Joe Biden duyurdu: Seçim bitti

ABD'de 3 Kasım'da gerçekleşen başkanlık seçimlerinin sonuçlarına, mevcut başkan Donald Trump'ın bir sürü itirazda bulunmuştu.

ABD'de 3 Kasım'da gerçekleşen başkanlık seçimlerinin sonuçlarına, mevcut başkan Donald Trump'ın bir sürü itirazda bulunmuştu. Bunun üzerine ABD'nin seçilmiş Başkanı Joe Biden seçimin bittiğini duyurdu. Öte yandan Trump'ın ekibinin oyların yeniden sayılmasını istediği Pennsylvania'da da Biden'ın kazandığını tescillendi.

ABD'nin seçilmiş Başkanı Joe Biden, 3 Kasım'da ABD’de yapılan Başkanlık seçimlerinin sona erdiğini duyurdu.

ABD'nin 46. Başkanı Biden sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, "Seçim bitti. Taraftarlığı ve birbirini şeytanlaştırmak için tasarlanmış söylemleri bir kenara bırakmanın zamanı geldi. Bir araya gelmeliyiz” dedi.

PENNSYLVANIA'DA BIDEN'IN KAZANDIĞI TESCİLLENDİ

Başkanlık yarışındaki kritik eyaletlerden Pennsylvania'daki seçimleri Demokrat Joe Biden'ın kazandığı tescil edildi.

Pennsylvania Valisi Tom Wolf, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, eyalet sekreterliğinin eyaletteki seçimleri kazananının Biden olduğunu tescil ettiğini bildirdiğini aktardı.

Wolf, "Kanunların gerektiği şekilde eyaletimizdeki 20 Seçiciler Kurulu üyesini Biden'ın alması için gerekli belgeyi imzaladım." ifadesini kullandı.

Trump ekibi, seçimler için en kritik eyaletlerden olan Pennsylvania'da seçim sonuçlarını mahkemeye taşımış ancak bir sonuç alamamıştı.

ABD'de 3 Kasım'da yapılan 59. Başkanlık seçimlerini resmi olmayan sonuçlara göre 306 delegeyle Biden kazanmış, Trump ise 232 delegede kalmıştı.

Seçimlerde hile olduğunu iddia eden Trump, sonuçları kabul etmediğini açıklamış ve hukuki yollara başvuracağını belirtmişti.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)