Faizler için korkutan açıklama

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi üyesi ve Hollanda Merkez Bankası Başkanı Klass Knot "Merkez bankalarının teşvikleri azaldıkça faizler yukarıya doğru hareket edecek" dedi.

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi üyesi ve Hollanda Merkez Bankası Başkanı Klass Knot, merkez bankaları en önemli teşvik programlarını gelecek  yılın ilk yarısında sona erdirmeye, kapatmaya başladıklarında faizlerin yükselmeye başlayacağını söyledi.

WNL televizyonuna konuşan Knot, "Yüksek faiz oranları döneminin geri gelmeyeceğini öngörüyor olabilirsiniz, gelecekte yüksek faiz oranı yüzde 3-4 olacak" dedi.

ECB Yönetim Konseyi'nin en şahin üyelerinden biri olarak değerlendirilen Knot, enflasyondaki cari sıçramanın büyük ölçüde geçici olduğunu  düşündüğünü de ifade etti. "Enflasyondaki sıçramanın geçici bir olgu oup olmadığını ve ortadan kalkıp kalkmayacağını belirlemek ve yüksek ücretler ile maliyetlerin bir risk haline gelip gelmeyeceklerini anlamak oldukça göreceli bir konu" diye konuşan Knot, "Bu noktada enflasyondaki artışı, korona soşyuk sonrasında ekonomimizin yeniden açılmasına ve ürün  arzlarının talebi yakalayamamasına bağlı olarak, büyük ölçüde geçici görüyoruz" dedi.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)