüzde 10-10.50 bandında kalması bekleniyor. Dün itibarıyla ortalama fonlama maliyeti de yüzde 10.16 seviyesinde. Merkez Bankası, 6 Ekim vadeli 10 milyar TL tutarında geleneksel yöntemli repo ihalesi açtı.

Yunanistan ile yeraltı kaynakları nedeniyle yaşanan gerilim ile birlikte AB ile ilişkiler de takip edilen ana konular arasında yerini koruyor.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)