Finli bankadan Türkiye fonu

Moody's'in not görünümümüzü negatife çevirmesi Avrupalı finans şirketlerini etkilemedi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in Türkiye'nin notunda görünümü siyasi belirsizlik gerekçesiyle durağandan negatife çevirmesi küresel firmaların da pek ilgisini çekmedi. Küresel devlerin Türkiye'ye olan ilgilerinde herhangi bir değişiklik olmadı. Sabah'ın haberine göre Kuzey Avrupa'nın en önemli finans kurumlarından Alandsbanken'in Türkiye'ye yönelik kurduğu fon, Moody's'in haksız notuna yanıt niteliği taşıdı. Finlandiya merkezli finans kuruluşu Alandbanken, Türkiye'yi de içinde barındıran gelişmekte olan ülkelere yönelik fon kurduğunu açıkladı. 

LÜKSEMBURG'DAN YÖNETECEK 
Bankaya ait Alandsbanken Asset Management'in kurduğu yeni fon Türkiye ile birlikte Avrupa'nın gelişen piyasaları Çek Cumhuriyeti ve Polonya'daki şirketlerde fırsat arayacak. Lüksemburg'dan yönetilecek fon SICAV Emerging Europe Fund ismiyle faaliyet gösterecek. 

HİSSELERİ 72 YILDIR HELSİNKİ BORSASI'NDA
1919'da kurulan Alandsbanken, İskandinavya'nın en önemli finans kuruluşları arasında gösteriliyor. 2009'da Kaupting Bank Sverige'yi alarak İsveç'e yayılan Alandsbanken, binden fazla çalışanı bulunan bankanın hisseleri 1942'de Helsinki Borsası'nda işlem görmeye başladı. Özel bankacılıkta 90 binden fazla müşterisi bulunan banka ayrıca Crosskey Banking Solutions firmasının da sahibi. 20 milyon eurodan fazla kâr elde eden bankanın toplam aktifleri de 4 milyar euronun üzerinde.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)

Yandex.Metrica