ECB'den tahvil etkisine karşı destek mesajı

ECB Yönetim Kurulu Üyesi Isabel Schnabel getirilerin artmasıyla büyüme üzerinde bir baskı oluşması durumunda desteği artırabileceklerini belirtti

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Kurulu üyesi Isabel Schnabel, devlet borçlanma maliyetlerinin yükselmesiyle büyümenin olumsuz etkilenmesi durumunda, ekonomiyi desteklemek için ilave para politikası adımları atmak zorunda kalabileceklerini söyledi.

Cuma günü katıldığı sanal bir konferansta konuşan Schnabel, “Ekonomik toparlanmanın başında uzun vadeli tahvil getirilerinde yaşanan yükseliş, her ne kadar büyüme için olumlu beklentileri yansıtsa da, politika desteklerini fazla erken ve sert şekilde geri çekebilir. Bu durumda destekleyici politikaların seviyesini yeniden artırmak gerekebilir” dedi.

FED CEPHESİNDEN DE PİYASAYI YATIŞTIRICI MESAJLAR GELMİŞTİ

Perşembe günü yaşanan tahvil getirilerindeki yükseliş hareketi öncesinde Fed Başkan Yardımcısı Richard Clarida, piyasaların “ABD ekonomisi için daha olumlu bir görünümü fiyatladığı” ve “Fed’in yüzde 2 seviyesindeki enflasyon hedefi için kredibilite gördüğü” yönünde açıklamalarda bulunmuştu. Clarida, Fed’in aylık 120 miyar dolarlık varlık alımlarını bu yıl devam ettireceğini öngördü.

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic ise istihdam piyasasındaki zayıflığa işaret ederek para politikasının genişlemeci kalmasının önemine işaret etti ve “Fed’in hedefinin tam istihdam olduğunu hatırlatayım” diye konuştu.

New York Fed Başkanı John Williams da enflasyonun bir süre daha baskı altında kalacağını, yükselen tahvil getirilerinin “muhtemelen iyiye işaret olduğunu” söyledi.

(BloombergHT)

YORUM YAP

YORUMLAR (0)