Merkez Bankası şimdi ne yapacak?

Enflasyonun Ocak'ta yıllık bazda 1 puanın altında düşmesi sonrası Merkez Bankası'nın ne yapacağı merak ediliyordu. İşte Merkez'in yaptığı o açıklama

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), Para Politikası Kurulu enflasyon görünümünü 24 Şubat toplantısında detaylı bir şekilde ele alacağını açıkladı.

Bankadan yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Uygulanmakta olan temkinli para ve likidite politikaları sonucunda enflasyon göstergeleri iyileşmeye devam etmektedir. Para Politikası Kurulu enflasyon görünümünü 24 Şubat toplantısında detaylı bir şekilde ele alacaktır."

Enflasyon Ocak'ta yüzde 1,10 artış gösterdi. Yıllık bazda yüzde 8,17'den yüzde 7,24'e geriledi. Bir başka deyişle enflasyonda düşüş 1 puanın altında kaldı. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Ocak'ta enflasyonda 1 puanın üzerinde düşüş olması durumunda 4 Şubat'ta (yarın) erken toplantı yapabileceklerini söylemişti.  Başçı toplantı yapıp yapmamaya veriye bakarak karar verileceğini belirtmişti.

Verinin ardından yapılan açıklamayla erken toplantı ihtimali ortadan kalktı. Banka politika faizini halen yüzde 7,75'te tutuyor.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)

Yandex.Metrica