KOBİ'lere e-Fatura teminatlı kredi

QNB Finansbank KOBİ’lere e-Fatura alacaklarına karşılık finansman sağlayacak. e-Fatura alacaklarını teminat gösterecek KOBİ’ler kredi kullanabilecek, alacağın vadesini beklemeden nakit ihtiyaçlarını karşılayabilecek.

QNB Finansbank KOBİ’lere e-Fatura alacaklarına karşılık finansman sağlayacak. e-Fatura alacaklarını teminat gösterecek KOBİ’ler  kredi kullanabilecek, alacağın vadesini beklemeden nakit ihtiyaçlarını karşılayabilecek.

QNB Finansbank Kurumsal ve Ticari Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Ömür Tan, QNB Finansbank Bireysel Bankacılık ve KOBİ Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Erkin Aydın ile  QNB eFinans Genel Müdürü Okay Yıldırım düzenledikleri basın sohbet toplantısında e-Fatura Teminatlı Kredi hakkında bilgi verdiler.

QNB Finansbank Kurumsal ve Ticari Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Ömür Tan toplantıda yaptığı açıklamada, “E-dönüşüm uygulamaları ile birlikte artık çek, senet gibi ödeme ve teminat olarak kullanılan araçları yerini bunun dijital bir ikamesi olan  ve 100 bin firmanın aktif olarak kullandığı e-Fatura’ya bıraktı. Biz de 2013 yılından bu yana mükellefiyet olarak ticari hayatımızın içinde olan e-faturayı, “e-Fatura Teminatlı Kredi Ürünü” ile bankacılığa entegre ederek finansman hayatımızda yeni bir dönem başlattık. e-Fatura Teminatlı Kredi, hem dijitalleşmenin bankacılıkla entegrasyonunun en güzel örneklerinden biri hem de KOBİ’lerin ticari alacaklarını teminat olarak kullanarak ihtiyaç duydukları finansmana ulaşmaları için en temel ürün olacak. Bugün, kendi sistemine ve yazılımına sahip e-Faturayı hali hazırda bir ödeme ve tahsilat aracı olarak nakit akışına konu edebilen, e-Faturayı teminata alarak kredi kullandırabilen ilk Banka konumundayız. Bu tecrübemizi kullanarak piyasanın ihtiyaçları doğrultusunda tasarladığımız alternatif bir teminat fırsatı sunuyoruz. ” dedi.

Tan, finansmana ulaşmak için teminat ihtiyacının daha da arttığı günümüz şartlarında, KOBİ’lerin günlük faaliyet döngüleri içinde nakit ihtiyaçlarına yeni bir çözüm yaratmak ve ekonomimizi hep beraber canlandırmak için, Türkiye ekonomisinin temel taşı olan kurumsal firmalarımızın desteğine ihtiyaç duyulduğunun altını çizdi.

Ekonominin canlanmasına katkı ve KOBİ’lere destek ana hedefimiz

QNB Finansbank Bireysel Bankacılık ve KOBİ Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Erkin Aydın da yaptığı değerlendirmede, “QNB Finansbank olarak bankacılık sektöründe yeni teminat alternatifi sunarak KOBİ’lere finansman imkanı sağlıyoruz. Bu ürün, e-Fatura sayesinde, firmaların alacaklarını temlik alarak finansman imkanı sağlayan bir kredi ürünüdür. İştirakimiz QNB eFinans aracılığıyla, mal

sattıkları ve alacaklı oldukları firmalara kestikleri e-Faturaları QNB Finansbank’a temlik ederek firmalar nakit ihtiyaçlarını kolaylıkla karşılayabilirler” diye konuştu.  

Aydın, e-uygulamalar alanındaki öncü bankalardan biri olarak, diğer bankalardan ayrışan bir ürün sunduklarını belirtti. “e-Fatura’nın giderek daha fazla işletmenin hayatına gireceğinden yola çıkarak geliştirdiğimiz hizmetler ile KOBİ’lerimizin yanında olmayı hedefliyoruz” diyen Aydın, “e-Fatura Teminatlı kredi ürünü ile KOBİ’lerin nakit ihtiyacına cevap veriyoruz. KOBİ’lerimizin finansman ihtiyaçlarına destek olarak onların işlerini büyütmelerini böylece Türkiye ekonomisine katkı sağlamayı hedefliyoruz. Bunun yanısıra, bankacılık sektöründe her alanda öncülüğümüzü devam ettirerek pratik ve rekabetçi ürünler sunmaya ve KOBİ’lerimizin yanında olarak ekonomimize katkı sağlamayı sürdüreceğiz.” dedi.

e-Fatura teminatı kredi Banka ve fintech şirketi işbirliğinin en güzel örneklerinden biri

QNB eFinans Genel Müdürü Okay Yıldırım da kredinin uygulama sistemi ve altyapısı hakkında şu bilgileri verdi: “e-Fatura Teminatlı Kredi operasyonel iş sürecini kısaltan bir üründür. Faturanın kesilmesi, postalanması, ödeme istihbaratının yapılması ve arşivlenmesi elektronik ortamda gerçekleşeceği için, hem müşteri hem de banka tarafında işlemler daha hızlı ve az maliyetle gerçekleşmiş olur. Kurumsal firmalar tarafında ise, tedarikçilerine destek olarak ticaret döngüsünün devamlılığını sağlayacak bir çözümdür. Bu ürün ile tedarikçiler, ana firmaların desteği ve avantajlı koşullarla finansman imkanına kavuşabilirler.”

QNB eFinans’ın bu konuda altyapısının tam olduğunu belirten Yıldırım, “e-Fatura Teminatı Kredi, bir banka ile fintech şirketi işbirliğinin en güzel örneklerinden biri. Mevcut müşterilerimizin %5’i bu ürünü kullanmakta olup bu ürünün çok daha büyük bir kitleye ulaşmasını hedefliyoruz. Bunun yanısıra, e-Fatura entegrasyonu sayesinde fiziki evrak sirkülasyonuna gerek kalmadan işletilebilen bir altyapımız mevcut. Kurduğumuz entegre sistem sayesinde, sürekli ve düzenli teminat yaratılması ile bir operasyonel süreci daha ortadan kaldırmış oluyoruz” dedi.

Kredi sistemi nasıl işleyecek:

QNB eFinans sistemi üzerinden e-Fatura hizmeti alan tedarikçi firmalar, alıcı firma adına sundukları mal ve hizmet karşılığı e-Fatura düzenleyecekler. Tedarikçi firmalar, e-Faturalarını teminat göstererek  QNB Finansbank şubelerine başvuracak.

Firmanın kredibilitesi doğrultusunda kredi limiti tahsis edilecek. QNB Finansbank, fatura alacaklısından temlik sözleşmesi alacak. Bu temlik sözleşmeleri,  fatura borçlusu olan ana firmalara noter aracılığıyla bildirilecek.  Kredi kullandırımı esnasında teminata konu olan e-Faturalar Banka tarafından kontrol edilecek ve ilgili faturalar teminat alınarak kredi kullandırılacak.

Hem ana firma hem de tedarikçi olmak üzere, iki tarafın da ticari döngüsüne ek işyükü yaratmayacak şekilde bu ürün kurgulandı. Ana firmaya defaten temlik bildirimi yapılacak ayrıca bir daha kagıt üzerinden ilerleyen bir akış olmayacak.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)

Yandex.Metrica