Merkez enflasyon hedefini yükseltti

Merkez Bankası, yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 8,9'a yükseltti

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, yılın son enflasyon raporunu açıkladı. Merkez Bankası'nın enflasyon tahmini yüzde 7,6'dan yüzde 8,9'a yükseldi.

Enflasyon 2014 sonunda orta noktası yüzde 8,9 olmak üzere yüzde 8,4-7,6 aralığı tahmin ediliyor. Hükümetin Orta Vadeli Program'da yıl sonu tahmini ise yüzde 9,4 düzeyindeydi. Enflasyon 2015 sonunda ortak noktası yüzde 6,1 olmak üzere yüzde 4,6 ile yüzde 7,6 aralığında öngörülüyor. Başçı, orta vadede enflasyonun yüzde 5 düzeyinde gerçekleşmesinin öngörüldüğünü ifade etti.

MB Başkanı, "Sıkı maliye politikası da enflasyondaki düşüşü destekleyecek" diye devam etti. Başçı, yıl sonu gıda enflasyonu varsayımlarını 2014 için yüzde 12,5, 2015 için yüzde 9 olarak aldıklarını ifade etti.

Başçı, soru cevap kısmında, faizler hakkında konuştu. MB Başkanı, "Kısa vadeli faizlerde ilerideki dönemde enflasyondaki iyileşmeye bağlı olarak bir indirime gidebiliriz ama bunu iyi düşünmeliyiz, bunun üzerine iyi çalışmalıyız" dedi.

TL AŞIRI DEĞERLİ Mİ?

Başçı kısa ve uzun vadeli faizlerin birbirine yaklaşmasının kuru desteklediğini ifade etti ve Türk Lirası hakkında konuştu. Başçı,"TL şu anda aşırı değerli değil" şeklinde konuştu

ZAMMIN ETKİSİ NE KADAR OLDU?

Başçı, Ekim'deki enerji fiyat zammının enflasyonu yüzde 0,2 puan yukarı yönlü etkilediğini belirtti.

KÜRESEL GELİŞMELER 

Başçı, yılın son enflasyon raporu sunumunda, küresel ekonomiyle ilgili de konuştu. Başçı, "Küresel finans piyasalarında üçüncü çeyrekte oynaklık yaşandı. Fed niceliksel genişlemeye son veriyor. Dünya ekonomisinde çok da çekinildiği kadar etki yapmadı bu durum" dedi. Başçı, "Türkiye'nin risk primi üçüncü çeyrekte diğer gelişmekte olan ülkelere benzer seyir gösterdi" dedi. MB Başkanı, zayıf talebe rağmen Türkiye'de ihracatın büyümeyi desteklemeye devam ettiğine işaret etti.

SIKI DURUŞ SÜRECEK 

Başçı, "Para politikasında getiri eğrisini yataya yakın tutarak sıkı duruş sürdürülmekte" şeklinde konuştu. MB Başkanı, "Önümüzdeki dönemde enflasyonda belirgin iyileşme sağlanana kadar para politikasında sıkı duruş sürecek" dedi. Başçı, kredi büyüme hızlarının makul düzeylerde seyrettiğini, ticari kredilerin, tüketici kredilerine göre daha hızlı büyüdüğünü belirtti.

ENFLASYONDA ANA EĞİLİM AŞAĞI YÖNDE 

Başçı, "Kredilerdeki bu görünüm orta vadede enflasyon üzerinde baskıyı azaltacak ve ari dengeyi destekleyecek, bu durum 2015'te enflasyonu düşürücü bir faktör olacak" diye konuştu. MB Başkanı, "Önümüzdeki dönemde enflasyonun ana eğilimi aşağı yönlü olacak" diye devam etti.

TARIM KAYNAKLI RİSKLER 

Başçı, üçüncü çeyrek büyümesinde tarım kaynaklı aşağı yönlü risklerin olduğuna dikkat çekti. MB Başkanı, "Dış dengede düzelme eğilimi sürecek. Petrol fiyatları varsayımımızı aşağı yönlü güncelledik" diye devam etti.

YORUM YAP

YORUMLAR (0)

Yandex.Metrica